• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

EMI/Dirty Electricity и неговото влијание во вашите Домови.

 • Ја почнал/а темата
 • #1

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
855
527
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Оваа тема ја започнувам бидејќи прочитав пост од @krema која е вистинита и жалосна дека, ЕВН наплаќа лажни суми, инфраструктурата им е катастрофална, а и влијанието од нивниот квалитет и сврзаност.

Како и дали воопшто се браните од вакви бранови кои што се штетни за човечкото(животинското) битие.

Секој кој што има познавање во оваа свера е пожелно да помогни и да даде совети.

Сепак скоро сите на форумов сме под влијание од сите уреди, а што е најстрашно не мора да биди од нашиот дом, нивниот домет е доволен да доаѓа и од комшии итн итн.
 
Последна промена:

Nokia

Gaining Experience
18 декември 2009
55
52
На што точно мислиш? Ако мислиш на штетното влијание од зрачењето на уредите тоа е една работа, туку, да не не зрачат сега со струја? :) Дај прати линк
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
855
527
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,084
8,273
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Целиот артикл се сведува на ова.Научни студии од реномирани луѓе и институции, не вакви студии од „доктор фил“ :)
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,934
12,012
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Дали стварно дискусијата се базира на сајт што се вика thetruthaboutcancer.com??? Рили? Рили?

П.С. Што е со ЕВН и со лажните сметки, каде е тоа? А воедно и како е поврзано со електромагнетно зрачење?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
855
527
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Дали стварно дискусијата се базира на сајт што се вика thetruthaboutcancer.com??? Рили? Рили?

П.С. Што е со ЕВН и со лажните сметки, каде е тоа? А воедно и како е поврзано со електромагнетно зрачење?
Со сметките: луѓето се крадени, за струја што воопшто не е користена, 2 две разл локации често ми дошле 2 сметки од 10000 и 49000.

Нормално ниту 15 пумпи за базен толку не би потрошиле.

Муабетот беше, не добиваме чиста струја од 50-60hz, добиваме сосема повисоки или наизменични вредности, кои што уредите се оштетуваат а и нормално го емитуваат истото.

Земи телефон стави го на полнач и јави се некому, ако не ти зуе или немаш некоја висока фрек. Значи ти не си под влијание на овој проблем.(но треба да испробаш на сите штекери бидејки немора да значи дека цела инфраструктура ти е чкљ.)

Дискусиката не се базита на тој сајт, се базира врз многу други, а исто така и форуми на кој што наидов на вакви рабоЌе.Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
 

zaphod

Intern
8 мај 2016
7
3
Земи телефон стави го на полнач и јави се некому, ако не ти зуе или немаш некоја висока фрек. Значи ти не си под влијание на овој проблем.(но треба да испробаш на сите штекери бидејки немора да значи дека цела инфраструктура ти е чкљ.)
Ако ти се случува ова на некој штекер а на друг не, не гледам како ова има врска со ЕВН, не ти чини електричната инсталација.
 

yasho

On your way to fame
11 јануари 2014
453
567
Скопје
Ова со фреквенцијава, саати синхронизираат луѓе по електричната мрежа... толеранцијата е, ако добро се сеќавам, помалку од +/- 0.01 херц....

И да се работи за хармоници или суперпонирани шумови/пречки/сигнали од какви било извори, тоа е премалку во однос на амплитудата на струјата низ мрежата за да е споредливо/мерливо, уште помалку да има некаков ефект на било што живо, со исклучок, нели, на хипохондрија/плацебо.

Читање струјомери, сметки и сл. нема да коментирам, написот е очигледно “комерцијален текст” наменет за продажба на “уред” кој штити од се лошо на светот.. електрични, магнетни, радио полиња и ниви... не им текнало да напишат некој измислен базворд налик на гео-патогени зрачења, гарант и од тоа штити!

Него, интересни се вакви текстови, да се осознае каков се народ има пристап до интернет и колку е лесно со страв од нешто што не го знае да му се измолзат големи пари на име параноја за картонски/пластични/ керамички будалаштини кои “штитат” од изворот на паранојата.
Да бидам искрен, стварно сум запрепастен како луѓе сеуште веруваат во вакви глупости, очекував да се разоткриени и познати, како и шемата со Нигерискиот принц
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,934
12,012
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Еве во прилог на фрекфенцијата на струјата од "штекер"


Можам и да пуштам дата логирање и да видиме колкави се отстапувањата во рамките на подолг период, ама едноставно, не ми се троши струја на тоа. Апсурдно е да дискутираме на темава. @yasho повеќе од доволно објасни, кој сака да разбере ке разбере, кој не, нека си купи био-пирамида.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,129
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Немојте вакви смешни теми на технички форум, не-мој-те
 

alek99

Gaining Experience
28 јануари 2008
458
379
Мобилни, пумпи, кражби, базени, херци, зуење, сметки, оштетени уреди од наизменични вредности емитуваат рабоќе, 49000, EVN...

Респект за колегите кои имаат стомак да склепат реплика.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
855
527
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Немојте вакви смешни теми на технички форум, не-мој-те
На техничкиов форум не треба ниту е цигари ниту продажба да се врши, вакви работи се каде каде подобри за дискусија.

Секој овдека гледам е сезнајко за се, на форумов освен ругања и негативност не гледам, не ми е јасно како досега администрацијата не превзема нешто околу овие работи.

Се слагам дека ова е мала ситница, за да влијае во поголем степен на човечкото битие, али собери ги сите штетни раб и ете ти болест.

Без разлика, секој член треба да биде поддржан од останатите, да се испитува околу нови топици, а не да е потопен форумов со џанкови како јас имам ова ти имаш она, јас знам повеќе ти не знаеш ништо.

Толку од мене.

Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,785
3,479
Само прашање на време е кога ќе стигнеме до Free Energy Devices и перпетуум мобиле. Магнети за намалена потрошња на колата, HHO генератор, Plug-in electric power enhancer...
Немојте вакви смешни теми на технички форум, не-мој-те
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,129
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
На техничкиов форум не треба ниту е цигари ниту продажба да се врши, вакви работи се каде каде подобри за дискусија.

Секој овдека гледам е сезнајко за се, на форумов освен ругања и негативност не гледам, не ми е јасно како досега администрацијата не превзема нешто околу овие работи.

Се слагам дека ова е мала ситница, за да влијае во поголем степен на човечкото битие, али собери ги сите штетни раб и ете ти болест.

Без разлика, секој член треба да биде поддржан од останатите, да се испитува околу нови топици, а не да е потопен форумов со џанкови како јас имам ова ти имаш она, јас знам повеќе ти не знаеш ништо.

Толку од мене.
Доста плачење ајде, избриши ги очите, погледни кон сонцето и поздрави се. Така посветло ќе гледаш на работите.
Не е секој овде сезнајко, не има многу што сме тапа :D
Јас мислев дека кај младинава е веќе искоренето тоа бабинското, чим се уклучува во струја ондак зрачи. Што зрачи? Гама зрачење? Икс-зрачење? Младина денес мора да знае што е јонизирачко а што е нејонизирачко зрачење за да нема после глупости како она го исклучувам WiFi рутерот додека спијам, зрачел, рак се фаќало. Се што не е звук и што не е јонизирачко зрачење е безопасно за човекот. Наизменична струја произведува електромагнетно поле но е безопасно. Да га јебем, планетава е еден џиновски генратор на магнетно поле па никому ништо, еволутивно сме спремни за тоа.

Сеа ќе речеш: можеше уште одма да кажеш зошто гомна да се јаде... Па мора гомна да се изеде за да се добие драмски ефект, како иначе ќе се запомни кажаното :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
855
527
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Доста плачење ајде, избриши ги очите, погледни кон сонцето и поздрави се. Така посветло ќе гледаш на работите.
Не е секој овде сезнајко, не има многу што сме тапа :D
Јас мислев дека кај младинава е веќе искоренето тоа бабинското, чим се уклучува во струја ондак зрачи. Што зрачи? Гама зрачење? Икс-зрачење? Младина денес мора да знае што е јонизирачко а што е нејонизирачко зрачење за да нема после глупости како она го исклучувам WiFi рутерот додека спијам, зрачел, рак се фаќало. Се што не е звук и што не е јонизирачко зрачење е безопасно за човекот. Наизменична струја произведува електромагнетно поле но е безопасно. Да га јебем, планетава е еден џиновски генратор на магнетно поле па никому ништо, еволутивно сме спремни за тоа.

Сеа ќе речеш: можеше уште одма да кажеш зошто гомна да се јаде... Па мора гомна да се изеде за да се добие драмски ефект, како иначе ќе се запомни кажаното :D
Ти по природа си таков, но знаеш шмек да му дадеш на гомцето .

Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
 
Ај едно сериозно прашање. Ми прават стан. Кога ќе биде готов, сакам да го проверам квалитетот на електричната инсталација пред да се вселам (за да не ми прегорат компјутер, телевизор и останати скапи играчки). Има начин како за ентузијаст ко мене, или да ми препорачате човек што го работи тоа професионално?
 

Noumenon

Gaining Experience
14 ноември 2009
128
69
Oва ме потсеќа како со биопирамидата од топшоп, усисавала негативна енергија..знаеш по фенг шуи:D.
Ама патентиран им бил чипот, биочипот... биочип-пирамидата што и да беше :rolleyes:

"PXD Биопирамидата е заштита од штетното влијание на електромагнентите и геопатогените зрачења. Штити 153 м2, делува преку ѕидови, има неограничен рок на траење и поседува 4 Европски Сертификати за квалитет и делотворност."
Брејјј кај ги измерија овие 153 м2 :D:D:D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,546
Мислења
820,288
Членови
28,210
Најнов член
iledimovski
На врв Дно