1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Предлог Економичен WEB/NAS сервер

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Luidgi, 10 Декември 2012.

1. Luidgi

Luidgi
    On your way to fame

861
    885
    24 Февруари 2008
    Идеата ми е да склопам најекономично и најмало што може WEB/NAS серверче, со мала матична плоча (mini-itx) во мало куќиште, со интегрирана графичка, напојување со пасивно ладење, хард-дискови од лаптоп, без DVD/CD ром. Да има бар 4 SATA портови, и 2 RAM слота (DDR3). Според мене нешто што би ми одговарало е ова - GA-D525TUD.
    Не сум многу во тек со технологијава во последно време, незнам до кај отидоа со процесориве, исто така дали SSD диск би имал ефект на ваква конфигурација (знам дека се користат за примарни дискови (OS), а не за storage), па затоа би сакал ваш совет и предлог.

2. smole

smole
    Unstoppable

2,995
    3,385
    18 Април 2007
    ССД не ти треба, можеш да го возиш и од усб/хард/CF. ОС Nas4Free (продужење на FreeNas 7 пошто freenas 8 бара појака машина).

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Luidgi

Luidgi
    On your way to fame

861
    885
    24 Февруари 2008
    Web способностите ми се побитни него NAS, ипак нема да навлагам во некои работи како RAID, MAID и незнам што. За почеток, главно ми е да одлучам колку и каков RAM, која матична со кој процесор, какво напојување, а хард-диск за почеток имам 500GB, понатака ќе надоградам. Најбитно ми е да е енергетски ефикасен односно да троши малце струја, ипак ќе биде 24/7 уклучен.

4. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,320
    3,029
    24 Септември 2012
    Гледај да го решиш ладењето пасивно ако можеш. Без многу активни елементи да е.

Не ти треба ССД.

Рам 4гб плочка и нека има еден слот за во иднина уште 4 да ставиш.

5. smole

smole
    Unstoppable

2,995
    3,385
    18 Април 2007
    За Фринас 7 рам правилото е 1ГБ за 1ТБ сториџ.

6. Luidgi

Luidgi
    On your way to fame

861
    885
    24 Февруари 2008
    Поради тоа што нема саглам избор кај нас за вакви плочи со интегриран процесор, мислам да одам на друга варијанта односно LGA1155 со интегрирана графичка, и со процесор како Intel Sandy Bridge Pentium Core G840 2.80GHz. Предложете матична. Исто така ќе се користи како HTPC од време на време, така да ќе му инсталирам XBMC кој ќе се пушта по потреба.

Слични теми
  1. toteto
    Одговори:
    7
    Прегледи:
    1,243
  2. Papa Benedikt
    Одговори:
    2
    Прегледи:
    1,000
  3. paraglajder