Екстерна графичка на лаптоп

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од Paunoli, 7 Февруари 2018.

 1. Paunoli

  Paunoli
  Intern

  3
  5
  17 Август 2017
  Машко
  Здраво, гледав на интернет дека на mini pci-e (место wifi картицата) со помош на уред може да се поврзе екстерна графичка карта. Од лично искуство знам дека Apple преку thunderbolt приклучокот има можност да поврзеш графичка и работи одлично.

  Е сега ме интересира дали некој има некакво искуство, и дали вреди да потрошам 40тина долари.

  [​IMG]
  ПС: Доколку постов не е на право место, преместете го бидејќи не најдов соодветна тема.
   
  На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
 2. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  1,933
  2,453
  2 Септември 2012
  Машко
  Од фидбек што викаат другите што го имаат порачано/користено ?
  Дај линк од каде што сакаш да го купиш. :)
   
  На Paunoli му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Paunoli

  Paunoli
  Intern

  3
  5
  17 Август 2017
  Машко
  На DennyMK и igor_igor им се допаѓа ова.
 4. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  1,933
  2,453
  2 Септември 2012
  Машко
  Интересно во секој случај. :)
  Би требало да работи, ако случајно го земеш сподели искуство. :cool:
   
 5. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гост

  Вреди да потрошиш, само ќе ти треба и напојување. Не е ова ракетна физика, едноставен систем е, ќе функционира.
   
  На Paunoli и Jovan2389 им се допаѓа ова.
 6. Pane24

  Pane24
  Practice makes perfect

  3,172
  1,950
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  Баш ме интересира како ке гејмаш игри на мизерен лаптоп со дуал кор процесор на High Resolution од поновите игри ?
  Повеќето процесори се наменети за Low gaming и не зависи све само од таа екстерната графика туку и од тоа колку гб рам е , колку јадрен процесор.
   
 7. krema

  krema
  Professor

  6,410
  5,910
  24 Јуни 2009
  Машко
  А може да се копа на овој начин?
   
  DennyMK, Arabian и на Paunoli им се допаѓа ова.
 8. Pane24

  Pane24
  Practice makes perfect

  3,172
  1,950
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  Може зашто да не хаххаха . На тоа адаптерот ставаш пци екс адаптер за уште 4 графички и шибаш :D
   
  На Bojan87 и krema им се допаѓа ова.
 9. krema

  krema
  Professor

  6,410
  5,910
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ама треба плус 1Kw напојување.
   
 10. Paunoli

  Paunoli
  Intern

  3
  5
  17 Август 2017
  Машко
  Воопшто не ми беше поентата да гејмам на High Resolution најнови игри. ;) Поентата ми е дека имам лаптоп со i3 5005u, 8gb ram, и има intel hd5500, па така со ова ќе имам можност да го користам и лаптопот за работа (видео рендерирање) без да ја малтретирам графичката на лаптопот. :)
  Затоа и прашав дали има некој искуство, дали вреди да го земам и дали уопште работи.
   
  На Arabian и igor_igor им се допаѓа ова.
 11. Pane24

  Pane24
  Practice makes perfect

  3,172
  1,950
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  За рендерирање мислам дека ке брка работа овоа , бидеќи тука најјзахтевна е графиката.
   
 12. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  1,933
  2,453
  2 Септември 2012
  Машко
  Па и за игри ке му биде топ, i3-че со 8GB плус графичкава таман за GTA 5. :)
   
 13. Pane24

  Pane24
  Practice makes perfect

  3,172
  1,950
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  i3- че на лаптоп споредено со на десктоп се небо и земја разлика...
  на лапнитоповите и3ките се претежно осакатени верзии заради штедливост.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели