1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Екстерна графичка картичка

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Tobey, 28 Јануари 2020.

 1. Tobey

  Tobey
  Intern

  177
  40
  23 Април 2017
  Имам мал мини Пц со и5 процесор, дали е можно да му додадам екстерна графичка карта и каде може да мајдам во Македонија?
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,413
  8,892
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Како мислиш екстерна графичка- И ѕошто би ти требала-
   
 3. krema

  krema
  Professor

  10,163
  9,776
  24 Јуни 2009
  Машко
  Вероватно за игри со ултрафулхаде резолуција.
   
  На Tobey му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Tobey

  Tobey
  Intern

  177
  40
  23 Април 2017
  Па да не се лажиме, за игри :)
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,469
  3,830
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
 6. sickjcoe28

  sickjcoe28
  Gaining Experience

  83
  75
  26 Декември 2018
  Машко
  Премногу комплицирано, прескапо и непрактично (го претвараш лаптопот во статичен компјутер). Реално за тие пари ке си купиш PC што ке има многу подобри перформанси и без шанса за копликации.
   
  turbiny, igor_igor и на itstheigyg им се допаѓа ова.
 7. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Не е за лаптоп, за мини Пц е.
  @Tobey дефинирај го мини Пц-то.
   
 8. Tobey

  Tobey
  Intern

  177
  40
  23 Април 2017
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  497
  455
  12 ноември 2013
  Не се исплати целата операција. Процесорот е слаб за било која поасална картица. Све над 1050Тi bottleneck ќе јаде. Eдноставно намената на овие им е бизнис/офис, не можеш да го смениш тоа.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 10. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  353
  294
  21 Мај 2017
  Машко
  Не препорачувам, адаптерот е прашање дали ќе издржи, протокот ќе е лимитиран и ќе ти треба екстерно напојување доколку графичката има пин конектор. Ова се во случај да имаш mPCIe слот
   
 11. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,469
  3,830
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Екстерно напојуванје обавезно треба.
  Долколку имаше кај него на матична плоча Pciex-1 можеше од најјобичер рајзер за графичка од 100 денари да го направе со екстерна графика.
  Истиот е примерот со мајнинг риговите , односно ипак си даваат слика тие али со лимитиран проток. Односно за некаде од 50-60% од севкупната моќ.
   
 12. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Јас колку што гледам, нема каде да се приклучи картичката. Од слотови за проширување има само м2 за диск.
   
 13. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  941
  1,435
  6 ноември 2007
  Ух ова miniPC плаче за под телевизор ко медиа центар.
  Ненадјебиво машинче на кое ниту еден Android Box не му е рамен....
  Освен можда Nvidia Shield :p
   
 14. Tobey

  Tobey
  Intern

  177
  40
  23 Април 2017
  Фала за советите,
  Ќе си склопам конфигурација од 600-700 евриќи и ќе си терам со неа :)
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,829
  1,661
  22 oктомври 2012
  Машко
 16. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,829
  1,661
  22 oктомври 2012
  Машко
 17. kirems

  kirems
  Intern

  65
  38
  28 Април 2015
  Машко
  Имаше линус едно постаро видео со вакви адаптри и бенчмаркој, побарај го ќе видиш шо можиш да очекуваш од прилика.
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,368
  7,348
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас сакав еднаш да правам ваков проект, ама кога видов дека флет кабел искача од под лаптоп и дека треба и посебно напојување баталив.

  Губи тотално поента лаптопот, прескапо е, перформанси многу послаби од очекуваното.

  Тогаш почнав со стриминг да се занимавам и задоволен сум како иде. Само што 99% мора на лан кабел да иде, ббарем додека стим или другиве не имплементираат х265 на десктоп (на андроид е пуштен и ок иде со соодветен хардвер)
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...