1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

 1. vaskoboya

  vaskoboya
  Gaining Experience

  144
  169
  17 Септември 2014
  Машко
  Колеги, има ли некој да ми шитне 100/200ml никотинска база? 18, 24 па и 50ка. Ми треба да ја смешам во безникотински бази, во амбрела немаат а ќе добијат тек идниот месец.
  Тенќу!

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 2. zdrnik

  zdrnik
  Gaining Experience

  60
  72
  31 oктомври 2016
  Машко
  За колку време стига нарачка од e-aromashop-INAWERA GROUP со Air Mail?
  Дали се исплати да се нарача преку DHL Worldwide Express (18€) или Air Mail (7.32€) ?
  6 ароми имам во корпа.
   
 3. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,078
  2,395
  28 Јануари 2017
  Машко
  Со обичната Air Mail треба да ги имаш за 10тина дена, со ДХЛ да не оди кај шо не треба по царини, лежарини и 300 трошоци.
   
  На zdrnik и gokica им се допаѓа ова.
 4. zdrnik

  zdrnik
  Gaining Experience

  60
  72
  31 oктомври 2016
  Машко
  Значи да си порачам преку Air Mail. На сликата ги има аромите што планирам да ги земам. Некоја прекорака? Фала за инфото.
   

  Прикачени датотеки:

 5. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,078
  2,395
  28 Јануари 2017
  Машко
  Сите горе долу можиш да ги користиш соло освен Creme Brulle, таа е повеќе за мешање со други, одговара со пудинзи. Стави Custard и Yes, We Cheesecake.
   
  Последна промена: 16 Април 2019
  На gokica и zdrnik им се допаѓа ова.
 6. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  243
  260
  23 Март 2016
  Машко
  Друштво едно прашање.
  Прв пат користам acetyl pyrazine 5%.
  Незнам колку се гледа на сликата ама цел е во кристали беше и погусто ама јас го размучкав мислејки дека ќе се растопат ама стојат. Е сега така треба да биде или нешто нечини со дериватов.
  А иначе ги чувам у фрижидер.[​IMG]

  Sent from my A7 using Tapatalk
   
 7. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,078
  2,395
  28 Јануари 2017
  Машко
  Зошто ја чуваш аромата во фрижидер? Би ја оставил 1 ден на собна температура пополека да се стопли, немој да ја форсираш.
   
 8. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  243
  260
  23 Март 2016
  Машко
  Обично ги чувам у фрижидер ама само концетратите не готови те спремни за вејп. Со ваков проблем прв пат се соочувам затоа прашав, сум налетал на пр. чоколадирана крофна има како талог доле ама со мало мучкање се соединува а ова нејќе. Се мислам да ја фукнам у топла вода малку.

  Sent from my A7 using Tapatalk
   
 9. krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  Остај ја на собна темепратура, немој да ја бањаш.
   
  На dim na struja му/ѝ се допаѓа ова.
 10. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  862
  3 Март 2018
  имбус штрафчиња кај набавувате за атомизериве ?
   
 11. krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  У железара, се зезам,
  во FT нема што нема.
  @Metuzalem the king е по штрафовите. :)

  Sent from my SCH-I545 using Tapatalk
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Од овие не искористив ниедно. Претпоставувам, не ги губам. Ако ти требаат неколку, ќе ти дадам.

  Инаку, овде има најмногу шрафови (менуваш на model).
   
 13. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  862
  3 Март 2018
  Metuzalem, барем 4 за да имам еден здрав комплет (дуал коил), доколку ти се „вишок“, секако ќе се договориме за цена, време, димензија и место во пп претпоставувам, но прво да имаш, ако не фт :)
  ако ништо повеќе, се надевам нема да е проблем да видиме точно кој модел се ( што ги знам овие како се бележат....)
   
 14. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Таму има:

  Hexagonal Screw: M2*4/M2.5*4/M3*3/M3*4/M4*4

  M2 шраф 4 милиметри долг
  M2.5 шраф 4 милиметри долг
  M3 шраф 3 милиметри долг
  M3 шраф 4 милиметри долг
  M4 шраф 4 милиметри долг

  За кој атомизер ти требаат? Ове се најчести, но може да има и атомизери со различни од нив.
   
 15. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  862
  3 Март 2018
  Епа колку што најдов м2,5 или м3, 3мм или 4мм, за obs engine, најверојатно има и други верзии ( оригинал/стејлед) па има и повеќе штрафчиња. Инаку од горенаведените сигурно ќе пасираа, и во сетот имаше 3мм долги и 4мм долги, двете пасоваат во зависност од што жица ќе ставиш, мислам дека моментално се 4 мм, но не знам која ширина се (немам шублер при рака )
   
 16. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  M2,5 x 3mm. Потврдено од две места.

  Ако се предолги, ќе си ги истурпијаш.

  Клонерите не се до толку забегани да менуваат големина на шрафови (најчесто :hay:), нели има неколку стандардни големини и нема сега да измислуваат нови (кај ќе ги најдат), а особено на овој на velocity deck-от нема многу дебелина за експериментирање.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  Талогот може да е од "чИколадо" екстрактот а може и да е сукралоза/sweetener.
  Не му се сеЌирај, промучкај и тоа е тоа.

  Што се однесува на фрижидИрање, мислам нема потреба аромите у фрижидер да се чуваат, само на релативно свежо(да не е над 20 Целзиуса, идеално 9-10 целзиуса) и темно место.
  Никотинот не е лошо да се чува у фрижидер и у темна кутија/вреќичка.

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  На dim na struja му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  "Малиот"(kf lite 2019),дефинитивно вади по-истакната арома од KF Prime.
  Кај kf prime се нијанса по-мутирани нотите. Мислам дека Prime има нијанса по-остар TH(удар на грло) а може и сугестија да е.

  (тестирано со иста течност-Скамел.
  Ист греач 1.4 ома - 28awg - 2мм дијаметар)

  [​IMG]

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  Chicco69, gokica, fis1976 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  177
  295
  3 Февруари 2019
  Машко
  Кога сме кај темата штрафчиња, јас имам проблем со штрафчињата на дварф. Инбус штрафчиња, ми се разјаде имбус штрафчигерчето кое доага во комплет.. немам друг имбус штрафцигер а и несакам да купувам..па така најдов на фастек филипс штрафчиња кој валјда пасувале за двард атомизерот.
  $0.78 Replacement Screws for Atomizers (10-Pack) 10-pack - M2*3mm thread size at FastTech - Worldwide Free Shipping

  Има некој исто искуство со имбус штрафцигерот за дварфот? Мислам дека со филипс штрафови е полесно само поради фактот дека штрафцигери за нив имаме сите..
   
 20. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Повеќето имбус алатки ги прават помеки за да се изедат тие, а не шрафчето, па да ти остане во дупката. Се разбира, тоа ептен им одговара на Кинезите...
   
 21. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  470
  903
  15 Март 2016
  Машко
  И далеку "погласен", барем мојот примерок на протокот на воздух кој ми одговара мене (Prime-от на прво дупче)
   
 22. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  ^
  Моиве се слично гласни/тивки.

  YFTK клоновиве/копииве во последно време се поквалитетни од SXK, поготово гумици/о-рингови(немаат гаден мирис вкус како некои SXK гумици дури и после 2-3 детални бањања и мачкање со лабело)

  Kayfun Prime како и Kayfun v3 Mini е далеку пожеден(помалку штедлив, помалку економичен) од KF Lite 2019 и стариот добар Kayfun Lite(V2, V2 Plus, Five Pawns) што за мене е голем минус.

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
 23. krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  Честитки за новото модераторство на Dr. @Sharlovski :)
   
  На bicikle и Tomica Jovevski им се допаѓа ова.
 24. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
 25. gokica

  gokica
  Модератор

  8,462
  10,411
  13 Јуни 2009
  Честитки и од мене до @Sharlovski . За многу години.
   

Сподели

Вчитување...