• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Edu-software na edubuntu

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Ajkula

Intern
22 септември 2008
81
7
Имам еден компјутер кој што го спремив за продавање. Ама бидејќи сакам да испаднам добар а воедно и да го навлечам детето на GNU/Linux сакам да му инсталирам и edubuntu за да може дома да работи исто што може и во школо и затоа сакам и да му го инсталирам истиот софтвер кој што се користи во школите.

Па ако не е проблем и ако знаете што се има доинсталирано би ве молел да ми кажете(напишете).
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Inslaliraj obicno Ubuntu posle go instaliraj edubuntu-add-onot

Instaliraj neshto programi za crtanje, za matematika neshto, kodeksite za muzika gi vkluchi, video pleeri

Dokolku kompjuterot podrzuva, instaliraj compiz.

Office Math neka ima, imashe mnogu programi za matematicka simulacija za crtanje na krivi, sinusoidi etc..

Dokolku deteto koe bi sedelo na PC-to e tech-orientiran instliraj qlogic mislam deka beshe za simulacija na elektronski kola.

I proveri ja ovaa web : http://www.schoolforge.net/education-software/educational
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
али тргни го мак знакчето од него
да не го навлечеш детето на погрешна насока:))

sorry for offtopic
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,030
Мислења
854,802
Членови
29,640
Најнов член
Hellena09
На врв Дно