• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Edon80 алгоритмот меѓу првите 8 во светот!

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
eSTREAM, во состав на ECRYPT (European Network of Excellence for Cryptology) Stream Cipher проектот, е повеќегодишен напор да се иденфикуваат нови stream шифрирачи кои се прикладни за пошироко прифаќање.
ECRYPT е основана во рамките на 6th рамковна програма на Европсата Унија.
Edon80 алгоритмот за stream шифрирање, развиен од Данило Глигороски, Смиле Марковски, Љупчо Коцарев и Марјан Гушев, е прифатен како еден од 8-те кандидати за хардверско шифрирање во третата фаза на селекција на eSTREAM проектот!
Повеќе информации на следниов линк:
http://www.ecrypt.eu.org/stream/allcandidates.html#profile2
Да се надеваме дека Edon80 ќе ги помине и другите фази, моја искрена подршка на развивачите на Edon80 :)
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Pozdrav i od mene. Se nadevam deka ke uspeat do kraj. Potrebno i bese na makedonija vakvo nesto
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,754
Мислења
864,034
Членови
30,087
Најнов член
Гиги5
На врв Дно