Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

EMS SHIPPING AGENCY

bristlebac

On your way to fame
21 декември 2020
270
768
Skopje
Здраво на сите, дали некој имал некое искуство со емс?
 
Последна промена:

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.610
17.075
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.743
1.587
Скопје
Сакам да испратам компјутер и некои слични работи, надвор од МКД.
генерала стандард ко со другиве курирски пошти, незнам како би било со кршливи работи, ама генерала со сите тоа ако не е добро спаковано нели си е ризик.

зависи каде ќе пракаш, со цена не се баш консистентни пошто на различно ниво се (ваљда) врзани. Најдобро да си прашаш кај сите курирскиве и да си споредиш цени и сл.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.610
17.075
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
EMS е брза пошта на Македонска Пошта. ДХЛ се сигурно подобри, ама па овие сигурно се поефтини. Јас досега само сум примал пратки преку ЕМС, релативно ОК се.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.743
1.587
Скопје
EMS е брза пошта на Македонска Пошта. ДХЛ се сигурно подобри, ама па овие сигурно се поефтини. Јас досега само сум примал пратки преку ЕМС, релативно ОК се.
повеќе би рекол, во склоп на Македонска Пошта. Инаку си е исто синџир што работи глобално низ повеќе држави, ама не е сегде директно присутен како другиве може (затоа варијација во цена). Кога не е директно присутен на пазар, обично пратката иде по курирските што работат на тој пазар (како ДХЛ за Германија пример).

И се нешто поспори логистика во споредба со ДХЛ и сл
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.616
2.545
EMS е во склоп на секоја пошта што е под Universal Post Union (дел од телото на Обединети Нации што ги регулира поштите). Значи најчесто EMS е делот за брза пошта на 99% од државните пошти низ цел свет.

EMS е иницијатива за соработка на "државните пошти". Не е баш како останатите курири DHL Express или FedEx каде што идат со франшиза. И за разлика од овие пошти, EMS нема свои логистички рути (авиони, бродови, etc), туку се користи инфраструктурата на локалната пошта, но се дава приоритет на пратките што се пратени со овој сервис.

Think of it, обична пошта на стероиди. Би требало да е сигурно. Ако праќаш нешто до клиент, прикажи ја на пратката вистинската вредност, доплати ако треба за тракинг и побарај да стават fragile стикерче.

И како што ти рекоа погоре, јави си се во DHL, FedEx, UPS и побарај понуди и од кај нив. Може да испадне дека некоја од нив дури и е повтина, а услугата да е подобра.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.132
Мислења
975.260
Членови
35.440
Најнов член
Tr.Krstev
На врв Дно