• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Екстремно ладење

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,272
329
Еве уште еден начин како да го ладите вашиот ПЦ (само што е малце мрсен) :)

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=ZDJ_f7qOBLs[/ame]

Извор: www.makpcworld.com :D
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Штета што ладењево е со масло. Да беше со вода, ќе си фрлев внатре и неколку рипки и ќе си имав и аквариум. :LOL::LOL:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
100 денари литар зејтин. 30 * 100 = 3000 денари :isplashen: нема шанси ова за ладење да го ставам
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
A zosto nigde ne pisuva kolkava bila temperaturata pred i posle ladenjeto? :) Od kaj da sum siguren?
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
  • Ја почнал/а темата
  • #10

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,272
329
абе само некој алуминиумски кулер и со вентилаторче на маслото и други вентилатори за струење на маслото ќе биде закон ладно :)) (исто ко и на течните ладења, со решетки позади пц)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
Да ве видам после како ке мењате графичка или рам ако ви притреба апгрејд:LOL: 3 дена ке ги чистите деловите дур излезе маслото од нив:LOL::LOL::LOL:
Убаво ќе биде да се само 3.. Незнам како би излегло мрсното.. :LOL:
 

Nikol4e

Intern
12 јануари 2008
72
2
Мисла дека најдобро ладење ќе биде да го ставам компјутерот во фрижидер ( и тоа за длабоко замрзнување ), и + нема да се слуша. Единствен проблем ќе бииде ДВД-ромот ќе мора да се ваѓа надвор, а и УСБ порт :LOL::LOL::LOL::LOL:
 
Мисла дека најдобро ладење ќе биде да го ставам компјутерот во фрижидер ( и тоа за длабоко замрзнување ), и + нема да се слуша. Единствен проблем ќе бииде ДВД-ромот ќе мора да се ваѓа надвор, а и УСБ порт :LOL::LOL::LOL::LOL:
Да да, и кондензацијата што убаво ке му дојде да знаеш:LOL::LOL:
 

Nikol4e

Intern
12 јануари 2008
72
2
хмм и за кондезацијата ќе се најде решение -> ВАКУМ :muahaha:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
брате... како прво дали маслото има рок на траење 7 години ха? па после пржи јајца со рикнато масло :))
Добро де не сфаќај и ти толку буквално :))
Крај краева, ќе го подели на 7 души и сите ќе пржат по една година :LOL:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #19

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,272
329
Мисла дека најдобро ладење ќе биде да го ставам компјутерот во фрижидер ( и тоа за длабоко замрзнување ), и + нема да се слуша. Единствен проблем ќе бииде ДВД-ромот ќе мора да се ваѓа надвор, а и УСБ порт :LOL::LOL::LOL::LOL:
Ќе ти снема струја на ден-два и после компјутерот ќе биде „жива“ вода. :)
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
А ако дигне температура може компирчиња да си пржиш?????:D
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Не се овие салам. Знаат ли колку ајвар се прави со 30l масло??? :lut2:
па по некоја математика
имам искуство со тоа:)
иде околу 1л на 15кг ајвар
па отприлике околи 400-450кг ајварче

а колку време би му требало да се изеде


најдобро ладење
СУВ МРАЗ

а па комбинација на водено ладење и сув мраз (доколку е изводлива, а е но треба професионалец да ја монтира)
тоа би било закон
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,714
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно