Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Експерти за монетизирање вебстрана каде ги има во МК?(Dfp и Adsense)

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
59
Blisku Berovo
Здраво ит другари.
Да не дискутирам монгу,сакам да прашам дали има експерт кој ги знае овие работи и работи со нив (DFP и Адсенсе)?
Доколку има некој овде,ќе ми треба за неколку месеци да го оправи сајтот што сакам да има од него реклами од DFP и Adsense.
Или има некоја финта или во меѓувреме дозволиле да те одобрат за 3дена со нов домен?
И за понуда на цена нека ми пиши пп.
Благодарам однапред.
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1.277
1.013
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Или има некоја финта или во меѓувреме дозволиле да те одобрат за 3дена со нов домен?

Со Гугл финти нема. За да влезеш на било која платформа како Ezoic, MonetizeMore и слични кои користат и бидуваат разни ад провајдери меѓусебе со цел да се прикажат најдобрите реклами кај тебе на сајтот, треба да имаш:
- 100% оригинален контент (Секој ден ти прават мониторинг и ако ти ги проверат новите постови дали се плагијат, и испадне дека се, ти праќаат меил и ти кажуваат да го отстраниш текстот или да го средиш да не биде плагијат - значи будно те следат)
- Privacy Policy, DMCA, Terms of use и др.
- На крај на постот да наведеш релевантни извори од кај си го "Презел/прераскажал" текстот во постот
- Потпишуваш еден куп глупи договори кои немаат никаква правна сила ни они против тебе ни ти против нив

Под среди и оправи сајтот незнам на што мислиш, ако мислиш да ти ги прераскаже сите постови да не се плагијат, ондак тоа е бајаги работа, ама можам за тоа да пробам да ти најдам луѓе што ќе ти помогнат. За on-boarding на појакиве платформи што користат "biding" техника меѓу најјаките ад платформи, треба да имаш минимум трафик што они го бараат и минимум месечни исплати од 5000$ (за MonetizeMore).

За почеток ако ти е нов сајтот, додека да стигнеш до тој левел, би ти препорачал AdSense во комбинација со Content.ad или Mgid. (За mgid можам да ти средам на тебе, а еве и други ако се заинтересирани по кратка процедура). Додека да направиш солиден сообраќај на сајтот и исполниш некој од условите за погорните ад платформи, работи си така. Пак ќе пофторам, кратенки нема, освен да купиш некој AdSense акаунт со одобрен домен ама тоа е мачка во џак ситуација.

Што ве интересира прашајте, тука или во ПП.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.106
Мислења
955.558
Членови
34.510
Огласи
2.315
Најнов член
IreneBall
На врв Дно