• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електро факултет

  • Ја почнал/а темата
  • #1

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Значи вака, сега сум матурант и нормално би било да појдам на факултет од октомври па ме интересира дали тука има некој кој е веќе запишан на електро, бидејќи таму сакам да одам??? Какви се условите, какви се односите со професорите или нешто слично? и дали би бил правилен избор да се запишам таму??
 

volk1988

Intern
11 февруари 2008
22
0
Ako sakas mladosta da ti ostane na elektro slobodno:D. Inaku elekrto e dosta naporen, sto znaci deka sekojdnevno ke treba da ucis po nekoi 3-4 casa da postignes neso. Inaku odnosite so prof. se dosta korektni i samite prof se ok.
 

virus_

Intern
27 ноември 2007
32
1
A koga sme veke kaj Elektro moze nekoj da mi pojasni okolu informatickite smerovi so 3 i so 4 godini razliki megu niv i toa kolku e edeniot potezok od drugiot.
 

nin

Intern
13 март 2008
13
0
Од искуство, односот на професорите е катастрофално единствен но, сепак, топло препорачувам поради широчина на теми и длабочина со која се обработуваат со напомена дека има многу за учење и бара „подлога” како и соодветен IQ, ако не те бива оди на приватен факс, си знаеш самиот...
 

tanco

Intern
22 април 2008
17
0
Zdravo Stefan. Vaka, imash dva informatichki smera
IKI - informatika i kompjutersko inzinerstvo (4 godini)
INFO - (3 godini)
jas sum od starata programa (KTIA)
ali sepak znam od prilika shto e i kako e ..
vaka... ako vekje idesh na ETF (shto po mene e prav izbor) idi na IKI, zashto ?
na info ti si diplomiran Informatichar, ova znachi deka si na isto zvanje (kje kazam samo zvanje) kako i pmf, ne deka pmf e tapa ili neshto ama na IKI, kje dobiesh Diplomiran Elektro Inzinjer, smer Informatika, znam deka sea ne ti znachi neshto mnogu, ama na kraj , toa dipl. inz kje ti dodade use barem edno 100 evra na platata. Ne e ni bitno toa na kraju kraeva :) bitno e deka se nudi
STVARNO dobro obrazovanie.
Nekoj si Volk kaza deka treba da uchish sekoj den po 3-4 saati.
i do nekade toa e tochno.. mozda kje treba da ucish i poise ama ako se pridrzuvssh do toa racunaj deka u juni kje imash cista godina i deka kje imash prosek a po toa 4 meseci raspust.
profesorite se zaebani, materijalot e tezok, ne vikam deka ne..
ama eve deneshnicava e takva kakva shto e ..
a sea za sea so ETF ZNAM deka nema da ostanesh na ulica. mislam deka ako odish na ETF kje napravish prav izbor...
ako te interesira neshto podetalno.. bujum PM ili nesho takvo..
sekogash sum za toa da se vrbuva ushe nekoj mlad inzinjer :D
pozdrav !
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Novata programa od 2004/2005 ne znam tochno e daleku polesna vo odnos na minatoto. Toa go nalagaat okolnostite vo drzhavata (pa i opshto vo svetot) odnosno deka falat IT kadri.

Znachi i uchenjeto od 3-4 chasa dnevno shto nekoj go spomna e minato. Ja bi rekol 7-10 chasa nedelno bi bilo sosem dovolno.


Sepak tvoe si e da si gi razgledash sodrzhinite i da gi ocenish dali se vredni da si potroshish 4 godini.
 

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
Електро (или по ново ФЕИТ :)) е одличен избор за они кои што се интересираат за електротехника и компјутери. Јас сум студент, прва година ИКИ и задоволен сум пред се затоа што јас сум дојден на факултет за учење а ФЕИТ ми го овозможува токму тоа. Иако имам забелешки сепак сметам дека програмата за настава е добо осмислена, има многу добри професори, добиваш заслужени оценки. Има добри услови за учење. Новите програми според мене се многу полесни од порано (тоа еден професор го викаше постојано, ова е бидејќи има многу приватни факултети каде што се работи на принцип "дај пари, еве ти диплома", а младите за жал се залажуваат таму). Истиов професор во една прилика рече, со помалку знаење што добивате сега сте на истото ниво како американските инжинери, сакајќи да покаже на "огромното знаење" што го добива македонскиот инжинер учејќи на електро :D
Ако навистина сакаш да учиш и да добиваш вистинско знаење, тогаш топло ти го препорачувам електро. Сепак инжинер си е инжинер, макар и по компјутерски науки. Има нешто што на електро се добива, а што го нема на другите факултети, инкстинкт за решавање на вистински проблеми.
Ќе биде тешко, ќе биде интересно :) За работа мислам дека нема да има проблем ако имаш знаење. Денес ИТ кадри се многу барани во странство, а и кај нас.
А за тоа колку време ќе потрошиш на учење е индивидуално прашање. Зависи и од тоа дали бркаш просек или не :D Ако имаш солидни предзнаења од средно ќе ти биде мноооооогу полесно. Јас на пример имам просек десетка, а не сметам дека учам мнооогу. :D
Уште една работа. Мое мислење. Сите најдобри ученици кои покажале феноменални резултати во средно во областа на природните науки, а останале во нашата земја се запишале на електро. Јас знам барем десетина такви примери. А мала споредба со нашата конкуренција ПМФ http://feit.blog.com.mk/node/114080 :) За повеќе информации посети го блогчето http://feit.blog.com.mk и се разбира официјалната веб страна на ФЕИТ http://www.feit.ukim.edu.mk/ чиј сервер не знам од кои причини не е достапен во овој момент.
Поздрав :bye1:
 

The_Darkness

Gaining Experience
17 мај 2007
103
53
јас сум исто така прва година КСИА и би се согласил од повеќето што го кажа @loverboy. понекогаш има проблеми при комуникација со професорите, но не многу често и мое лично мислење е дека малце преопширно се учи во прва година и тоа со предмети што нема да ти ги треба натаму. но доколку не си од тие што бркаат просек, не би требало да имаш поголеми проблеми доколку го проаѓаш материјалот на време(не како мене во прв семестар:D). бар според мене е многу поважно да ја сфатиш суштината на тоа што го учиш а дали ке имаш се десетки или не, не е толку важно. толку од мене за сега ако уште нешто те интересира слободно прашај :bye1:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Значи дефинитивно одам на ФЕИТ. е сега ги разгледав смеровите и можностите па се мислам помеѓу 2 КСИА или КИЕЕ. За просек не ми е многу, важно е само да се заврши :p, а секако дека одам да учам, најмногу +1 година од предвиденото (за секој случај):D. Па The_Darkness ти најмногу знаеш бидејќи си на КСИА што е подобро и колку примаат во тие квотите а колку се пријавуваат?
 

The_Darkness

Gaining Experience
17 мај 2007
103
53
па кога јас се запишував имаше вкупно 96 места на КСИА од кои 48 беа во државна квота. тука предност е и доколку немаш 100 поени од средно имаш шанса да се запишеш во државна за разлика од ИКИ, а имаше пријавено некаде околу 70-80 студенти мислам. прва година е иста за сите, а паралелки по смерови се прават во втора(здравје боже:D).мој избор беше КСИА бидејќи ИКИ повеќе е концентриран на програмирање(а јас не се замислувам како програмер во иднина), додека на КСИА имаш вклучено и роботика, автоматика и повеќе работа со хардвер и мрежи. сега на тебе е да одлучиш што повеќе те привлекува.:rolleyes:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
фала многу па ако даде Господ :D ќе биднеме колеги од октомври. Ќе разгледам јас уште малку, имам време па ќе видиме што ќе излезе.

pozz
 

The_Darkness

Gaining Experience
17 мај 2007
103
53
фала многу па ако даде Господ :D ќе биднеме колеги од октомври. Ќе разгледам јас уште малку, имам време па ќе видиме што ќе излезе.

pozz
нема проблем, за тоа сме тука. епа ако се одлучиш за ФЕИТ ке се дружиме догодина. :bye1:
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
stefan samo da te potsetam ne deka se protivam za kolegata sto e na ksia .... kazi mi sakas da istrazues u zivotot i da se opredelis na avtomatika kibernetika itn ili sakas da programiras( mnogu bitno prasanje )....zs imas struki kako sto e INFO strikno za programiranje koe e mnogu modernizirano i olesneto,no ne vo ucenjeto (kako sto site svakjaat) tuku vo ednostavno vo opremata sto ni se ovozmozuva na nas ...skapuvame na kompjuter(oci me bolat vise)...dokolku sakas po onaka inzinjerska struka KSIA ili IKI ti e dobar izbor...ova nasevo e cisto provesionalno za ponataka vo zivotot so malku rabota do dobar kes da se stiga i vo makedonija:D
 

Petar_Joker

Intern
2 ноември 2008
17
0
Може да ми кажете свое мислење за ЕРПС (електроника, радиотехника и процесирање на сигнали)??
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Немојте да постирате само колку да се постира. Твојот пост вака како што е, воопшто не заслужува да биде земен во предвид. Кога веќе го одвраќаш од електро, тогаш потруди се барем во неколку реченици да објасниш зошто мислиш така. :ha:
 

eprom

Intern
17 септември 2008
38
1
ЕРПС! Премногу е тешко јас сум на тоа или барем бев. Ако сакаш да си ја оставиш младоста оди ама..... Премногу е тешко.
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Za kogo kako. Ako ucis i ako si otiden na fakultet za da ucis lesno e ke go zavrsis. Ako si otiden za setanje, zaebancii i slicno normalno deka e tesko i deka ke zaglavis....
 

Petar_Joker

Intern
2 ноември 2008
17
0
Па не дека сакам да ја оставам младоста, ама електроникава доста време ми е останата во срцево, па затоа сум скоро сигурен дека ќе се запишам на овој смер. А многу е потешко во споредба со другве смерови? А просперитетен е или... не вредит за трудот шо ќе се вложит?
Ќе можиш тро поопширно да ми кажиш за смеров? Пошо ме сфаќаш како ми е - 4та година... Позз
 

tomi

Guru
16 април 2007
9,834
8,969
Скопје
Немојте да постирате само колку да се постира. Твојот пост вака како што е, воопшто не заслужува да биде земен во предвид. Кога веќе го одвраќаш од електро, тогаш потруди се барем во неколку реченици да објасниш зошто мислиш така. :ha:
Бидејки сакаш да ти објаснам - со задоволство ке го направам тоа.

1. Имам другари едно 5-6 од друштво кој отидоа на електро и кој беа капацитет деца во Героги Димитров на такмичења одеа во учење во секој поглед. Како што гледам почнаа да заглавуваат и да не им иде нон стоп се пред книга излагаат 1 во месецот немаат време за ништо и главата незнаат кај им е. Тоа значи дека се цел ден пред книга и на факултет.

2. Јас сум на машински- Машински е мн полесен за разлика од Електро. Значи со малку учење ке положиш.

3.За ПМФ некам ни да зборам. Таму идат само гениалци.

4.Како најважно од се што сакам да кажам. Сите факултети кај нас се г**на. Зашто ?

Па како ја да научам нешто и после од мене очекуваат тоа да го работам кога никогаш во живот не сум видел таа направа или било што како изгледа. Во странство не е така. Учиш и гледаш што е тоа работиш на него и полесно е. Затоа сметам дека кај нас ако бубаш ништо нема да постигнеш со тоа треба малце работите да ги гледаш и да ги сватиш работите а тие што викаат дека треба да се седнеш и да се бубаш баш ке ги видам коа ке ја земат дипломата и дали ке знае нешто да работи коа ке го гледа тоа пред него ке се чуди што е а тоа го положил на пример со 10-ка. Ја на праимер гледам пракса и практична работа, нормално дека треба факултет и дека нема бегање од тоа, а дека ке научиш нешто кузнае што неверувам. Подобро улагај во пракса. Ја мислам дека е доволно се ова што го казав. Ако згрешив негде поправете ме.
 

bojan_an

Intern
5 јануари 2008
96
1
tomi imas nesto zaboraveno
da te nadopolnam, kako na primer polaganje od 19:00 casot, za kolokvium zboram za ispit ne sum cul seuste, vtoro moze da go napravat rasporedot da imas vezbi od 8 sabajle pa do kaj 10 i od 10 do kaj 14 ke ti stavat pauza i posle od 14 ke ima uste nekoj 2-3 casa predavanja i koga ke vidis cel den ti pominal na fakultet, jas ne sum na elektro skraja da e, na masinski sum ova mi go kazuvaa drugari od sredno, sto se na elektro, znaci ne se nekoi sto me lazat i kazuvaat sto i da e
taka da na stefan007 ne mu kazuvajte samo dobri raboti i kako bozem na elektro tece med i mleko, kazete mu ja pravata slika
 

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
31
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
Не ми е јасно зашто се прави таква фама околу факултетот. Ај нека ми каже некој како сака да биде способен инжињер со 2 сата учење пред испит и шетање у чаршија??? Јас сум на електро на Телекомуникаци смерот. Факсот си бара работа, мака и све то,(ја сум втора со испити од прва).
Кога беше отворен ден, прашавме на штандот на космофон колку е минималната плата на вработените инжињери таму и одговорот беше од 400 евра па нагоре....кој ке вработи за 400 евра некој кој мисли да биде присутен во канцеларија.
Има зафрканции со вежбите, термини, цел ден на факултет, ама рачунајте дека каде и да се вработите после тоа дека ке ви е исто. И останатите факултети не се многу полесни од електро, електро стварно не е за сите али у многу е диза прашина кога се спомне електро.
Програмата е ок. Многу викаат има многу математика, она ова, можда се малце претерува со тежината, ама тие предмети развиваат чувство за ИНЖИНЕРСКО РАЗМИСЛУВАЊЕ што на малку факултети се учи.
Без навреда, има неуспели електраши кои на ПМФ имаат просеци, и има од ПМФ кои доаѓаат на ЕТФ да слушаат математика(така имам чуено).
Пракса фали малце али неможеш да очекуваш дека факултетот све ке ти стави на тацна.
Траба да сакаш да го завршиш за да го завршиш.
позз
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,370
29,002
kalco.ru
Во одредени случаи среќата е поголема од знаењето.Немора да имаш електро диплома за да зимаш 400+ евра плата.Со таа диплома само ти се повеќе врати отворени и имаш поголеми привилегии пред другите.Ако ти немаш у глава џабе ти се и 3 дипломи од електро или од било каде.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,172
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно