• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Enkripcija kaj GSM mrezite???

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Znaci za mobilna telefonija sum laik. Ali posto i toa e RF komunikacija trgnuvam od analogija kaj 802.11 protokolot ako nema WEP/WPA/WPA2 enkripcija mozam ako sum blisku so mojot laptop do nekoj drug(zrtvata da go nareceme) so protocol analyzer da gi vidam site paketi koj zrtvata gi ima isprateno kon internet.Epa sea me interesira ima li nekoja enkripcija kaj mobilnite telefoni koa razgovarame neli mozam so nekoj napreden softver da receme za Symbion da zastanam u blizina na nekoj covek i da se snifam i da gi zacuvam paketite sto toj ke gi prate do baznata stanica i posle da gi reproduciram t.e. da go prisluskuvam negovio razgovor???
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Znaci za mobilna telefonija sum laik. Ali posto i toa e RF komunikacija trgnuvam od analogija kaj 802.11 protokolot ako nema WEP/WPA/WPA2 enkripcija mozam ako sum blisku so mojot laptop do nekoj drug(zrtvata da go nareceme) so protocol analyzer da gi vidam site paketi koj zrtvata gi ima isprateno kon internet.Epa sea me interesira ima li nekoja enkripcija kaj mobilnite telefoni koa razgovarame neli mozam so nekoj napreden softver da receme za Symbion da zastanam u blizina na nekoj covek i da se snifam i da gi zacuvam paketite sto toj ke gi prate do baznata stanica i posle da gi reproduciram t.e. da go prisluskuvam negovio razgovor???
Ni na son! GSM zastitata nikoj na svetov ne ja probil veke 19 godini
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
932
912
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
GSM нема шанси да го кракне некој (освен ако земеш 2-3 Blue Gene-а заедно да работат)
Како прво телефонскиот број (Subscriber Identity) воопшто не се зрачи во етерот.
Мобилниот се индетфикува со TMSI (Temporary Mobile Subscriber Identity) кој само HLR и VLR го знаат.
Така да не е како wi-fi со еден WEP кој стои подолго време, а и да кракнеш 128 bit WEP треба да имаш мрежа со многу корисници и да собираш пакети меѓу 3 саата и една недела (зависно од бројот на корисници).
Па сега види ти дали е воопшто тоа изводливо.

ПС
Не се хакнуваат рандом личности.
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
@vlatkorun
http://www.blackhat.com/html/featured_media/bh08-002-Stream-1.mov


види го клипчето .... ова е на една од тие конференците BLACK HAT и батето убаво објаснува како работи GSM мрежата и како можиш да ја „кракниш„

иначе за тоа што го рече со лап топ да фатиш GSM пакети -NO WAY
вака wi fi колку што знам работи на 2,4 Ghz . а GSM мрежата на 900/1800/1900 mhz ...за да фатиш пакет ке ти треба посебен хардвер , знам имаше направа ( како огромна матична беше ) и можеше софтверски да ја штеловаш на која фрекфенција сакаш да работи ...
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
932
912
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
а ти дали го изгледа уопште клипчето.
Нели виде дека они енкрипцијата нема bruteforce да ја кракнуваат него со rainbow табели кои уште не им се готови и дека ке зафакаат терабајти простор.
Дај не се буни без везе
Види ја прво основната архитектура на GSM па после збори.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,557
Мислења
859,405
Членови
29,952
Најнов член
trajced
На врв Дно