• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Elektronski sertifikati

  • Ја почнал/а темата
  • #1

marijamln

Intern
13 март 2017
2
0
Dali koristi nekoj elektronski sertifikati? Gledam za rabota so drzavni instituci mora da e od ovlasten izdavac a toa se Telekom i KibsTrust. Ve molam iskustva i sovet.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,900
11,236
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Dali koristi nekoj elektronski sertifikati? Gledam za rabota so drzavni instituci mora da e od ovlasten izdavac a toa se Telekom i KibsTrust. Ve molam iskustva i sovet.
Нема никаква филозофија, светот го користи тоа веќе 20 години, во Македонија се користи веќе 15 години.
Електронскиот сертификат е доказ за идентитет како што е своерачниот потпис. Тебе ти се издава уникатен серитификат кој не може да се фалсификува. Твоја е обврската да го чуваш во тајност затоа што при издавањето се обврзуваш дека одговараш за автентичноста со закон. Користењето е многу просто и многу лесно, нема никаква филозофија.
Што поточно те интересира?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,750
1,248
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
дигитални сертификати може да се употребуваат во сто миљони контексти, vpn-и, web сервери, потпишување документи, email, итн итн итн.

што е точно прашањето?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

marijamln

Intern
13 март 2017
2
0
So koj izdavac?
Мислењето е автоматски споено:

So koj izdavac?
Мислењето е автоматски споено:

дигитални сертификати може да се употребуваат во сто миљони контексти, vpn-и, web сервери, потпишување документи, email, итн итн итн.

што е точно прашањето?
Прашањето е од кој издавач сте задоволни/не задоволни и дали има некоја разлика како корисник.
Мислењето е автоматски споено:

дигитални сертификати може да се употребуваат во сто миљони контексти, vpn-и, web сервери, потпишување документи, email, итн итн итн.

што е точно прашањето?
Прашањето е од кој издавач сте задоволни/не задоволни и дали има некоја разлика како корисник.
Нема никаква филозофија, светот го користи тоа веќе 20 години, во Македонија се користи веќе 15 години.
Електронскиот сертификат е доказ за идентитет како што е своерачниот потпис. Тебе ти се издава уникатен серитификат кој не може да се фалсификува. Твоја е обврската да го чуваш во тајност затоа што при издавањето се обврзуваш дека одговараш за автентичноста со закон. Користењето е многу просто и многу лесно, нема никаква филозофија.
Што поточно те интересира?
Прашањето е од кој издавач сте задоволни/не задоволни и дали има некоја разлика како корисник.
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
644
599
mora da e od ovlasten izdavac a toa se Telekom i KibsTrust

...

So koj izdavac?
...

Прашањето е од кој издавач сте задоволни/не задоволни и дали има некоја разлика како корисник.
на светско ниво има ХХ trust authorities ...

за која институција и кој вид на сертификат ?
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
149
99
Јас користам од Кибс и немало никаков проблем до сега, го користам на две места, страната на катастар (е-кат) и за е-урбанизам
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,117
2,688
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Катастрофално искуство со кибс а богами и со телеком ... корисничка подршка ЗЕРО, ако имаш проблеми со кибс токен поголема е веројатноста да воспоставиш контакт со кралицата Елизабета отколку со вработени од кибс. Користам за се можно, катастар, е-дозвола, урбанизам, земјиште, банка ....
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
711
711
Од било кој и да е препродавач во МК, ќе имаш проблем. Загарантирано. Затоа што немаат упатства како се користи во секоја предвидена случка во МК. Кај нас не се користи во многу случаи, па можеле да се погрижат да напишат по некој збор, слика да стават, од време на време да го обноват текстот и сето тоа нема да им одзема многу време.

Нека не те лажат некои дека немале мака. Виделе од некој друг како се употребуваат елементарните функции.

Јас имам 1/2 - 1/2 позитивно мислење од кибс. Некогаш можат да се инсталираат драјверите, на некои компјутери не. Корисничката подршка им е катастрофа. Не знам зошто и постои. Бавни и препотентни. Живеат во некои свои замислени облаци. За секоја среќа имаат надворешни соработници во другите градови - запознав некои од нив и се многу љубезни, дури за денешни услови незамисливо љубезни.
 

philldm

Intern
29 јануари 2018
51
19
Земи од Телеком. Со УЈП токените им работат на Win10 со подесена Java 7.45. Од КИБС официјално ми препорачаа Win7...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,679
Мислења
862,127
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно