1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Елементи во низа

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од daskal, 20 Јануари 2008.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. daskal

  daskal
  Intern

  3
  0
  17 Јануари 2008
  Da se najdat site elementi vo niza od broevi vneseni preku tastatura: a1, a2, …,an, kad n e priroden broj vnsen preku tastatura, koi po apsolutna vrednost se pomali od brojot v. vnesen preku tastatura ??
   
 2. S

  S
  pwnz0r1lla

  1,550
  52
  8 Март 2007
  1. Chitaj go brojot n.
  2. so for ciklus odi od 0 do n chitajki od tastatura i zapishuvaj gi vrednostite vo nizata a[0],a[1],...
  3. Chitaj go brojot v
  4.
  So for isto kako prethodno pominuvaj niz site chelnovi od nizata i proveri:
  4.1 ako e brojot negativen, zemi apsolutna vrednost stavajki '-' pred nego
  4.1.1 Sporedi so v, ako e pomal ispechati go.
  4.2 ako brojot e pozitive, vednash sporedi so v i ako e pomal ispechati go.

  Kodot kje si go napishesh sam, znaesh deka mozhesh. Ne bidi takva mrza da chekash lugje u nedela da ti reshavaat tvoj ednostaven problem od koj ti treba da nauchish.


  S
   
 3. vasildb

  vasildb
  Intern

  209
  5
  17 Април 2007
  Точно S, ете го алгоритмот, последниве десет теми во овој форум се за испити. Од сигурни извори знам.:D
   
 4. minimoog

  minimoog
  Intern

  317
  16
  14 Јули 2007
  А каде испити?

  Чисто информативно ме интересира...
   
 5. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
  Секаде, период на испити е овој :LOL::LOL::LOL:
   
 6. ''TcM>>

  ''TcM>>
  Intern

  961
  39
  6 Јануари 2008
  Машко
  for (i=0;i<n;i++)
  scanf ("%d", &k);
  if (k<0)
  {k=-k;
  if (k<v)
  printf("%d",k);}
  else if (k>=0)
  {if (k<v)
  printf("%d",k);}
  ....................................
  mislam deka vaka nesto bi mozelo da ti pomogne, ako uspees nekako da go vklopis. Inace ova go pisav onaka od prva raka, pa ako ma nekoja "fatalna" :) greska nekoj neka me popravi..... :)
   
 7. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
  ФОН...

  :bravo: S :rolleyes:

  daskal до каде стигна ?
   
 8. minimoog

  minimoog
  Intern

  317
  16
  14 Јули 2007
  Доволно ми кажавте. Не коментирам повеќе...
   
 9. daskal

  daskal
  Intern

  3
  0
  17 Јануари 2008
 10. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  137
  10 ноември 2007
  Машко
  Како тоа појма немаш? :ermm:
  Доколку студираш некоја ИТ наука, помошта на @S и @"TCM>> треба да ти е доволна за да ги најдеш елементите во низата.
  Не ми е јасно ако толку појма немаш од програмирање, зошто те интересира задачава? :zbunet3:
   
 11. UrSa1986

  UrSa1986
  Intern

  20
  1
  7 Јануари 2008
  Ako ova e zadaca za na ispit na fon, ja od elektro ke placam
   
 12. daskal

  daskal
  Intern

  3
  0
  17 Јануари 2008
  Mislam deka e za seminarska rabota
   
 13. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
  У реду е све!

  - Темата е затворена и не отварајте вакви теми во иднина, ако незнаете програмирање...книга и учење...на форумот нема да научите програмирање нити пак да добиете решение на задачи...
   
Слични теми
 1. in-Power
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  3,186
 2. Papa Benedikt
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,945
 3. Jovan.74
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,371
 4. dodevska
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,623
 5. edin.ademovic
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,079
Вчитување...
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...