• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски систем за следење на документи треба да биде имплементиран до крајот на 2009 година

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139


Министерот за информатичко општество Иво Ивановски денеска соопшти дека со воведувањето на електронски систем за следење на документи во сите владини институции, ќе се овозможи институциите да бидат поефикасни. Исто така со системот услугите кон граѓаните ќе бидат многу побрзи и ќе се заштитат голем број на финансиски средства. Според Ивановски, првичните проценки говорат дека проектот ќе чини околу 2 милиони евра.

“Одлуката која ја донесе Владата во врска со воведувањето на електронски систем за следење на документи во сите владини институции ќе се имплементира во сите министерства, секретаријати како и во дел во органите кои што спаѓаат во делот од министерствата. Со овој систем исто така важно е тоа дека раководните лица ќе ги прецизираат оние тесни грла, да видат каде се заглавени документите, кои се за услуги на граѓаните. Со реализација на еден ваков проект ќе се намали употребата на хартија во министерствата во кој ќе се заштитат големи финансиски средства исто така ќе се обезбеди и полесна достапност до информациите. Со системот ќе се креира една електронска база на податоци , каде сите документи ќе бидат сместени во таа база и што е најважно ќе се обезбеди поголема ефикасност за услугите кон граѓаните“, изјави министерот за информатичко општество Иво Ивановски .

Ваков систем со раководење со документи најчесто го имаат големи “Ентерпрајс компани“, и оделни влади во Европската Унија кој го имаат воведено во неколку институции.

“Владата сака овој систем да го воведе во сите институции. Системот ќе содржи голем број на модули од кој се најбитни се индексирањето на документи кој ќе можи многу лесно да се пребаруваат документите, дистрибуција на документи, измените на документи кој се праќаат по институции. Ќе има максимална безбедност на пристапот на информации на овие документи. Сето ова ќе се прави со примена на дигитален електронски потпис, секој државен службеник ќе може да поседува ваков електронски потпис, со што ќе се има евиденција кој во кој момент го потпишал документот“, додаде министерот Ивановски.

Овој владин проект се очекува да биде имплементиран во сите институции, министерства до крајот на 2009 година.

Запрашан министерот дали ќе има кастрење на вработените во јавната администрација, министерот со одговор дека тоа нема да се случи.

Извор: Нетпрес
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Запрашан министерот дали ќе има кастрење на вработените во јавната администрација, министерот со одговор дека тоа нема да се случи.
Da vidam, da ne veruvam. 80% od vrabotenite vo javnata administracija se vraboteni od seumdesetite i nemaat poima ni sto e kompjuter, ne pa elektronski da indeksiraat dokumenti.
 

PBaller

Intern
6 март 2008
76
0
Mnogu me interesira i e vazhno koja firma ke go izveduva ovoj proekt... Za vrabotenite ne e problem tie ke imaat soodveten trening a koristenje na softverot...

Sepak bravo za vakviot chekor.
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Кој и да изведува секако ќе лапне голема пара, од 2 милиона евра проект можете да замислете кај нас како функционира сето тоа.Ќе измешаат и коштани и банани.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Ма да се научат прво како да ги заштитуваат веб страни/сервери од defacing и DDOS па потоа нека купуваат WFSs
 

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
Ubava inicijativa e ovaa, samo mentalniot sklop na nasata javna administracija ne odgovara na ovaa ideja, 80 posto od vrabotenite go imaat slusnato zborot kompjuter do sega, no mislat deka toa se kupuva na decata za igranje. Plus bez kvalitetna IT desktop poddrska nema da pomine nisto, za 2 godini i ke padne vo voda..

a tolku mnogu bi sakal da profuncionira...
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,453
1,243
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Кога видов која е заменик министер за информатика (бившата ми моја професорка:ua:) не очекувам ништо функционално да излезе во таа област.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,062
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно