• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Едубунту во школите

  • Ја почнал/а темата
  • #1

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
:D:D
Денеска видовме дека струјата е уклучена во школите. И ги палиме компјутерите.
Едубунту бара кориснично име и лозинка, али професориве не ни ја кажуваат. Ту бре, кај е Алекс сега да ни каже како да влеземе :p

Трескај најкористени ама ништо. Дојде еден „швркнат„ соученик кој дознал кој се лозинките али не ни кажува. Јас и 386ка решивме да го „зафркнеме„. Му рековме ако знае да се логира од кај нас, го направи тоа колку да ни покаже дека знаел како.
После беше лесно (на 386ка му текна): Отвори терминал и ке го видиш корисничкото име: profesor

После по чиста логика ја погодивме и лозинката :)

А професорите не зезаат:
-Сакате да ви ја кажам лозинката?
-Даааааааааааа!
-Епа неможе.

После преостана да се направи посебен корисник за мене, ко админ. (за секој случај) и да си го суредам десктопот.

За некој што го интересира вака се корисниците:

Admin:
Login: profesor
Pass: profesor
(moze samo eden da bide uklucen so ovoj akaun na kukiste)

Standard user:
Login: ucenik## (od 01 pa se do 32 gi imase kaj nas)
Pass: ucenik

А за 16 бита, ко што рече 386ка „не се многу лоши, всушност се добри„.
За подетални инфо за хардверот во Понеделник :D

бтњ Нема интернет, али важно залепиле Т-Хоум налепници во секоја училна. damm.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
hijackhacker, хахаха и сега што ?

За жал за некој, кај нас у школо нема да се истите пасворди за професор ...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Зошто во последно време сите околу мене се деструктивно настроени....:ermm:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Сакам да кажам дека децата во рок од 1 школски час успеавме да влеземе во Линух поради простата заштита.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Зошто во последно време сите околу мене се деструктивно настроени....:ermm:
Зш бе, се зезав за тоа да те бараме. Незнаеме никој друг кој и приближно ти се доближува на тебе кога станува збор за линукс.
Од респект го кажувам ова
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
која проста заштита ? Вие не сте пробивале нешто па да се пробие заштитата ?


Нешто сум расположен, ајде кој сака на ИРЦ да праиме дискусија за оваа тематика
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ер... за тоа деструктивно настроени мислев на глобално ниво и во овој период насекаде околу мене и во школо и секаде ... не се однесував специфично на тебе :p
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Еве денеска и другар ми и брат ми ми кажаа дека се пуштени компјутерите. И имаат многу глупи кориснички имиња и лозинки. :D
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
па нели им е дозволена опција да си ги сменив лозинке

а за имиња што сакате на свакога како му текне такв ник да си стави:)
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Не, заштитата им е супер, него корисничките имиња и лозинките им се тапа... Добро што ми текна за тоа со терминал.. Инаку и онака му го собирам на тој швркнатиот соученик па ќе биде голема некој ден :LOL:
 
18 август 2008
124
16
Zavisi vi zborite za vo Srednite.Vo osnovnite isto taka rekoa deka ke donesat kompjuteri.I ovaa kabinetska nastava zapocna(gluposti) a sekoj kabinet kako obicna ucilnica ne setaat po skoloto so ranci na grb.Izvinete za off topic.Dodeka kompjuterite se KRSH neviden i gi ima samo vo kabinetot po Tehnicko Obrazovanie i Informatika(od porano).Sakav da kazham deka stavaat Pentium 2 kompjuteri ama stvarno kako da sme zaostanata nacija.Taka e vo Kumanovo a za Skopje ne znam. :D Pozz....
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
мислам дека лозинките и корисничките имиња се исти насекаде
и во Гевгелија е така. али немаме многу можности да провериме и да видиме затоа што директорката е многу тупа и стара, па знаеш како е, да не се расипат. сега валда ќе си ги чуваме за да ни стојат убаво :D директорите ја ебаваат работата многу :ua::ua::ua:
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
мислам дека лозинките и корисничките имиња се исти насекаде
и во Гевгелија е така. али немаме многу можности да провериме и да видиме затоа што директорката е многу тупа и стара, па знаеш како е, да не се расипат. сега валда ќе си ги чуваме за да ни стојат убаво :D директорите ја ебаваат работата многу :ua::ua::ua:
Кај нас пак во Велес (во гимназијата) проф. по информатика ни вели дека инсталацијата била стара во школото па ако се уклучеле компјутерите ќе имало проблеми и сл...А и тоа што пишал ГигаЦ се случува кај нас...стара директорка...тоа е тоа...
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
:D
Ние од секогаш сме имале проблем со оваа директорка.
Се надевам дека скоро ќе ја сменат, барем така чув некои муабети :D. А ме интерсира што ви се случува со каблите за компјутерите. Кај нас штекерите се тесни изгледа и не влегуват каблите :D
Се случи и професорот по хемија да се качува врз нив :D :ua:
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
:D
Ние од секогаш сме имале проблем со оваа директорка.
Се надевам дека скоро ќе ја сменат, барем така чув некои муабети :D. А ме интерсира што ви се случува со каблите за компјутерите. Кај нас штекерите се тесни изгледа и не влегуват каблите :D
Се случи и професорот по хемија да се качува врз нив :D :ua:
Кај нас почнаа ДА СЕ КРАДАТ кабли...какво уклучување... :D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Just In Case :

VGA Card : Nvidia 7100GS (blahhhhh)

Реално многу послаби од очекуваните донесоа. .. ама супер се бе и овие .. здравје другиот месец... да ги пуштемо :)
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,275
333
Конфигурација: Intel Pentium 4 3.4GHz (HT), 2GB RAM, 80GB HDD, 10/100/1000 LAN.

@Aleks, не верувам дека имаат таква графичка, мислам дека графичката е интегрирана, не е на PCI/AGP слот.

А бе супер си се машините, само каблите треба да се наместат, да не се газат, ово оно... Кај нас ништо не се краде, знам имаше еден случај на украден/изгубен маус, но професорите веднаш интервенираа и ги извадија сите мауси и тастатури и ги пикнаа у кутија. Денеска на музичко, ја пуштиле струјата во училницата, мониторите работат, супер се, али, пикселите.... Ко да имаш муви на мониторот се.

И го прашвам овај професоро дали може да ги пуштиме, и овај вика не. А јас викам зашо? -А што ќе правиме на нив? И јас викам: Па ќе слушаме радио, хеви метал, рап, поп, панк рок, бе тоа е музика а? И после вика, ај друг час, да земеме и слушалки, па ќе праиме растур.

Во другите училници владее хаос. Каблите расфрлани на сите страни, нема каде да стапнеш, а да не згазнеш некој кабел (дека така најбрзо се уништуваат).

А, за тоа шо стаиле Линукс, стварно е супер работа. Абе нема скоро никакви вируси за нив, сурфај на порно страници колку шо ти ку*ац сака. Само да не дое професорот/ката, па да ни стави по едно единиче на сите нас.

А, да, ќе пробиваме и шифри, тоа обавезно.
 

ac1d

Intern
24 септември 2008
410
14
Abe prvo ova vazi za Hijackhacker ne se pali odma ko malo dete poso toa se lozinki ubaceni vo pocetniot image i ti nisto ne si haknal prvo neso so se probuva na ucilisen kompjuter e:

User: ucenik
Pass: ucenik

ili

User: profesor
Pass: profesor

za ova ne ti trebalo ni da maltretiras nekoj da si bil dovolno pameten ke si go naprael sam.

Vtora rabota i so ako si doznal profesor user i pass ? imas root user i pass ? NE!

Treta rabota vise ima gotovi promeni na softwareot i imageot e mn posreden nego prethodniot i profesorskiot pass e bajagi golem a za ucenik tocno e toa so ucenik##( od 01 do 32 ) ama toa ti e gabe nemas nikakvi privlegii i ne e haknuvanje poso toa i profesorite ke ti go kazat bez da probas da go najdes sam

Cetvrta rabota LINUX VOOPSTO AMA BAS VOOPSTO NEMA PROSTA ZASTITA ako znaes kako se cuvaat passwordite vo linux nema da gi kazuvas ovie gluposti

Petta rabota Profesor ne e admin user ko prvo nepostoi admin na linux nego postoi ROOT i profesorot ne e ROOT tuka e staven vo sudo users odnosno useri koj mozat da gi koristat privilegiite na ROOT ako go znaat ROOT passot so ti ne go znaes :)

Sesta rabota na LINUX ne se "zivee" ko root nikogas root userot se koristi za administracija a se "zivee" kako obicen user.

Sleden pat koga ke se izraduvas deka si haker i ke pocnes da zboris za "SLABATA" zastita na linux prvo idi i citni neso...


E sega za drugite muabeti :D

Vlacki i ostali so gi interesira ova problemot so grafikata e toa sto terminal ne im dava 3D acceleracija na site kompjuteri nego samo na prvata masina so e do kompjuterot taka da pobrzo zafakajte si mesto :D gleanje na videa e smrt da znaete se nadevam deka so noviot driver ke se sredi toa bar do odreden stepen :)

Vik resenie na problemot so userite e NIS server :)

za site komentari i zabeleski stojam siroko otvoren na napadi :)
 

Egz0rtus_X

Intern
26 јуни 2008
35
1
овие децава каде компјутери им дале па уште се и бунат..
Ех камо во мое време да имавме компјутер пред секој

Деца вие одите на школо за да се образовате и да станете академски граѓани а не за да ги користите компјутерите на гледање порно и сл. тоа може и дома да се прави а доколку го правите во школо нема да станете фраери женските не сакааат такви разјарени деца туку напротив сакаат смирени и интелигентни момци (од типот на џемс бонд, том круз и сл.) затоа таа опција оставете ја.
Исто така и тоа “пробивањето“ на шифрите е исто така детско донекаде - користете ги за учење доколку сакате да се правите сезнајковци земете сериозно да се занимавате со тоа а не само да покажете пред другарите дека сте знаеле да влезете без да го знаете пассот.

Иначе едубунту користи груб боот менаџер што значи може без никаква авторификација да се влезе како root преку rescue модот, ондосно single user mode и со обично пишување на passwd командата да го смените root пассот :D... + сигурен сум дека кај нив root-от нема пасворд ставено..
 

Egz0rtus_X

Intern
26 јуни 2008
35
1
Abe prvo ova vazi za Hijackhacker ne se pali odma ko malo dete poso toa se lozinki ubaceni vo pocetniot image i ti nisto ne si haknal prvo neso so se probuva na ucilisen kompjuter e:

User: ucenik
Pass: ucenik

ili

User: profesor
Pass: profesor

za ova ne ti trebalo ni da maltretiras nekoj da si bil dovolno pameten ke si go naprael sam.

Vtora rabota i so ako si doznal profesor user i pass ? imas root user i pass ? NE!

Treta rabota vise ima gotovi promeni na softwareot i imageot e mn posreden nego prethodniot i profesorskiot pass e bajagi golem a za ucenik tocno e toa so ucenik##( od 01 do 32 ) ama toa ti e gabe nemas nikakvi privlegii i ne e haknuvanje poso toa i profesorite ke ti go kazat bez da probas da go najdes sam

Cetvrta rabota LINUX VOOPSTO AMA BAS VOOPSTO NEMA PROSTA ZASTITA ako znaes kako se cuvaat passwordite vo linux nema da gi kazuvas ovie gluposti

Petta rabota Profesor ne e admin user ko prvo nepostoi admin na linux nego postoi ROOT i profesorot ne e ROOT tuka e staven vo sudo users odnosno useri koj mozat da gi koristat privilegiite na ROOT ako go znaat ROOT passot so ti ne go znaes :)

Sesta rabota na LINUX ne se "zivee" ko root nikogas root userot se koristi za administracija a se "zivee" kako obicen user.

Sleden pat koga ke se izraduvas deka si haker i ke pocnes da zboris za "SLABATA" zastita na linux prvo idi i citni neso...


E sega za drugite muabeti :D

Vlacki i ostali so gi interesira ova problemot so grafikata e toa sto terminal ne im dava 3D acceleracija na site kompjuteri nego samo na prvata masina so e do kompjuterot taka da pobrzo zafakajte si mesto :D gleanje na videa e smrt da znaete se nadevam deka so noviot driver ke se sredi toa bar do odreden stepen :)
За 1,2, и 3 до некаде си во право.

4. Ниеден оперативец нема проста заштита - може да се каже дека во одредена мера линукс е побезбеден од виндоус но тоа не значи дека виндоус не е безбеден - ајде пробајте да пробиете веб сервери кои се виндоус, на пр?
5. Штом ОС е едубунту тогаш вообичаено root пасворд нема.

6. Може и да се живее како root, само не е препорачливо заради безбедност - еве јас на мојот slackware живеам како root.
 

ac1d

Intern
24 септември 2008
410
14
Egz0rtus_X vo pravo si ama nekoj ne go svakaat toa a btw najdobriot hacker e onoj za koj nikoj neznae taka da ako stanuvate hakeri ne kazuvajte na nikoj ;)
 

Egz0rtus_X

Intern
26 јуни 2008
35
1
ac1d не зборев за хакер/нехакер - одамна имам поминато таков период..само ја дополнив дискусијата

а гледам дека си негативно настроен кон авторот на темата тоа не се мешам меѓу вас само си го кажав моето :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,676
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно