• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Edubuntu Pranks

washburn

Intern
9 декември 2009
33
0
Дали некој знае некои финти за едубунту на школските компјутери како што можеше да се направи лажен вирус за виндовс и сл. ?:D
 

PanisheR

Intern
12 март 2010
110
0
Па.... Сигурно има , ама помалце бидејќи сепак не е за џабе наречен ЕДУбунту...Тој е едукативен, и е проектиран од владата односно е креиран од неа.. Сигурно направиле да неможе такви работи, ама ништо не е совршено па сигурно преку некој програмчиња , и терминал би можеле да направиме нешто слично.
Ама ова е најважно:
Тоа е строго забрането, и нелегално па доколку те фатат , би можел да добиеш и парични казни.

Да НапоменаМ!
Код:
“Хакувањето“ односно чепкањето по системот на компјутерите од информатичкиот кабинет е нелегално,забрането!

Не Верувам дека ќе ви помогнат околу тоа , бидејќи одговарајќи ви на ова прашање би можеле и тие да се најдат во некоја мала невоља.

А Ти мислеше на лажен вирус како што беше на виндовсот вака нешто:

Код:
@echo off

start
start
start
start
start
i ona ne mi teknuva nekako *msg Haknat si!

exec Име.bat

Па го сејфираш као .бат фајл и кај него му го блокира компјутерот?

Не Би требало да има... Сепак да не бидам баш ОФ-Топик вака:

Големи се шансите да не добиеш одговор :ua::ua:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Па.... Тој е едукативен, и е проектиран од владата односно е креиран од неа..

:))
Одамна неам слушнато ваков гаф...

А останатото од постот си е во ред, затоа што тие компјутери се наменети за учење. Не злоупотребувајте тоа што ви е дадено.
 

sdarko

Gaining Experience
28 септември 2008
1,051
64
дада Модифициран до 101 и назад. АЈ пази што збориш а не само колку да кажеш нешто.
 

sdarko

Gaining Experience
28 септември 2008
1,051
64
Ја би го нарекол Edubuntu 7.04 со splash screen од Haier.
 

sdarko

Gaining Experience
28 септември 2008
1,051
64
Тоа ти е, причина за староќата му е што extenda x3000(оние у школо) не работи на понов ОС. А ако прашаш зошто не зеле некоја која што работи на понов одговорот би бил проста економија :D
 

washburn

Intern
9 декември 2009
33
0
Не се обидувам ништо да злоупотребувам ниту да им наштетам нешто на компјутерите, само сакав некоја финтичка со која би го зафркнал ученикот кој што следен ке седне на мојот компјутер :p
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
Код:
@echo off

start
start
start
start
start
i ona ne mi teknuva nekako *msg Haknat si!

exec Име.bat

Офтопик:

стварно незнам како ќе му помогне кодов за линукс...

Онтопик:

батали играчките бе,користи го компјутерот нашколо нешто да научиш... :)
 

PanisheR

Intern
12 март 2010
110
0
стварно незнам како ќе му помогне кодов за линукс...

Не Не .. Го Прашував Дали мислеше на ваков лажен вирус од Виндовс ХР па сличен да направи на линукс !
батали играчките бе,користи го компјутерот нашколо нешто да научиш...
Човекот Има право,не злоупотребувај го даденото... Место да направиш некоја беља , иди на интернет и пробај да научиш нешто со компјутериве а не само игри како мене :)
 

mladenc0

Intern
16 декември 2009
5
0

Го ресетираш твојот user, освен ако не си на главниот терминал, т.е. тој што е директно поврзан со компјутерот. Иначе има добри финти за контрола со ТЕРМИНАЛ само шо не ме интересираат и не ги знам :))
 

facebuk

Intern
21 февруари 2010
33
0
можиш да го зафркнеш многу лесно и без поголема штета.
оди во терминал и напиши: passwd и таму прво ќе ти го побара пасвордот што ти е моментално на јузерот и после новиот пасворд два пати ќе го впишиш и нема после другиот ученик од другата смена да може да се логира со тој јузер.
ВАЖНО: Не го оставај премногу долго новиот пасворд односно врати го после некое време стариот пасворд на тој јузер.
иначе како што кажа mladenc0 има многу добри финти со терминалот во линукс ОС ама не ги знам. :D :D :D
 

paloski.marko

Intern
25 јуни 2009
47
11
ја знам доста финти за едубунту во школо што ги праиме само незнам дали е дозовлено да се постираат тука , да не ме банираат ?
 

paloski.marko

Intern
25 јуни 2009
47
11
еве што знам од трикови : како да станете админ,како да смените пасс на ученик(без админ права),како да исклучувате некои од вашата мрежа.како да гасите програми на некои ученици од вашата мрежа,како да влекувате и да гледате во компјутери на вашата мрежа,во вашата училница и во цело школо,и некои трикови за да го заебавате тој што седи на главен компјутер... има и уште некои но овие се она главни :D ,но ќе го послушам модераторот @386ka , и нема да постирам ...
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,687
343
Лично не гледам причина зошто да не постираш.Сепак пиши ми пп баш ме интересира за неколку од тие ствари.
 

zuberot

Intern
18 февруари 2009
16
2
zuberot.info | http
Па.... Сигурно има , ама помалце бидејќи сепак не е за џабе наречен ЕДУбунту...Тој е едукативен, и е проектиран од владата односно е креиран од неа.. Сигурно направиле да неможе такви работи, ама ништо не е совршено па сигурно преку некој програмчиња , и терминал би можеле да направиме нешто слично.
Ама ова е најважно:


Да НапоменаМ!
Код:
“Хакувањето“ односно чепкањето по системот на компјутерите од информатичкиот кабинет е нелегално,забрането!

Не Верувам дека ќе ви помогнат околу тоа , бидејќи одговарајќи ви на ова прашање би можеле и тие да се најдат во некоја мала невоља.

А Ти мислеше на лажен вирус како што беше на виндовсот вака нешто:

Код:
@echo off

start
start
start
start
start
i ona ne mi teknuva nekako *msg Haknat si!

exec Име.bat

Па го сејфираш као .бат фајл и кај него му го блокира компјутерот?

Не Би требало да има... Сепак да не бидам баш ОФ-Топик вака:

Големи се шансите да не добиеш одговор :ua::ua:

Дефинитивно најголемите зелени на форумот ги имаш скинато ти, модератори администратори реагирајте.
 

Cika

Practice makes perfect
8 декември 2009
2,674
1,410
Лично не гледам причина зошто да не постираш.Сепак пиши ми пп баш ме интересира за неколку од тие ствари.

Не треба да ги постира бидејќи може да бидат злоупотребени во крајни мери,и потоа нема поединечно да се бара кој е тој шо ги напишал,туку самиот форум ќе добива негативна репутација.Сепак можеш да најдеш на гугл многу од тие работи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,156
Мислења
879,152
Членови
30,784
Најнов член
edwardleo
На врв Дно