Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,846
12,279
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Во последно време е ептен многу стегнат обрачот, особено последнава година со ковид рестрикциите многу кинески, а и европски продавници не испорачуваат до кај нас. Останаа на рака да се бројат...

Не знам зошто, најверојатно од суеверие, но не ми се пишуваат апла директни линкови (иако лесно можат да се најдат поназад). Еве тие што ги пишувавме ги снема (како Смеш), иако можеби ќе ги снемаше и без тоа. Шознам, чудна работа. Во секој случај, јас веќе не следам толку, еве погоре ги напишав тие што ги знам. Мислам дека и повеќето продавници (барем европските) се преорентираа на готови манџи (или скоро готови, само со додавање никотин, кој го продаваат заедно со нив), а самправството изумира...

За хардвер исто, Кинезите утепаа со ѓубре електроника земена од подовите и атомизери кои не се клонови (кинески оригинали) што не носат ништо ново, само варијации на иста тема... Па затоа не ми се ни пишува за нив. Башка што продавниците (кога последен пат гледав) веќе не испорачуваат до кај нас, освен Али и Фастек.
 

Alex M

Gaining Experience
1 февруари 2016
102
75
Дури и кај Шефовите подолго време , нема на лагер PG...Тешка работа ....
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,846
12,279
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Зошто од кај шефовите, зошто не од Интер-Хем?

Или од инаверчето (ВГ)... (менуваш capacity во 1 литар, сум нарачувал на времето). Мислам дека за нив нема да прават проблем, ќе ги пратат затоа што нема никотин, ама скапо доаѓа со шипингот...
 

Alex M

Gaining Experience
1 февруари 2016
102
75
Зошто од кај шефовите, зошто не од Интер-Хем?

Или од инаверчето (ВГ)... (менуваш capacity во 1 литар, сум нарачувал на времето). Мислам дека за нив нема да прават проблем, ќе ги пратат затоа што нема никотин, ама скапо доаѓа со шипингот...
Интерхем користам експериментално , моментално ПГ и ВГ, и не ми се допаѓа ПГ то...Катастрофално е...ВГ е ОК...
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,036
11,493
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
какви ли се идиотштини нема да измислат
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,846
12,279
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Овој уред, колку што гледам, е електронска цигара за еднократна употреба (што не се полни ни со струја ни со течност, довршиш и фрлаш). Башка овие немаат ни никотин, а со толку слаба батерија не верувам да ќе да осетиш нешто.

Инаку, ни јас не знам дали постојат електронски наргилиња, на почетокот кога следев е-цигари (2014-та), се користеа термините electronic shisha/hookah, ама никогаш не видов нешто што ќе ме заинтересира и баталив. Во прво време мислев дека се само маркетинг поими, да им „објаснат“ на луѓето што се тие, во споредба со направи со кои се среќавале, но мислам дека постоеја разлики со електронските цигари, барем кај некои од нив.
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
555
330
endura t22 некој ја има пробано? сакам да ја нарачам, малку апдејт на т21 што го имам сега.

и друго, да не има испаднато некој подбар уред од ендурата во мегувреме или тоа е тоа?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,846
12,279
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
T22 е старата, T21 колку што знам не постои. Има Т20 со разни букви како наставка и новите Т22 Про или пак беа со некоја буква...

Бројката го означува дијаметарот на танкот во милиметри, не е реден број или година на производство. :)

Од сите Ендури Т22 е најдобра, по мое мислење. Многу од поновите ги користат истите глави, па практично се исти, или пак користат слични глави кои се поотворени и по мое мислење полоши за усно.

„Подобар уред“ е релативна работа, за секого е различно. Може ти дошло време да посакаш нешто поотворено, накај рестриктид дробно или слично... Нема да знаеш додека не пробаш. Од друга страна, ако земеш повеќе уреди (со глави), треба стално да се снабдуваш и со глави за нив...

Предлог. Водоотпорен, има многу различни глави за него, и кај нас, и на Алиекспрес... Можеш да пробуваш различни комбинации. Модот е малку ограничен со подесувањата, ама е отпорен на течење и удари (паѓање). А бидејќи е популарен, нема брзо да снема глави за него, исто како за Ендурата.
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
555
330
Абе знаеш дека јас не сакам ништо комплицирано, значи отвараш, ставаш течност, затвараш, стискаш дугме и влечеш. Али ке го нарачам ова твоево да сменам малку, секако ми е за експериментирање.

А т22 мислев дека е понова бидејки на слика видов нешо дисплеј на батеријата па и некое дугме екстра... ама штом е исто имам веке т21 два комада
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,846
12,279
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
И ова е едноставно, начинот на користење е скоро ист. И уште полесно се полни. Има многу видеа, барај Innokin Adept / Zlide.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,846
12,279
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Јас би ги препорачал овие (или од Умрела). МТЛ.

За рестриктивно дробно овие (или Умрела).

Другите ( и слични) не ги знам, ама штом фаќаат, веројатно може да се користат...
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,846
12,279
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
 

BandiT mkd

Intern
14 февруари 2013
17
19
И од мене препорака за Innokin,јас користам Zlide,ама кој и да го одбереш Zenith(I,II или Pro) се топ.Главите се истите за сите,1.6 се врв за МTL,0.8 се нешто потоли.Со 1.2 имав проблеми и ги баталив.Другите 3д и Plex се меш.
 

digingbil

Intern
5 ноември 2013
12
15
Ај и од мене нешто :) Знам дека кај поискусниве "вапери" подчињата не се популарни, ама од мое искуство, ако сакаш нешто едноставно и мобилно а квалитетно земи си Caliburn A2: $19.64 Uwell Caliburn A2 15W 520mAh Pod System Starter Kit - 2ml / 0.9ohm at FastTech - Free Shipping

Тешко е да кажеш нешто околу вкусови а да не згрешиш, но од мое искуство ова матракулче ги шие и Злајдови и Зенити и Вупуви за МТЛ :)

Еве првото подче ми трае скоро цел месец, а при крајот само се изгуби вкусот малку. Ништо изгорено и сл.

И нема да носиш цигли и бомби по џебови кога излегуваш :)

И freebase и salt се ок за користење а нема мака ни со 70/30 течност.
(Течностите од маестро Шарловски ги тера ко цар :)

Секако, најголем проблем на вакви системи се батериите - 520mah - јас негде два пати го полнам. Така што, сепак се се сведува на твоите преференци...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,846
12,279
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Ај да се тајфуносаме по подолго време со попустот. :) Попустот од 5,4$ скоро точно ми го извади шипингот, кој беше 5,7$.

Clipboard01.png

Малиов ми изгледа ептен погоден за МТЛ, со малата, ниска и многу конусна комора, а и со затворањето на воздухот од страната на шрафовите, да нема кај да бега. :) Клонот од SXK викаат дека е најверен до оригиналот. Ич не ми се допаѓа што се нашрафува пластика (танкот) на метал, а тој спој цело време се зашрафува и отшрафува поради полнење, па си зедов резервни танкови од нов тип на пластика за кој што прв пат слушам, PSU. Колку и да е отпорна, сепак е пластика. А резервните делови многу често први ги снемува, па си ги купувам на време. :)

Комплетот за полнење од горе го зедов онака, да се најде, во последен момент, затоа што не ми испадна нешто друго што сакав да го земам (многу качуваше шипинг). Инаку повеќе сакам да полнам од долу, да го погледнам коилот и поднаместам памукот ако треба.Општо, шипингот од Фастек е поскапен и затоа гледам да земам само најелементарни работи од таму. Овој атомизер и резервните делови ги има и на Али, ама се прерачунав и видов дека ќе ме фати слично, ако не и поскапо (со шипингот за секој посебно), а немам гаранција дека е баш таа „марка“ на клон што викаат дека е.

На Фастек веќе нема директно плаќање со Пејпал, но можеш да си купиш Gift Certificate со која вредност сакаш. Постапката е објаснета овде. Јас така направив и ме частеа дополнителни 3%. При чекаут полето за GC знаеше да се изгуби, се појави кога го отворив во нов browser, па се изгуби при reload... изгледа најбитно е (и што треба да се направи) log out, па log in.


Edit: И PCTG пластикава на SXK не била за фрлање. :) Но којзнае каква е во стварност, а и можеби Кинезите измислиле нова „легура“ како што прават со металите.
 
Последна промена:

krema

Epic
24 јуни 2009
12,746
12,025
youtu.be
На Фастек веќе нема директно плаќање со Пејпал
Понекогаш се појавува и опцијата за плаќање со пејпал (зборам за е-циг опрема во корпа).
Ова се случуваше пред новиот изглед на сајтот, сега не знам дали е така.
Попустот од 5,4$ скоро точно ми го извади шипингот, кој беше 5,7$.
Која пошта ја одбираш?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,846
12,279
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Која пошта ја одбираш?
Па пишува. :) Затоа оставив скриншот.

По дифолт даваше Сингапурска, и за многу други работи кога пробував, ама не сум сигурен дали уште важи тоа дека до кај нас праќаат само со Низоземска. Што е сигурно, сигурно е (а башка и поевтино). :)
 

krema

Epic
24 јуни 2009
12,746
12,025
youtu.be
LoL, искрено не ја погледнав сликата. :)
Кинеска регистрирана е најевтина, последниот пат кога нарачував избрав кинеска пошта а ја пратија со PostNL.

btw...Освен со GC може и со картичка да се плаќа.
 

digingbil

Intern
5 ноември 2013
12
15
@krema Мислам дека најсигурно е со GC зашто јас платив со картичка пред 10-тина дена и на последниот чекор од плаќањето страницата се блокира! Паричките ми ги лапнаа а немав успешна нарачка :( После неколку дена гњавење со нивниот супорт ми го признаа плаќањето и тие ми направија нарачка. После читам на форумот таму и на други им се случило истото...
Среќа што нивниот супорт е доста солиден па можеш да се разбереш...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,604
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно