Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Elden Ring

Ficho

Gaining Experience
9 јули 2015
390
282
Скопје
www.pzuortomedika.com.mk
Незнам како успеала ваква игра да ни промакне на форумов веќе година дена ама редно е да се исправи неправдата и се надевам има членови кои се фанови на FromSoft игрите, како мене, и се желни да споделат тука мислења, импресии и слично.

Јас да почнам. Моментално сум некојси 70ти левел. Одам на strength, vigor и endurance со некои 18тина поени во dexterity пошто си играм со uchigatana-та поред големиот чекич и greatsword-от од скоро. Моментално во deeproot depths стигнав откако се намачив да ги потепам двата gargoyles. Не играм со summons ниту со ash, одам баш соло. Ми се допаѓа како го надградиле концептот од претходните игри со овој open world со dungeons и различни mini boss-ови. Мапата ми личи сега за сега масивна со бајаги регии за истражување и не ме чуди што земала GOTY award.

elden-ring-button-03-1623460560664.jpg
 

Luca Toni

On your way to fame
18 септември 2015
247
511
Скопје
f2d0ac7da3e436d1c9247e47ffea73b4.jpg

Ја купив и имам големи очекувања од игра на годината..
играм 1 саат и стварно не ја разбирам играва креираш херој играш 5мин и ти се појавува boss на коњ 5 метара поголем од тебе и ти замавнува со тоа мечот 3 пати и готов си


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

theKatmer

Gaining Experience
10 јули 2022
97
110
Оваа игра е една од неколкуте игри што сум ги почнал и завршил до крај, лесно губам интерес кога играм нешто.. Но оваа игра со секој чекор ме држеше во неизвесност, возбудливост и радозналост. Исто така морам да кажам дека играва е исто така и многу ментално поучна, те учи на трпение, дисциплина и учење од грешките. Првиот пат ја симнав пиратирана колку да ја пробам, така и ја превртив, но играта толку многу ме вчудоневиде што од кога престанав да ја играм ја купив на стеам само од почит према тимот од FromSoftware. Предобра игра, немам зборови да опишам..
 

dantemkd

Gaining Experience
21 јули 2020
139
69
f2d0ac7da3e436d1c9247e47ffea73b4.jpg

Ја купив и имам големи очекувања од игра на годината..
играм 1 саат и стварно не ја разбирам играва креираш херој играш 5мин и ти се појавува boss на коњ 5 метара поголем од тебе и ти замавнува со тоа мечот 3 пати и готов си


Sent from my iPhone using Tapatalk
Git gud! :devilish:
Играта е меѓу полесните во Солулс серијалот. Ако некој бос неможеш да го тепаш заврати му се после неколку левели, не е оваа класична акциона игра каде со 2 клика ќе убиеш моб си бара приалгодување.
Инаку ако сте заинтересирани може и да се прават fight clubs или coop playthrough.
 

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
484
662
Јас го имам ова :) GOTY заслужено ама имам замерки кои се небитни сега да ги кажувам, ги имам изиграно сите можни соулс, сите Fromsoft на 100% и оваа ја рангирам некаде на средина.

Исто така мислам дека нема да видиме класично добра игра од овие веќе, продаден им е газот на Сони и на Тенсент а тоа друштво прави други работи за друга публика.
Мислењето е автоматски споено:

Оваа игра е една од неколкуте игри што сум ги почнал и завршил до крај, лесно губам интерес кога играм нешто.. Но оваа игра со секој чекор ме држеше во неизвесност, возбудливост и радозналост. Исто така морам да кажам дека играва е исто така и многу ментално поучна, те учи на трпение, дисциплина и учење од грешките. Првиот пат ја симнав пиратирана колку да ја пробам, така и ја превртив, но играта толку многу ме вчудоневиде што од кога престанав да ја играм ја купив на стеам само од почит према тимот од FromSoftware. Предобра игра, немам зборови да опишам..
Да кажеме дека те учат да играш, да си го цениш животот и да не стоиш во место кога некој ти мафта со смртоносно оружје :)
 

Атачменти

  • PXL_20220302_110754991.jpg
    PXL_20220302_110754991.jpg
    2,8 MB · Прегледи: 68

Ficho

Gaining Experience
9 јули 2015
390
282
Скопје
www.pzuortomedika.com.mk
f2d0ac7da3e436d1c9247e47ffea73b4.jpg

Ја купив и имам големи очекувања од игра на годината..
играм 1 саат и стварно не ја разбирам играва креираш херој играш 5мин и ти се појавува boss на коњ 5 метара поголем од тебе и ти замавнува со тоа мечот 3 пати и готов си


Sent from my iPhone using Tapatalk
Немораш да го тепаш одма. Можеш да го заобиколиш и после да се вратиш откако ќе збереш некој левел или нешто опрема плус. Иако во играва тешко ќе најдеш било каде некој бос што ќе може туку така да одиш да кликаш и да го победиш.
Иако да додадам дека е можно да го истепаш и у старт без никакви итеми или опрема, ако си доволно упорен. Тоа е дел и од убавината на играта.
Мислењето е автоматски споено:

Јас го имам ова :) GOTY заслужено ама имам замерки кои се небитни сега да ги кажувам, ги имам изиграно сите можни соулс, сите Fromsoft на 100% и оваа ја рангирам некаде на средина.

Исто така мислам дека нема да видиме класично добра игра од овие веќе, продаден им е газот на Сони и на Тенсент а тоа друштво прави други работи за друга публика.
Мислењето е автоматски споено:


Да кажеме дека те учат да играш, да си го цениш животот и да не стоиш во место кога некој ти мафта со смртоносно оружје :)
Како би ги рангирал?
За мене се дс3, блодборне и секиро топ 3 иако не би можел да кажам која прва, која втора, која трета.
 
Последна промена:

kikomir

Gaining Experience
30 јуни 2015
148
174
Може да се каже дека сум фан на FromSoft игрите. У принцип тие се едиствените игри кои сеуште можам да ги играм како "стар" гејмер али мојата критика на скоро сите игри у послднава деценија е тема на друг муабет.

ELDEN RING е кулминација на развојот на soulsborne игрите и е 10/10. Игра на која да немав друг живот ќе можев да потрошам илјадници саати, а до сега само во ниските 3 цифри на саати сум навлезен.
На Miyazaki треба да му се даде награда за животно дело (за целиот серијал додуша).

Чекаме DLC...или Bloodborne за PC, гром да ги запали.
 

dantemkd

Gaining Experience
21 јули 2020
139
69
Исто така мислам дека нема да видиме класично добра игра од овие веќе, продаден им е газот на Сони и на Тенсент а тоа друштво прави други работи за друга публика.
И јас сум на исто мислење, оваа новата Армор кор што ја најавија мислам дека ќе биде флоп. И планирам да ја бојкотирам а за следните ќе видиме можда ќе има Секиро 2 или ББ 2 можда Кингс филд ќе видиме.
 

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
484
662
И јас сум на исто мислење, оваа новата Армор кор што ја најавија мислам дека ќе биде флоп. И планирам да ја бојкотирам а за следните ќе видиме можда ќе има Секиро 2 или ББ 2 можда Кингс филд ќе видиме.
Armored core си е башка, не алудирав на неа. Нека си ја направат, нивен серијал е сепак, нема да биде соулслајк.

Ефектите од продажбата на 30% од Фромсофтвер ќе се видат за неколку години, ќе дознаеш кога ќе најават ТВ серија :) а квалитетот на самите игри ќе прејде во втор план, нема да бидат толку комплексни и поважно ќе биде брзо да се изработат и масовно да се изрекламираат.
 

dantemkd

Gaining Experience
21 јули 2020
139
69
Armored core си е башка, не алудирав на неа. Нека си ја направат, нивен серијал е сепак, нема да биде соулслајк.

Ефектите од продажбата на 30% од Фромсофтвер ќе се видат за неколку години, ќе дознаеш кога ќе најават ТВ серија :) а квалитетот на самите игри ќе прејде во втор план, нема да бидат толку комплексни и поважно ќе биде брзо да се изработат и масовно да се изрекламираат.
Знам за продажбата уште пред неколку месеца читав некаде, секако декеа очекувам да утнат нешто али додека Мијузаки е во Фромсофт нема да паднтат толку ќе имаат и добри и лоши игри.
Мислењето е автоматски споено:

Чекаме DLC...или Bloodborne за PC, гром да ги запали.
Чекам или пртување на ББ или добар емулатор за 4ката што прво излезе. :D
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.580
3.112
Неготино
Морално е онлајн да се игра ова или има кампања што е доволно интересна? Гледам има торенти ама никогаш не сум разгледал single/multiplayer аспект .
 

kikomir

Gaining Experience
30 јуни 2015
148
174
Морално е онлајн да се игра ова или има кампања што е доволно интересна? Гледам има торенти ама никогаш не сум разгледал single/multiplayer аспект .
Добар дел од играта се online стварите но не се задолжителни и никако не влијаат на приказната/кампањата. Има и вграден offline mode за тие што така сакаат да играат. Пиратирана би била исклучиво во offline mode.
 

dantemkd

Gaining Experience
21 јули 2020
139
69
Морално е онлајн да се игра ова или има кампања што е доволно интересна? Гледам има торенти ама никогаш не сум разгледал single/multiplayer аспект .
Не мораш, можеш кракувана да ја најдеш имаше квестлајн за кој ти требаше пвп али со пач средија.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.743
1.587
Скопје
оставена ми е одамна ради х причини, треба да и се навратам пак .. негде во Volcano Manor мислам
Мислењето е автоматски споено:

сега ѕирнав .. 98lvl, vigor/int .. ваљда moonvail katana bildot беше ..
 
Последна промена:

Ficho

Gaining Experience
9 јули 2015
390
282
Скопје
www.pzuortomedika.com.mk
оставена ми е одамна ради х причини, треба да и се навратам пак .. негде во Volcano Manor мислам
Мислењето е автоматски споено:

сега ѕирнав .. 98lvl, vigor/int .. ваљда moonvail katana bildot беше ..
Не бива да не ја завршиш барем еднаш според мене.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.743
1.587
Скопје
:D before it was cool .. од day 1 ја играм, генерала секад катана build терам по соулс игриве, moon vail малце досадно искрено .. сега баш ќе пуштам да се подсетам :)

Инаку како играте? контролер или тастатура и маус?
Мислењето е автоматски споено:

сличе .. иначе @dantemkd да те разочарам уште повеќе .. и mimic ash от ми е земен :D

elden.png
 
Последна промена:

dantemkd

Gaining Experience
21 јули 2020
139
69
elc.png


Декс билдот ми е запоставен троа. :p

:D before it was cool .. од day 1 ја играм, генерала секад катана build терам по соулс игриве, moon vail малце досадно искрено .. сега баш ќе пуштам да се подсетам :)

Инаку како играте? контролер или тастатура и маус?
Мислењето е автоматски споено:

сличе .. иначе @dantemkd да те разочарам уште повеќе .. и mimic ash от ми е земен :D

Погледнете го атачментот 125113
Соулс игри се играат со контролер, секој што игра различно се мачи . :D
 

Ficho

Gaining Experience
9 јули 2015
390
282
Скопје
www.pzuortomedika.com.mk
Како што прогресирав кроз нокрон стигнав до Astel. Го бутнав него и тука налетав на затворена врата. Ги терам квестовиве на Ranni и Fia и моментално самошто навлегов во carian study hall. Ќе видиме тука што ме чека.
Се сетив на мои клипчиња од DS3 soul level 1 run-от и кој сака да ги ѕирне еве од Nameless King и Champion Gundyr коишто мислам дека се поинтересни.
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.806
2.192
Незнам како успеала ваква игра да ни промакне на форумов веќе година дена ама редно е да се исправи неправдата и се надевам има членови кои се фанови на FromSoft игрите, како мене, и се желни да споделат тука мислења, импресии и слично.

Јас да почнам. Моментално сум некојси 70ти левел. Одам на strength, vigor и endurance со некои 18тина поени во dexterity пошто си играм со uchigatana-та поред големиот чекич и greatsword-от од скоро. Моментално во deeproot depths стигнав откако се намачив да ги потепам двата gargoyles. Не играм со summons ниту со ash, одам баш соло. Ми се допаѓа како го надградиле концептот од претходните игри со овој open world со dungeons и различни mini boss-ови. Мапата ми личи сега за сега масивна со бајаги регии за истражување и не ме чуди што земала GOTY award.

Погледнете го атачментот 125098
Од ова што го имаш пишано ич ти е неоптимизиран билдот.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.743
1.587
Скопје
Како што прогресирав кроз нокрон стигнав до Astel. Го бутнав него и тука налетав на затворена врата. Ги терам квестовиве на Ranni и Fia и моментално самошто навлегов во carian study hall. Ќе видиме тука што ме чека.
Се сетив на мои клипчиња од DS3 soul level 1 run-от и кој сака да ги ѕирне еве од Nameless King и Champion Gundyr коишто мислам дека се поинтересни.
отклучи ре-спек опцијата (да не ти спојлам) со ларвел теарс?

инаку тоа ми е еден од подобрите моменти .. коа рандом лесен моб ти се трансформира у некој бифи јак моб
 

Ficho

Gaining Experience
9 јули 2015
390
282
Скопје
www.pzuortomedika.com.mk
Од ова што го имаш пишано ич ти е неоптимизиран билдот.
На што мислиш?
отклучи ре-спек опцијата (да не ти спојлам) со ларвел теарс?

инаку тоа ми е еден од подобрите моменти .. коа рандом лесен моб ти се трансформира у некој бифи јак моб
Познати се игриве по такви финти .
Јас слабо.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.122
Мислења
975.067
Членови
35.428
Најнов член
sefeee
На врв Дно