1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ефтин ВПС со ИПВ6

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од Enquito, 25 Август 2018.

 1. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,042
  629
  8 Август 2017
  Машко
  Значи вака, гледам овие Вултр нудат ефтин ВПС за 2.50 на месец, но е само ИПв6, моите искуства и познавања на ИПв6 се минимални, да не кажам непостоечки. Колку што сфатив од нет, нема да можам да имам пристап до други страни, освен Гоогле пребарувач и производи, Фејсбук и слично. Нема да можам да пристапам до инстанцата преку Пути и слични проблеми, кои си доаѓаат со самото тоа, е сега дали има решенија за овие проблеми, или треба да чекам Вип да имплементираат ИПв6? Знам дека тука има доста членови со експертиза во Нетворкинг па да си прашам.

  upload_2018-8-25_16-16-49.png
   
  На Mkdsime му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  613
  343
  9 Февруари 2008
  Не знам за ИПв6 ништо - ама DigitalOcean, RamNode, UpCloud и Linode имаат иста цена за поголемите планови (1ГБ РАМ) со ИПв4. RamNode има и други евтини ВПСи.

  Има и други евтини ВПСи како од OVH. Moжеш да најдеш други на LowEndBox.com
   
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,196
  7,114
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  По правило треба да шифта автоматски од 6 на 4 во зависност од веб страната како што кажа. Е сега што им е финтава со 6 only незнам.
   
 4. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,042
  629
  8 Август 2017
  Машко
  Linode, DO и UpCloud почнуваат од 5$ исто како и на Вултр, ОВХ имам користено доста бев задоволен, ама нетворкот не им е во САД и имаат доста лоши Интернет брзини.
   
 5. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,244
  515
  3 Април 2008
  доколку сакаш, има бесплатен ipv6 тунел (6in4) од hurricane electric. мене ми е подесен на openwrt рутерчето, и во цела домашна мрежа имам ipv6.

  а второ, не ми текнува баш, но нели Windows 10 има автоматски Тередо тунелирање за ipv6 - треба да работи out-of-the-box.
   
 6. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,244
  571
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Не разбирам каков пристап ќе си немал до други страни. За што ќе го користиш тој ВПС?
  Ако хостираш вебсајт хостирај го преку некој ЦДН и ќе работи без проблем иако е ИП6.
   
 7. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,042
  629
  8 Август 2017
  Машко
  Не е за вебсајт, онака вежбање во некој ОС, експриментирање, колку да не подигам Вируелна машина, основни работи, инсталирање и сетирање ОпенВПН, StrongSwan, енкодирање на видео (доста споро со таа конфигурација, но небитно и такви слични ствари.
   
 8. mrmarko4fun

  mrmarko4fun
  Gaining Experience

  133
  94
  26 Јули 2017
  Машко
  студент
  Ја ги користев Digital Ocean и имаат прилично добри цени, за услугата сум задоволен. Ако се одлучиш за нив барај си инвајт линк/промо код од другар, пријател, ти добиваш 10$ веднаш, а он 25$ по твоето прво купување и ги користи тие пари прво после влече од картичка.

  Испратено од SM-G950U1 преку IT.mk форум апликација
   

Сподели

Вчитување...