• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1.541
3.482
Ресен
Не прашувам за квалитетот на продуктот - ме интересира искуството - дали е практичен - интересен за користење , вкус - дали исто се влече (сигурно е само за МТЛ) и тоа - ако некој пробал...:)
Интересен... можда, практичен, не баш. Како што кажа Метузалем, тоа ти е мод, каков тенк ќе ставиш такво искуство ќе имаш за отанатите работи (вкус, влечење)
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.010
12.581
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
8 години дигитализиран, кој сака нека честита. :cool:

StartVapingTheySaid.jpg
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.010
12.581
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Што ќе отворам дуќан, сè се некои леви и на попуст земани (освен кајфуните). Овие на сликата не се мои. Кога продавав неотворени, ми останаа. :oops:
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13.299
12.860
youtu.be
Caliburn G2 + part's пристигнати директно од Хонг Конг

1XwS3S0.jpg
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
863
1.087
orgrimar
Caliburn G2 + part's пристигнати директно од Хонг Конг

1XwS3S0.jpg
и?
Моите уште не се стигнати, гарантирам дека ќе биде топ вкус и едноставно користење, ова со течност салт ќе биде иднината на вејпот.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13.299
12.860
youtu.be
Останува уште инавера да стигне и да забркам електрична солена манџа. :)
Се надевам дека ќе вади добар вкус, гонењето на облаци чинам дека полека ќе оди во историја, ќе видиме. :cool:
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1.344
1.721
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
gt210 lmao
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Скоро 1 месец со IQOS, па да напишам нешто околу тоа.

После 2 недели пробен период со Iqos 3 DUO, се одлучив да го купам уредот. Ова е баш интересна ствар што ја приметив, јас лично сакав lil Solid-от да го земам на тест, но само 3 дуо го давале. Во тие 2 недели се навикнуваш на него, го чистиш го тинтраш, си инсталираш апликацииче да ти следи колку цигари пушиш на ден, на некој начин се "врзуваш" за него. После тие 2 недели фала богу си го земав 3 DUO наместо Solid-от. Не знам дали ова им е планска игра, доколку им е, тогаш фунцкионира. Врти сучи си тртнав 2000рки повеќе за горе доле истиот уред.

Споредба со цигари: привикнувањето во мојот случај беше прилично едноставно, можеби олеснителен фактор ми беше што веќе некое време си моткав тутун од бензинска (Golden Virginia + OCB extra slim филтри + OCB зелени ризли, непобедливо комбо :D), па уште дента кога го земав ајкосот не осетив некоја потреба да запалам обична цигара. Првите 2-3 дена ми беа шта да ти причам, бидејќи не задоволува една цигара како обична цигара, тегнев по ~2 кутии на ден како ништо. Моментално сум стабилизиран на околку кутија до кутија и нешто ситно, зависи од денот. Доколку има и алкохол во миксот, пак знам до 2 да стигнам но сега поретко се случува тоа.

Разлика во квалитетот на здравјето осетив после првите 4-5 дена, плуќава се осеќа по растеретена и не се ствараат шлајмови како од обични цигари. Во вежбање/физички активности осетно помалку се задишувам и уморувам, а и голем бонус е што не ти корне душата на цигари по цел ден. Е сега, бидејќи ова можеш да го пафкаш каде и кога сакаш, се приметувам дека за разлика од обична цигара многу почесто морам да се "борам" со потребите да не запалам цигара. Околку 5 цигари во денот ги гасам после неколку дима, а сум ги запалил само пошто можам, а тоа не ми се допаѓа. Оваа слобода според мене е double edged sword, бидејќи ми дава помалку причини да станам и да мрднам од биро на работа, да тркнам до тераса кога сум дома, а сега и во кола знам да запалам од овие. Од овој аспект е тешко да се третира како обична цигара, чисто ради тоа колку ти е пристапно во секој момент од денот.

On the bright side, не чувствувам никаква потреба за обична цигара. Пред скоро време пробав една чисто колку да видам до кај сум, и ја изгаснав после 2 дима. Баш ти го дава оној момент, исто како цигара после некое време вејпање - "што кур сум внесувал цело ова време", што значи дека што и да прави, функционира.

Споредба со вејп: искрено не е баш толку споредливо колку што првично мислев, но е прилично добра отскочна даска за префрлување на вејп или комплетно откажување на цигарите. По мое искуство, ајкосов е далеку поблиску до обична цигара во однос на филинг него ли вејпот. Можеби изборот на патрончиња е прилично мал, но има убавина и во тоа, знаеш кои ти одговараат, се навикнуваш на тие и си цепаш, а и ги има скоро секаде за разлика од течности за вејп кој што те врзува да одиш до Umbrella, па да се нервираш пошто не направиле restock на течности од Јули минатата година. Во однос на трошкови, ајкосов во споредба со вејп е тежок money pit. Поготово ако не те крпи една кутија на ден.

Во однос на здравје односно како се осеќаш, тука некаде се. И со двете после некое време обична цигара ми беше гнасна, и со двете се осеќаш по живнат, но сепак мислам дека вејпот е подобра опција. Затоа и планот со ајкосов ми е да се доведам до степен каде што ќе можам да се вратам на вејп, али ај да не зборам пред време. Во секој случај, за некој што немал претходно искуство со електронски цигари, мислам дека со ајкосот полесно би "кликнал", а доколку примарна цел би била да се остават обичните цигари, тогаш би можел да го препорачам на секој што сака да проба.
 
Последна промена:

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
863
1.087
orgrimar
@Chicco69
Како иде плаќањето со уплатница за интерхем? Колку ддв треба да се калкулира?

tnx
тие си пресметуваат, глицеринот е малку полош од чадорџиите пропиленот е катастрофа индуистриски смрдлив
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.650
1.576
Скопје
Друштво - колку што ми беше мило да бидам член на овој вејп клуб - толку ми е и криво што морам да ве напуштам.
Имам изгледа некоја нетолеранција на ПГ или ВГ - незнам точно што е и колку и да се обидував (вејпав два дена па пауза два па еден вејп па еден пауза) - утврдив дека ми е баш од тоа. Прво мислев нешто непцата , некој заб се воспалил - ама - не е тоа.
Кога почнав - почнав со 6мг никотин - бев презадоволен - не пушев ама после 3 дена ми се јави главоболка и утврдив дека ако не вејпам - поминува - а земам вејп пак - боли. Ај си реков -„Многу ми е никотин„ - купив со 0мг течност - измешав - пак исто. Ај реков уредот е „прејак„ - многу влечам - по пола дим почнав да влечам - и Исто. Ај си реков - минимално само ќе користам кога ќе ми текне за цигара - битно да оставам цигари. Ама почнаа непцата - некои плускавци во устата - прво мислев дека сум се изгорел со пареата - ама излегоа и таму кај што нема врска - не струи пареата. Пауза како ќе направам - исчезнуваат - како ќе почнам да влечам - потекува непце и пече - ни се ни јаде ниту се збори.
На Се помислив во минатиов месец дена - „ај треба период да помине дур се навикнам„ , „на друг начин иде внесување на никотин - дур се навикне телото„ , вода пиев Се ко што треба„ ама ништо - не е до тоа.
Имаше еден член рече „тежок фејл„ му било искуството со вејп (Електронски цигари втор дел) - и го прашав да образложи - не пиша ништо.
Несакав минативе три недели да „замарам„ овде со прашања - прво сакав да утврдам точно што се случува (да не е нешто заби - непца - а да не е до вејпот) - ама заклучокот е недвосмислен - од вејп течноста е. (нема што друго да биде - ниту апчиња користам - ниту исхрана сум променил - ништо)

Така да - останете ми добро - криво ми е - ни 4-5 ароми не сум пробал а има уште толку многу за пробување .
Вејп аут.
 
Последна промена:

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.010
12.581
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
А ти викавме да не почнуваш со нуклеарна опција...

Пликови во уста или крварење на непца знаат да се појават кај тазе вејпери. Промена на pH вредноста во устата, потепување на корисни бактерии (од PG-то) или општо откривање на проблеми со непцата што биле замаскирани пред тоа од цигарите (никотинот стеснува крвни садови и има помалку циркулација, а при вејпањето е друг начин на апсорпција/друго количество никотин)... Се разбира, тука е и можната нетолеранција на ПГ, никотин или некоја компонента на аромите, но колку што сум гледал во пракса тоа е ретко, најчесто има друга причина. А најчесто и поминува по некое време.

Кај тебе мислам дека е од топлата пареа со која бомбардираш цело време, можеби и со несоодветен начин на внесување (усно, нема време да се олади, односно се лади во устата а можеби не го чувствуваш тоа)... Не требаше да штедиш на опрема. „Пола влечење“ не менува ништо, телото е веќе научено дека го бомбардираш и се брани...

Прави што ќе правиш, пауза, прекин, ама ако не се повлекува, оди и на лекар/забар.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.650
1.576
Скопје
А ти викавме да не почнуваш со нуклеарна опција...

Пликови во уста или крварење на непца знаат да се појават кај тазе вејпери. Промена на pH вредноста во устата, потепување на корисни бактерии (од PG-то) или општо откривање на проблеми со непцата што биле замаскирани пред тоа од цигарите (никотинот стеснува крвни садови и има помалку циркулација, а при вејпањето е друг начин на апсорпција/друго количество никотин)... Се разбира, тука е и можната нетолеранција на ПГ, никотин или некоја компонента на аромите, но колку што сум гледал во пракса тоа е ретко, најчесто има друга причина. А најчесто и поминува по некое време.

Кај тебе мислам дека е од топлата пареа со која бомбардираш цело време, можеби и со несоодветен начин на внесување (усно, нема време да се олади, односно се лади во устата а можеби не го чувствуваш тоа)... Не требаше да штедиш на опрема. „Пола влечење“ не менува ништо, телото е веќе научено дека го бомбардираш и се брани...

Прави што ќе правиш, пауза, прекин, ама ако не се повлекува, оди и на лекар/забар.
Фала за добронамерните совети како и секогаш.
Најдобро мислам дека е да се „ресетирам„ едно два-три месеци најмалку - па пред лето ќе пробам пак.
Ќе набавам и друг уред тогаш па ќе видиме како ќе иде.
Поздрав
 
22 јануари 2022
4
4
Епа ајде да си се претставам...

Здраво дечки, јас сум Фулиш, и сум повекекратен лузер во борбата со цигарите, т.е. као ги откажувам, почнувам да вејпам и по некое време им се враќам назад. Најчесто нервоза/стрес ке ме скине, и тогаш посегнувам по цигара. Иначе, уживам во вејпање, почнав и да гледам на Youtube ревјуа, емисии, подкасти ама не сум навлезен доволно т.е. го немам познавањето како некои од вас овде по тоа што можев да го прочитам.

Приказната со електронскиве ми почна далечната (мислам) 2014, кога ја купив првата е-цигара од Амбрела, оние најосновите како пенкала, и уствари тогаш некако најуспешно истерав, скоро пола година без цигара.

После цело време сум он-офф во приказната. Иначе, нон-стоп има паметњаковичи што ти солат памет како електронските цигари се поштетни, и со некои свои неедуцирани теории и мислења, ама тоа е... мене не ми пречат ниту ме предомислуваат, само ми пречи што немам вејперско друштво за мотивација и да си направиш муабет и размениш мислења за вејпање.

Од опрема имам:
-Eleaf IStick 20w, ребрендирано Амбрела, парирано со eGo-CC Joyetech атомизери
-Joyetech eGo AIO
-Kangertech VOLA 100W
-Атомизер Cubis
-Aтомизер Innokin ZLIDE

Малце ми е проблематично со овие Амбрела, се нешто немаат на залиха, се им фали опрема, течности со одредена јачина никотин, вкусови итн..

Онака блиц ја разглеав дискусијата на темава, здравје ке седнам поубаво ке прочитам, да ве запознаам.

Како за почеток неколку прашања, ако може:

-Од каде набавувате течности, освен Амбрела?
Знам дека има дечки што набавуваат преку интернет или прават свои течности, само незнам колку е тоа безбедно. Може звучам ко нуб, ама досега не сум земал течности освен од Амбрела, и еднаш од еден тип што го најдов на оглас, во стилот оригинал бренд Nasty Juice, ама после прочитав дека може да се тие течности фалш. Рака на срце, вкусот беше одличен, само малце ме тераше на поткашлување и се исплашив да продолжам со нив.

-Како/каде набавувате делови, освен од Амбрела?
Незнам дали избрзав со ZLIDE-от, вчера го купив. Гледав ревјуа, го убија од фалење, а и овде гледам доста препораки за него. Стварно е звер за МТЛ што во глобала повеќе ми лежи, иако терам и ДТЛ понекогаш со VOLA атомизерот и со Cubis-от, ако успеам да најдам нешто испод 0,5 ома. Сеа испаѓа дека другарчињава од Амбрела немаат 1,2 ома греачи на залиха за ZLIDE, и нешто ситно останато од 0,8 ома, а ниту пак имаат за Cubis-от од 1 или 1,5 ома. Којзнае дали и кога ке им стигнат. Дечките и девојките што им работат на штандовите се стварно фини и услужливи, нема збор, ама повеќето не се баш упатени/обучени за опремата, некако ги оставиле сами на себе и додека се разбереш што ти треба и дали го имаат на залиха, малце иритира.

Ајде да не го должам многу, ко за прв пост доста е. :)
 

Saso Trpenoski

Gaining Experience
21 мај 2019
119
125
Здраво, дали имат некој глави за Злајд 1.2 или 1.6 оми.
И едно прашање за под систем за МТЛ едноставен за користење да не течит и нормално поефтино.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.010
12.581
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@Foolish Mastermind Добре дојде на темата и на форумот. Разгледај ги и другите теми во овој потфорум, мислам дека ќе најдеш интересни и корисни информации. :)

За течности ти одговорија, а јас би додал да не се плашиш од самоправење, многу е едноставно, а има многу предности (можеш да си ја наштелуваш како ти одговара да не кашлаш со елиминација на компонентите, вкус кој сакаш, а и ептен многу се поевтини од купечките, па дури и поквалитетни). Проблемот е што во последниве години многу стегнаа во Европа и кај нас, но со упорност набавката на компонентите може да се реши.

Опрема и делови (како што ќе прочиташ) цело време набавуваме од Кина, многу е поевтино, а сосема истата опрема е (со исклучок на лудо скапите европски/американски оригинали). Е сега, има чекање, ама со планирање однапред тоа не е проблем. Исто и со тоа ситуацијата е влошена поради ковидот, многу кинески продавници престанаа да испорачуваат до Македонија и укинаа Пејпал, но остана најважната (најдобро снабдената и со најголема поддршка) Фастек, како и Алиекспрес, но таму треба да се внимава со продавачите и со описот (дали е тоа она што го продаваат).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.668
Мислења
889.314
Членови
31.509
Огласи
36
Најнов член
CapeNov
На врв Дно