• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Експерти го обвинуваат „Гугл“ за монопол

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Австриските експерти објавија студија во која се предупредува дека интернет пребарувачот „Гугл“ создава монопол, што му овозможува контрола на информациите и нарушување на приватноста.

Во студијата се наведува дека пребарувачот „Гугл“ остварува околу 61 милијарди пребарувања месечно. Во САД, во просек, 57% од пребарувањата се вршат преку Гугл, а околу 95% од корисниците повремено го користат овој пребарувач.

„Доволно е опасно една компанија, како „Гугл“, да доминира со пребарувањето“, укажуваат авторите на студијата.
Тие посочуваат дека „Гугл“ ја нарушува приватноста на корисниците, бидејќи компанијата има пристап до информации за поединци и фирми, а притоа таа не подлежи на националните закони за заштита на податоците.

Австриските експерти тврдат дека „Гугл“ со собраните податоци може да стане најголемата детективска агенција во светот.
Пребарувачот „Гугл“ ги отфрли овие обвинувања. Портпаролот на компанијата тврди дека тие „се темелат на бројни неточности и теории на завера, како и фундаментално непознавање за производите и услугите што ги нуди на „Гугл““.

Извор: А1
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Super si e google,avstralija i nejzinite pravila e malku paranoicna
Напротив, Гугл станува монопол, а монополите имаат непишано правило кое наведува дека компанија престанува да ги слуша корисниците и се концентрира на своите потреби и проширувања. Види само на колку полиња Гугл влезе и планира да влезе во последната година, односно наредната година. Добра компанија се, го потврдувам тоа, воспоставија технологии кои го изменија светот, но дали треба да сме во исчекување каде што тие ќе ја покажат својата лоша страна? Лично мислам дека да.

Портпаролот на компанијата тврди дека тие „се темелат на бројни неточности и теории на завера, како и фундаментално непознавање за производите и услугите што ги нуди на „Гугл““.

Болдираниот текст ми е малку смешен, затоа што како некој може да ги знае технологиите и услугите фундаментално кога Гугл некои работи и ден денес ги крие и не се баш познати како и на кој начин функционираат.

П.С. Австрија, не Австралија. :tainstven:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Lele stvrano nabrzinka procitav i stvarno Avstrija.Isto taka mislam deka Google i najrazvien servis za prebaruvanje na internet i licno ocekuvav vakvi sudiri,i mislam deka se normalni.Ali sepak google treba malce da procita za privatnost na internet i monopolot.Ali istovremeno se cudam zosto da go obvinuvaat Google za monopol bidejki lugeto od celata planeta go prifatija prijatelski i vo anketite sto gi ima napraveno Google 90% se izjasnile deka e super i nema da go menuvaat.Google na nekoj nacin se doblizi do internet korisnicite dozna sto e ona sto im treba i go napravija ubavo i pedantno.Jas ne bi gi obvinil za monopol
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Google е стварно добар сервис на сите луѓе во целиот свет. Тоа што google е успешна компанија не значи дека е и монопол. Лошо е кога монополот вештачки се создава, (би ги спомнал како за пример МТ кај нас)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,807
Мислења
850,878
Членови
29,494
Најнов член
Nikimoler
На врв Дно