• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1.344
1.724
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
gt210 lmao
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Друштво - колку што ми беше мило да бидам член на овој вејп клуб - толку ми е и криво што морам да ве напуштам.
Имам изгледа некоја нетолеранција на ПГ или ВГ - незнам точно што е и колку и да се обидував (вејпав два дена па пауза два па еден вејп па еден пауза) - утврдив дека ми е баш од тоа. Прво мислев нешто непцата , некој заб се воспалил - ама - не е тоа.
Кога почнав - почнав со 6мг никотин - бев презадоволен - не пушев ама после 3 дена ми се јави главоболка и утврдив дека ако не вејпам - поминува - а земам вејп пак - боли. Ај си реков -„Многу ми е никотин„ - купив со 0мг течност - измешав - пак исто. Ај реков уредот е „прејак„ - многу влечам - по пола дим почнав да влечам - и Исто. Ај си реков - минимално само ќе користам кога ќе ми текне за цигара - битно да оставам цигари. Ама почнаа непцата - некои плускавци во устата - прво мислев дека сум се изгорел со пареата - ама излегоа и таму кај што нема врска - не струи пареата. Пауза како ќе направам - исчезнуваат - како ќе почнам да влечам - потекува непце и пече - ни се ни јаде ниту се збори.
На Се помислив во минатиов месец дена - „ај треба период да помине дур се навикнам„ , „на друг начин иде внесување на никотин - дур се навикне телото„ , вода пиев Се ко што треба„ ама ништо - не е до тоа.
Имаше еден член рече „тежок фејл„ му било искуството со вејп (Електронски цигари втор дел) - и го прашав да образложи - не пиша ништо.
Несакав минативе три недели да „замарам„ овде со прашања - прво сакав да утврдам точно што се случува (да не е нешто заби - непца - а да не е до вејпот) - ама заклучокот е недвосмислен - од вејп течноста е. (нема што друго да биде - ниту апчиња користам - ниту исхрана сум променил - ништо)

Така да - останете ми добро - криво ми е - ни 4-5 ароми не сум пробал а има уште толку многу за пробување .
Вејп аут.
Јас се извињавам дубоко, не сум го видел коментарот. За мене не беше за нешто слично како твоево, туку чисто од психолошки аспект - никотинските потреби што ги осеќав периодот не ги задоволуваше вејпот, па се наоѓав во ситуација каде што ќе земев пар дима од вејпот, па одма после тоа цигара ќе запалев.

Жал ми е што си имал вакво искуство, вејпањето кога ќе си ја погодиш правата комбинација е прекрасна работа. Земи го Ајкосот на проба 14 дена, ништо не те кошта, а ќе те однесе накај патот према оставање на цигарите.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.010
12.581
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Да напишам на кратко за ПГ-то и ВГ-то од Интер-Хем. Веќе многу луѓе пишуваа, ама да ги кажам моите впечатоци од оваа тура земена пред Нова година. Првпат земам од кај нив.

И двете се во нивна амбалажа со child-proof капачиња, проѕирни и хомогени (без на пример партали да летаат или слоеви да се прават).

ВГ-то (односно Г-то :) ) е апсолутно добро, ништо не му фали, нема мирис, густо е и по мое мислење без проблем може да се користи.

На ПГ-то сè му е како што треба (боја, односно недостиг од неа, проѕирност, густина), но има мирис на хемикалија кога ќе се отвори шишето, како на пример разредувач за фарба или ацетон. На скала од еден до десет, доста е јак, би рекол околу 5 или 6. Мислев дека ќе изветрее, но еве потрошив третина од него и ми се чини дека уште е јак како на почетокот. Не сакам да го оставам отворено затоа што така ќе изветрее и самото ПГ (ќе прими многу влага и мислам дека ќе ослаби).

Интересно, во зготвената манџа не го чувствувам хемискиот мирис, но и без тоа во последно време ставам PG во помал процент во манџата (30 до 40 %). Ставив во дрипер таква мешавина без арома (40ПГ60ВГ) и пак не го чувствувам. Но на моменти во главната манџа како да го чувствувам, но не сум сигурен дали мозокот ми прави филмови од аромата или загорен грејач, на пример. Потребни се уште тестови. ;)

Кога би морал (не би ме мрзело), би нарачувал ПГ од Инавера или од друго место, и онака го трошам во помал процент, но засега може да помине.

Сега ми текна да го мириснам и шишето ВГ, и тоа има ептен благ хемиски мирис (1 или 1,5 од 10), но повторно, сигурен сум дека тоа апсолутно не е проблем.
 

Vitaminka

Intern
22 септември 2016
1
0
Голема благодарност до @Sharlovski за спреманата течност.
Без никакакво кашлање воопшто.
Само 3 никотин ќе да ми е малку за почеток :)
Најбрзо нарачка уште една со 6 :)
Фала уште еднаш за поклонот друже.
Инаку 70-30 е соодносот.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Мислењето е автоматски споено:

 

Tomica Jovevski

Gaining Experience
3 февруари 2019
184
312
Дечки здраво,не сум пишал одамна но следам од време на време, Направив три години со електронскиве. Чурам секој ден скоро иста количина,и скоро секогаш истите течности,фуџи јаболко и афтер 8. Истиот сетап 3 години, кучето,џуџето и понекад сирената. Два ајповера елеаф немаат мрднато со перформансите ич. Магариња се. Немам запалено аналогна бегам од нив како од ѓавол. Ентузиазмот го имам изгубено скроз. Понекогаш мислам дека чурам од навика него ли од потреба. Поздрав до сите вас 20220208_210219.jpg
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.010
12.581
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Поздрав. :cool:

Ако сакаш да продолжиш (да ти биде интересно) менувај вкусови, ако сакаш да ги откажеш намалувај никотин (многу постепено). Нема трето. :)
 

Alex M

Gaining Experience
1 февруари 2016
104
75
Освен, My ELiquid Supplies да не се најде некоја друга продавница за никотин што испорачува со поефтин шипинг?
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.010
12.581
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Освен, My ELiquid Supplies да не се најде некоја друга продавница за никотин што испорачува со поефтин шипинг?

Не сум го видел прашањево.

Нарачуваа од некоја литванска, види во темава, неколку души пишуваа, јас појма немам.

Ама и таа одеше преку Белорусија, со нивна пошта или од таму праќаа...

Веќе не се гледа каде е поевтино, туку од каде воопшто доставуваат до кај нас. :cry:
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
633
2.963
Нарачав од 150eliquid на 25.02, тогаш успеав да начекам никотин на лагер (и сега имаат од 120 мл).

150eliquid 2022-02-25.JPG

Тракингот функционира, ама пратката некако споро се движи.

tracking.JPG

Ќе пишам ако и кога ќе стигне. И со каков транспорт. :)

z.jpg
 

VapeS

Gaining Experience
12 август 2016
203
259
Прилеп
Дружино, година дена немам правено манџа, последно 2 кг направив и еве скоро година дена не се секирам :) Ама кај да е ќе ми требаат ароми. Дали некој знае како да купиме PERFUMER'S APPRENTICE ароми, но и предлог за нешто друго освен инавера, но тутунски?
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1.538
3.472
Ресен
Дружино, година дена немам правено манџа, последно 2 кг направив и еве скоро година дена не се секирам :) Ама кај да е ќе ми требаат ароми. Дали некој знае како да купиме PERFUMER'S APPRENTICE ароми, но и предлог за нешто друго освен инавера, но тутунски?
Освен Chefs Flavours не знам друга страница.

Спорички се во последно, месец + дена чекам пратки.
 

Bozhino

Intern
19 септември 2012
1
1
Здраво дечки,

Дали имате информација од кај можи да се набави ова чудово - GO KIT - Vape Kit | INNOKIN®

На Али Експрес го има, ама шипингот alone е 3.000 денари -.-

Јас веќе користам Kroma R со течности од Шарло (props for him), а барам некој по-girly mod за сопругата и таман овај погоре ги има истите coils, само не знам од кај би можел да го набавам.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.010
12.581
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@Bozhino фуј тоа, пластичен танк и нестандарден конектор. :) (фрлаш батерија ако му бидне нешто на танкот, а ќе му бидне оти е од пластика, без разлика што прават филмови дека е ваква онаква.)

А и не го најдов во продавниците што испорачуваат до кај нас.

Ако веќе мора со тие coils, што не земете (од најтежок кон најлесен) 1 2 3?
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1.538
3.472
Ресен
@Bozhino фуј тоа, пластичен танк и нестандарден конектор. :) (фрлаш батерија ако му бидне нешто на танкот, а ќе му бидне оти е од пластика, без разлика што прават филмови дека е ваква онаква.)

А и не го најдов во продавниците што испорачуваат до кај нас.

Ако веќе мора со тие coils, што не земете (од најтежок кон најлесен) 1 2 3?
Ја тестирам последни месец дена и цигарата си е ок за парите, тенкот може да се смени и се евтини.

Сопругата ми ја зеде поради големината, не ја интересира ништо друго освен формата, пред тоа 3 години користеше Endura T20-S, ГО З е полоша ради пластика, дрип тип не се менува ама затоа се подесува воздухот.
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
633
2.963
Ќе пишам ако и кога ќе стигне. И со каков транспорт. :)
Никотинот од 150eliquid сепак стигна (веќе се имав откажано). :)

Поштарот ми го оставил пред влезна врата. Поминал без никаква царинска контрола и/или давачки. Солидно обезбеден и спакуван. 47 дена од нарачката.

IMG_20220413_184625.jpg

Тракингот на Македонски Пошти уште го води "на влез". :rolleyes:

Capture.JPG
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1.538
3.472
Ресен
Тракинг функционира со Chefs Flavours? Точно месец дена од порачка немам абер што се случува....
Ако имаш платено со најевтината опција нема тракинг, без гајле, ќе ти стигне, напати каснат малку.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно