1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Екстензија за Chrome: Само Македонија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Alucard, 19 ноември 2019.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,808
  1,601
  22 oктомври 2012
  Машко
  Само Македонија (Only Macedonia)

  Да се разбереме, темава нема никаква врска со политика, се работи за екстензија за Chrome, што може да си ја инсталира кој сака, значи не се коси со ниедно правило на форумов, а ако на некој му смета екстензијава, слободно нека ја скокне темава...

  Ако некој сака да ја избрише темава, ќе го замолам прво да се произнесе кое правило од форумов е прекршено, и да остави простор и време да се продискутира околу истото, па после да се донесе заклучок дали и зошто треба да се избрише...

  Исто така ќе ве замолам да се воздржите од коментари коишто може да доведат до заклучување на темава...
   
  Последна промена: 19 ноември 2019
  На skullmonkey, Goce_MKD, itstheigyg и уште 8 други им се допаѓа ова.
 2. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  751
  803
  9 Декември 2015
  Машко
  Ја видов, но единствено ме загрижува приватноста. Има ли начин некој да ја злоупотреби екстензијата за да добие лични податоци на корисникот?
   
 3. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,972
  4,203
  28 oктомври 2008
  Сам по себе постов нема политичка иконотација, но презентира линк до алатка која и во својот опис (и коментари) содржи силна политичка порака. Не сум сигурен дека крши некое правило, но сепак мислам дека не му е место тука од проста причина што неминовно ќе доведе до дискусија која со својата содржина ќе се оддалечи од основните начела на форумов.
   
  На Futurelakimens и Sludge.Factory им се допаѓа ова.
 4. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,808
  1,601
  22 oктомври 2012
  Машко
  Коментарите не ме интересираат, тоа останува на сајтот кадешто се поставени да ги модерира, а кога веќе ги спомна, како што гледам нема ниеден коментар од политичка природа, а не па уште да содржи „силна политичка порака“, истото важи и за описот... Така ако гледаме, 90% од линковите на форумов не треба да постојат, затоа што описот (и коментарите) на сајтот до којшто води некој линк содржат нешто...
  Затоа реков:
  И:
   
  На Tajson и Banjifiko им се допаѓа ова.
 5. Makedonec^

  Makedonec^
  Gaining Experience

  165
  123
  21 ноември 2012
  Машко
  Ако те затворат, ти ќе бидеш новиот Че Гевара, по тебе ќе се именуваат, улици и школи :hay:

  Него шала на страна, кажи колку време ја правеше скриптата?

  п.с Зошто лав лого место 16 кракото? Сакаш да те поистоветат со партија?
   
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  751
  803
  9 Декември 2015
  Машко
  ^
  ова се тие коментари кои може да ја затворат темата :) Логото е од движењето Бојко****. За жал уште не добив одговор дали преку екстензиите на Хром може да се "жнеат" информации за корисникот на таа екстензија и до кој степен.
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,808
  1,601
  22 oктомври 2012
  Машко
  Ова се однесува на мене, или...? Ако да, јас не сум креаторот на екстензијата, а не го ни познавам креаторот, само ја споделив тука...
   
 8. Makedonec^

  Makedonec^
  Gaining Experience

  165
  123
  21 ноември 2012
  Машко
  Аха ок sorry , мислев дека од тебе е сработена. Иначе секоја чест за тој што ја направил :D
   
 9. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  162
  292
  24 Април 2007
  Женско
  Ваљда штом упалиш рутерот може да се жнеат информации за корисникот...
   
  На bicikle и Ragnar им се допаѓа ова.
 10. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,622
  1,391
  27 Јануари 2011
  Машко
  Ок си е темава, би требало да има вакво нешто...пошто нели ние сме демократска држава и има слобода на говор.
  Дали некој ке ја инсталира оваа екстензија или не тоа е индивидуално. Битно е дека има луѓе што може да направат нешто...тие исти луѓе уте може да испрограмираат нешто многу покорисно и да направат голем профит.

  ПС Жално што кај нас се се поврзува со политика.

  ПСС Во глобала кај нас се е поврзано со политика, ама ние би требало да го промениме тоа. Ние сме технократи не бирократи.
   
  На ernesto и mdeni им се допаѓа ова.
 11. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  751
  803
  9 Декември 2015
  Машко
  Држи муабетот.:)
   
 12. krema

  krema
  Professor

  9,480
  9,181
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не користам хром, ќе има ли за огнената лисица?
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  629
  877
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Како ова не е политички? Апла политички пост е и екстензија. Ако јас направам екстензија, голема албанија и да го прави ова сличново, нема ли тоа да биде исто забрането тука? Промовирање политичка пропаганда е забрането на форумот во каква и да е форма (еден од квалитетите на форумов)
   
  На bLaCk AnArChY му/ѝ се допаѓа ова.
 14. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  284
  234
  21 Мај 2017
  Прилично глупа споредба, секоја чест.
  Спореди окупирање на држави со бришење на збор од име.
   
  toplel, LegijaIVAN, mdeni и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  751
  803
  9 Декември 2015
  Машко
  ^
  Муабетов до некаде држи ама споредбава е криминална :)
   
 16. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,876
  5,734
  21 Јануари 2009
 17. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  629
  877
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Баш е истото. Еве ти друг пример, Направи скрипта каде пред секој збор Германија, додаваш Наци, или замени Германија со Третиот Рајх. See the point?


  Не е бришење на име, туку непочитување на официјално име на држава. Ете избриши и Северна, од Северна кореја?

  Пријавена е скриптата за ширење на национализам. Со лесно нека е
   
 18. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  284
  234
  21 Мај 2017
  хахахахахахахааххахахахахахахах
  Како ја напраи паралелата од името Македонија до Наци и трети рајх
   
  На LegijaIVAN и mdeni им се допаѓа ова.
 19. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,876
  5,734
  21 Јануари 2009
  function detectNorthisms хахаха
   
 20. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,411
  25,086
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Глупости од всемирски размери...
   
  На BlueBaron му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,876
  5,734
  21 Јануари 2009
  Не бе зш, идејата е супер. Многу сакам вака кога си поврзуваат некој „реален проблем“ и наоѓаат практично решение со помош на технологија.
  Она што јас би сакал да го видам во некоја идна верзија е имплементација на OCR со цел елиминирање на зборот дури и од слики xD

  Многу е зезнато да се коментира на темава, што и да пишеш погрешно ќе те сфатат.. ене она на пример „реален проблем“ во наводници кога го ставив, како некој ќе го протолкува? Може да биде на повеќе начини...
  Зезната работа...
   
  mdeni, Маша и на itstheigyg им се допаѓа ова.
 22. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  284
  234
  21 Мај 2017
  Малце blue pill е целава работа, уште една екстензија фали на нлб да ми кажува дека иам неколку милиони на сметка и топ ќе е.
   
  На JasSum и Маша им се допаѓа ова.
 23. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  590
  762
  25 Февруари 2016
  Машко
  ОФ Топик: Нема да биде забрането, за да се забрани треба да помине со бадинтер и ознака европско знаменце. Ти бе брат ко да живееш на марс, нај нај искрено, па наци е всушност цело неолиберално друштво само имаат друга екстензија.
  Он Топик: Идеата е добра, реализацијата ќе ја видиме, корисноста 10/10, ме интересира што користел при изработка на екстензијава ( на кој начин се прави , без љутиш столар прашува :p ).
   
 24. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,678
  784
  3 Март 2018
  Скрипта.
  Абе екстензијата не е задолжителна, а и имаше луѓе што не се согласија со промена на името, така да не гледам што е спорно да си ја инсталираат.
  Употребата на северна е задолжителна по установи, но не и по форуми.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 25. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,689
  3,070
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...