• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Emotiv Headset - Контролирајте ги игрите со мисли

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Ова го имам видено од поодамна, само што не стигнало време да напишам нешто за него. Here we go:

emotiv3540x416ew6.jpg

Емотив им дозволува на своите корисници лимитирана контрола врз предмети во играта.
Тие ја имаат можноста да движат предмети користејќи ги само мислите.


Идеата е мешавина од хардвер и софтвер. Софтверот е издизајниран така што може да ги препознае и преведе мозочните бранови кои се потребни за да се помести некој предмет користејќи ја само силата на умот.

Начинот на кој што работи е следниот: Софтверот има неколку различни избори на акции кои можете да ги правите. На пример, ако сакате да направите некој предмет да исчезне, се приклучувате на хед-сетот и правите тест од 6 секунди каде што треба да се концентрирате на било што, во овој случај на тоа да направите некој предмет да исчезне.
Од како ќе го завршите тестот, останува на вас да пробате да се концентрирате на истата работа од тестот. Ако успеете, предметот ќе исчезне пред вашите очи.
На овој начин, конзолата може да ви ги регистрира различните мозочни активности за различни таскови во играта. Поточно, не е важно на што мислите за време на тестот, колку што е важно да мислите на истото тоа за време на играта.

Додатната технологија на Emotiv е направена со цел да препознава изрази на лицето и емоции. Ако корисникот се насмее, неговиот карактер во играта ќе се насмее. Оваа опција е охрабрена од страна на играта, каде што корисникот треба да се намршти за да ги избрка лошите духови.

Извор: Daniel Terdiman, Cnet News, Emotiv's headset gives users mind-control over digital objects

Можеби ова и не звучи толку интересно, меѓутоа сакам да размислите и да ми кажете на кој начин би ја искористиле оваа конзола.
Како пример, видов на youtube клипче каде што некои дечки испрограмирале играчка на батерии (авионче) да лета, додека тој што ја управува треба само да мисли, користејќи го хед-сетот.
Јас лично би земала еден робосапиен, и ќе го користам за да ми зима пиво од фрижидер или слично :bravo:

Конзолата, [ame="http://www.youtube.com/watch?v=YxMux4uEkLI"]Официалната Игра[/ame], [ame="http://www.youtube.com/watch?v=0TKhPZAhlLA&feature=related"]Авиончето[/ame]
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Cool gadget јас ова би го имплементирал за движење на стрелката од маусот. И за евентуално доколку може за типкање на тастатурата како не би се мачел :D
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Cool gadget јас ова би го имплементирал за движење на стрелката од маусот. И за евентуално доколку може за типкање на тастатурата како не би се мачел :D

Да да баш за куцање на зборови дискутирав со еден колега, само се смеевме дека мозокот премногу ни "шета" за да биде толку прецизен...
И најверојатно ако сакам да напишам "здраво како си од кога те немам видено", ќе испадне нешто како "здраво, што сакав да кажам, како си, имаме млеко дома..." Ме разбираш :))
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Да да, поради тоа што многу сме неконцентрирани нема да можеме да напишеме нешто. Но кога на пример со помош на медитација би научиле да се концентрираме,тоа нема да ни биде проблем да напишеме нешто. А за маусот доколку може да се среди стварно би било cool, дури и би можел од кревет да го исклучувам компјутерот :D
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Да да, поради тоа што многу сме неконцентрирани нема да можеме да напишеме нешто. Но кога на пример со помош на медитација би научиле да се концентрираме,тоа нема да ни биде проблем да напишеме нешто. А за маусот доколку може да се среди стварно би било cool, дури и би можел од кревет да го исклучувам компјутерот :D

Добро јас тоа го правев кога имав w800i со remote control преку bluetooth :))
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
@COMANDER: nope, ѕирни на нет, remote control nokia bluetooth или слично :)
@fiascooo: не е толку скапо колку што изгледа, 300 до 400 долари е
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Ejjj, si vikam aj kaj i da e, za nekoja godina, ke izleze nekoja si igracka za koja ne ti treba maus, tastatura i slicno, nego samo so umot :). Super ej. Uste malce i kujznae u sto ke se razvie....
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Ejjj, si vikam aj kaj i da e, za nekoja godina, ke izleze nekoja si igracka za koja ne ti treba maus, tastatura i slicno, nego samo so umot :). Super ej. Uste malce i kujznae u sto ke se razvie....

Јас мислам дека и ова да го усовршат и да направат нешто како API да може лесно да се поврзува со све живо од хардвер и софтвер дека ќе биде доста доволно :)
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
па добро.. не е којзнае колку скапо за тоа што ќе го добиеш :D

јако би било на кантерот да можам да играм со тоа хаха... значи фактички би требало само да се сконцетрирам дека сакам да го погодам во глава.. и ќе прсне теророт хахах...
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
па добро.. не е којзнае колку скапо за тоа што ќе го добиеш :D

јако би било на кантерот да можам да играм со тоа хаха... значи фактички би требало само да се сконцетрирам дека сакам да го погодам во глава.. и ќе прсне теророт хахах...

HEADSHOT! :))
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
замисли косилицата за трева си ја поврзеш... Си дрочиш на тераса и косиш трева во исто време :))
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
izgleda si vo pravo :ermm: :D

ama..

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=w6dychNHboA"]Counter Strike Actions Headshoot[/ame]

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=whBLLOs4Ywg"]Super headshoot[/ame]

..
Mnogu offtopic zaminav, ama dokazhav deka ne sum edinstveniot shto greshi! :D
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Сите ќе станеме дебели и неподвижни ако ова се популаризира :))
Кај и сега само дремеме пред компјутер уште да не треба и да станам заби да измиам, туку некој робот да дојде и да ми ги измие :))
Интересна работа, ама мислам дека во игрите ќе се изгуби талентот и способноста на играчот. На пример во игра со возење, јас играта до сега сум си ја играл со волан, и речиси се зависело од мојата способност и тоа колку сум ја научил играта. А со ова ако знае некој да се сконцентрира ќе биде многу подобар од мене, а не ја видел играта претходно и не видел автомобил во живо, а камоли да знае да вози...
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Сите ќе станеме дебели и неподвижни ако ова се популаризира :))
Кај и сега само дремеме пред компјутер уште да не треба и да станам заби да измиам, туку некој робот да дојде и да ми ги измие :))

Pa spored mene i ocekuvam da dojde do nesto takvo. Kako sto ide razvitokov na tehnologijata ne e nisto cudno..
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Интересна работа, ама мислам дека во игрите ќе се изгуби талентот и способноста на играчот. На пример во игра со возење, јас играта до сега сум си ја играл со волан, и речиси се зависело од мојата способност и тоа колку сум ја научил играта. А со ова ако знае некој да се сконцентрира ќе биде многу подобар од мене, а не ја видел играта претходно и не видел автомобил во живо, а камоли да знае да вози...

Не сватив ама баш ништо :))
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Не сватив ама баш ништо :))

:)) Еве еден прост пример. Сакаш некого да погодиш во глава на CS, со оваа стварчица ќе го погодиш, а можда не знаеш ни маус за фатиш во рака. Да сакаш нешто и да знаеш тоа да го направиш не е исто :)
Сакам да свртам лево во кривината со таа и таа брзина. И оп се случило тоа, само дека сум сакал. А ако возиш со волан, треба да прикочиш со одредена сила и да го свртиш воланот за одреден степен на лево. Потребно е некое знаење за да се постигне тоа... А со headset-ов само желба и концентрација :)
Се надевам бев малце појасен :bye1:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
:)) Еве еден прост пример. Сакаш некого да погодиш во глава на CS, со оваа стварчица ќе го погодиш, а можда не знаеш ни маус за фатиш во рака. Да сакаш нешто и да знаеш тоа да го направиш не е исто :)
Сакам да свртам лево во кривината со таа и таа брзина. И оп се случило тоа, само дека сум сакал. А ако возиш со волан, треба да прикочиш со одредена сила и да го свртиш воланот за одреден степен на лево. Потребно е некое знаење за да се постигне тоа... А со headset-ов само желба и концентрација :)
Се надевам бев малце појасен :bye1:

Не е баш така просто како што мислиш. Ти со волан и со кочница ќе прикочиш, и ќе осетиш дали треба повеќе да свртиш, контра да му мавнеш, да додадеш гас... Со ова како ќе го постигнеш тоа? Како ќе знаеш од напред во која кривина колку да свртиш и со која брзина да влезеш?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.422
Мислења
900.680
Членови
32.138
Огласи
512
Најнов член
dangelovski
На врв Дно