1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Едно прашање за кулери..

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Logic, 3 Септември 2012.

 1. Logic

  Logic
  Intern

  158
  14
  15 oктомври 2011
  Значи вака имам компјутер со куќиште (HAF 932) на него има вкупно 2 големи кулера еден горе а еден од лева страна и од позади има уште 2 мали кулера и 1 среден кулер (надворешни)

  Еве го куќиште и тоа што е со црвено се кулерите:

  [​IMG]

  Значи вака кога го имам првпат земено компјутерот пред 1- год скоро, на ниеде од кулериве не се слушаше ни глас а сега изгледа дека почна со прашина но чистен е .

  Значи ич не брчи додека не пуштиш игра значи кога ке пуштиш почнува некој од кулерите како горниот да се слуша повеќе.

  Дали доколку овие големи 2 кулера и 1 среден се извадат каблите ќе има проблем со зголемување на температурата и истотака ќе прави проблеми ?

  Еве ви слика од програмчето (Core Temp) како се движи температурата без горниот кулер:

  [​IMG]

  Истотака во план сум да го сменам кулерот на процесорот во (CoolerMaster v8 или v10)..

  Некој што доста се разбира нека ми одговори на ова прашање дека според мене не би требало да прави никакви проблеми ни пак да качува температура само што без овие нема да има толку прашина а принципот ќе е ист. Во најкраток рок очекувам одговор.
   
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,003
  6,782
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Тебе ти брмчи или на процесор или на графичка кулерот, освен ако не си закачил на Fan_CPU некој од големите по грешка.

  Во врска со големите фанови, нема да прегори сигурно ништо, можеш комотно да пробаш да ги отштекаш и да видиш разлика во температурите. Али е боље да си го чистиш редовно и да си има дотур на свеж воздух од нив.
   
 3. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  611
  166
  29 Септември 2010
  Графичка зашо крева темп.
   
 4. Logic

  Logic
  Intern

  158
  14
  15 oктомври 2011
  Вака сега слушај прашањето најбитно ми е дали без 2 та големи едниот од лева што е покажан горе на сликата и тој горе ако се исклучени ќе прави проблем температурата и се останато има 1 слика погоре без горниот. Имам човек што е сервисер ми збореше да ги исклучам сите надворешни затоа што правеле поголема прашина. Тоа ми е прашањето иначе ниеден од овие кулери нема никаков проблем.

  Нешто сличен или може исти не го загледав баш моделот иначе ваков е на процесорот кулерот, и кога играм игра без некој од големите кулери нема никаков звук се е нормално. Иначе еве го доле на процесорот кулерот а мислам да го заменам со тој под оваа слика што е (CoolerMaster v8).

  Доколку не ме разбра прашањето ми е дали без овие 2 големи и тој среден компјутерот ќе крева температура и ќе има некакви проблеми?


  [​IMG]

  [​IMG]
   
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,003
  6,782
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ги разбирам прашањето и ти одговорив, ништо нема да цркне, нема да се расипе, пробај искључи ги да видиш разлика во температури. Незнам што друго да ти кажам, подобри температурите сигурно нема да бидат, ама нема ни да цркнат деловите.
   
 6. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
 7. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Тој од горе е exhaust (вади воздух нанадвор), не гледам причина како би допринел за повеќе прашина во куќиштето.
   
 8. gokica

  gokica
  Модератор

  8,406
  10,248
  13 Јуни 2009
  ARMac убаво си напишал. Ништо нема да ти се расипе и ако ги исклучиш сите кулери. Исто му доџе како да немаш ХАФ туку друго куќиште без вентилатори. Ама тогаш шо ќе ти е ХАФ.

  Друга работа која исто е елаборирана е фактот што ако вентилаторот при играње бучи тогаш нешто не е врзано како што треба. Тој не треба да менува обртаи за да бучи. Си има константа брзина. Или некој во сервис нека го врзе асално на плоча или ти врзи го на молекс конектор. Нема од што да бучи при игри.
   
 9. Logic

  Logic
  Intern

  158
  14
  15 oктомври 2011

  Доколку е само тој горниот исклучен нема да има никакви проблеми така. Затоа што кога е исклучен пример играш некоја игра се слуша повеќе а вака кога е исклучен си е ок се..
   
 10. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  774
  26 ноември 2010
  Врзи ги на 7 волти и нема да ги слушаш а пак ќе ладат така барем кај мене се и досега не сум имал проблем со температурите а ова лето знаеш како беше да не ти зборам во соба 35-36
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  без навреда али многу нејасно пишуваш. Од мене само ова : додека не смениш кулер за процесор не помислувај на вадење на големите (тие се наменети да бидат тивки и да буткаат/вадат многу воздух), 50 степени за на idle и не е баш сјајна температура, но земајќи во предвид дека имаш stock кулер, можеби е „прифатливо“.
   
  На mdeni и Astro им се допаѓа ова.
 12. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,036
  1,643
  30 Мај 2010
  Првин одговор до креаторот на темава.
  Може да ги исклучиш вентилаторите. Ќе имаш помал проток на воздух и поголеми температури. Откако ќе ги исклучиш провери ги температурите и ако се во нормала тогаш нема никаков проблем.

  А сега одговор до останатите кои спомнаа константни вртежи.
  Значи и овиe вентилатори може да се контролираат преку софтвер иако се повржани на Cha_Fan. Еве на пример јас можам да ги контролирам сите вентилатори освен Pwr_Fan кој врти нон стоп со максималните вртежи. На овие вентилатори минимум им е 300, а максимум 800 rpm.
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,337
  25,740
  4 Септември 2008
  Кога ти се чистени од прашина? кај мене кога и да ги ичистам стануваат по тивки, не дека вака ги слушам, ама ептен стануваат тивки, можеби е така затоа што и кулерот на процесорот како и на графичката го чистам, па звукот кој се меша генерално стаува потивок, но вреди да пробаш.

  Ако не ти успее пиши каква матична имаш.
   
 14. Astro

  Astro
  Guru

  6,160
  8,485
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ако работи горниот кулер ќе има поголем проток на воздух во куќиштето?
   
 15. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,444
  12,617
  2 Август 2012
  Машко
  Таквото врзување бара суперквалитетно напојување. +7V се непотребно штрекање на напојувањето
  Најдобро е отпорник (Ноктуа ги дава под името Low Noise Adaptor) или +5 ако може така да работи

  Non PWM вентилатор можеш преку софтвер? Како? Со кој? Или преку BIOS тоа?

  Сите твои прашања можат да се одговорат со "зависи"
  Никој не може да знае какви температури имаш дома, ниту имаме стаклена кугла да знаеме дали имаш клокнато нешто или не.
  Push&Pull конфигурација на вентилатори е, ај да речеме, must have. Едно е сигурно а тоа е ако ги исклучиш вентилаторите температурата(те) на матичната и дискот ќе пораснат....
  Да пробаш да ги подмачкаш и да почнеш да размислуваш за набавка на нови?

  P.S
  Пријателски совет:
  Напорно е да се чита текст без интерпункциски знаци. Користи ги.
   
 16. gokica

  gokica
  Модератор

  8,406
  10,248
  13 Јуни 2009
  Кај мене се врзани на хардверски засебен контролер а претходно беа на плоча со хедери за варијабилни вртежи. Но не сакав да ја комплицирам работата зашто очигледно постирачот на темава не е толку навлезен во работите.

  Затоа препорачав да го врзе вентилаторот сервис или некој запознат со проблематиката или сам тој да го врзе на молекс за фиксни вртежи.
   
 17. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,712
  2,007
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  1) проток на воздух = количество воздух што минува (влегува и излегува) од кукиштето и се мери со CFM ( cubic feet per minute )
  2) протокот може да биде позитивен (повеке воздух влегува одколку што излегува) и негативен (повеке излегува одколку што влегува)
  3) ако го исклучиш вентилаторот на горната страна a останатите останат непроменети ке имаш позитивен притисок и да ке се намали протокот (бидејки помало количество на воздух ке излегува) но тоа не значи дека ке се зголемат или намалат температироте, треба да се проба и да се измерат температури и така ке знаеш со каков сетап ке имаш најниската можна температура на компонентите. Јас користам елит 430 и најниска температура имам со негативен притисок (повке воздух излегува одколку што влегува). Се зависи од кукиштето и компонентите, некои се поладни на позитивен некои на негативен притисок. во глобала поголем проток не е еднакво на пониска температура (иако најчесто е така) треба да пробуваш со разни комбинации на количества воздух што ке влегува и излегува, исто мн битна е местоположбата на вентиалторите.
   
 18. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,411
  2,016
  12 Август 2009
  Машко

  Оваквото објаснување кое е прифатено од сите е најголемиот проблем. Како во отворено (не херметички затворено) куќиште ќе внесеш или изнесеш повеќе воздух? Ниту се компресира воздухот ниту се ствара вакум во куќиштето. Со еден вентилатор кој изнесува воздух автоматски внесуваш иста количина преку дупчињата на куќиштето. Во ваквите конфигурации... топлиот воздух од дисковите го носиш на графичката, значи ја грееш....па тој уште потопол воздуг иде нагоре поради вентилаторот или по природен пат...и го грееш процесорот.. па после излага од куќиштето.
  Секој вентилатор има намена да го трга топлиот воздуг од елементот кој се грее со што му овозможува на делот да работи на температура во која е опкружен, не лади ништо..... таа топлина треба одма да се извади без да се шета по куќиштето. Мислам дека gOJDO имаше одлично решение со вентилатор на местото за ДВД... кој дува према процесорот..и задни вентилатори кој одма го вадат топлиот воздух... уште да имаше физичка оделеност помеѓу графичката и процесорот ќе беше надобро можно решение. Со вадење на воздухот од куќиштето секогаш ќе има подобро ладење. Ако сакаш и од дрво направи кутија со правилен проток на воздух и ќе имаш поефикасно куќиште од ова.
   
 19. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,712
  2,007
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Да во право си за тоа дека притисокот ке се израмни и дека улогата на вентилаторот е да донесе ладен воздух до делот или да го изнесе топлиот воздух а не да го ладни истиот. Ако еден вентилатор изнесува воздух надвор ке влезе исто толкаво количество. Тоа е факт. До тука делиме исто мислење мегутоа има разлики ако еден вентилатор само изнесува воздух (и пасивно влага нов ладен воздух) и ако еден вентилатор изнесува воздух и идентичен вентилатор внесува исто количество. Во првиот случај воздухот ке навлегува од сите страни (лош проток) во вториот случај ке влгува од точно определено место односно онака како што сме го насочиле ние (добар проток). Токму ова го потенцирав да се тестира различна поставеност на вентиалтори за да се постигнат најниски температури. Истото го сторил и gOOJDO со поставуање на вентилатор кај просторот за двд си играл со траекторијата по која се движи воздухот. На истиот принцип ке функционира и ако има помал влез од излез таканаречен негативен притисок.

  Untitled.jpg

  Имам шест вентилатори од кои 5 се 60cfm и еден 30 cfm те. влез од 150cfm излез од 180cfm. Бидејки не се создава вакум 30cfm мора да влезат од некаде. Тоа ке биди или од страните од капаците (знаеме дека не се совршено изработени) или од кај двд-то. Имајки во предвид дека кај двд-то единствена препрека е само обична мрежичка (извадени се оние плочките залепни за кукиштето) логично е воздухот да навлезе од таму. Заклучок: сличен сетап функционира најдобро кај мене и кај gOJDO. Не е правило дека на овој начин сите ке постигнат најниски температури, тоа зависи од самото кукиште пред се но и од компонентите бидејки различни компоненети работат поладно при различни услови. на пример:

  air_flow_02(1).gif
  графика карта со ваков дизајн поголем дел од топлината ке ја испушти во кукиштето мал дел надвор од кукиштето и речиси целата топлина треба да излезе од вентилаторот на задната страна на кукиштето или оние на врвот. Оној дел кој ке отиде кон вентилаторот на процесорот аналогно ке ја зголеми температурата на истиот. Овој дизајн на графички бараат поголемо количество на воздух (висок притисок) под нив (тоа се постигнва со вентилаторот на левиот капак) и пожелно е да се има посилен вентилатор на задната страна од кукиштето за да го извлече топлиот воздух пред истиот да стигне до процесорот. Исто така подобра комбинација за кулер на процесор при поседување на ваква графичка карта е ваков тип (не ми текнува како се вика би требало verticalblowing)
  Untitled212.jpg

  додека пак при поседување на графичка карта со ваков дизајн
  [​IMG]
  каде што воздухот струи праволиниски и излегува низ задата страна од графичката надвор од кукиштето потребен е помал притисок под гравичката односно подобро е да имаме вентилатор кој што ке дува од дното на кукиштето нагоре (пак ке речам зависи од кукиштето, на долго кукиште со куса карта тоа ке нема ефект, додека пак на кусо кукиште со долга карта би имало подобар резултат) ефектот на пренесување на топлината од графичката на процесорот поради струењето на воздухот е помала дури и при користење на downblwing кулер како на сликава.
  [​IMG]

  Графички карти како првата имаат генерално пониски температури за разлика од вториве. Кулери од првиот тип генерално повеке го ладат процесорот но недостаток е ладење на деловите околу процесорот додека кај кулери од вториот тип имаме нешто повисоки температури на процесор но поникси на околните компоненти.

  За да нема недоразбирања и како заклучок ке го издвојам следново:
  1) вентилаторите не ги ладат директно компонентите туку само помагаат при струењето на воздухот (прават промаја)
  2) позитивен и негативен притисок игра улога само во траекторијата на движењето на воздухот односно каде ке се насобира воздух во кукште каде ке имаме навидум вакум ситуација (притисокот не е рамномерен низ целото кукиште)
  3) со каков сетап ке правиме промаја зависи од кукиштето и компонентите
  4) за постигување најниски температури ги тестираме сите можни комбинации
   
  На Necromancer, uwemi, StalkeR и уште 5 други им се допаѓа ова.
 20. Astro

  Astro
  Guru

  6,160
  8,485
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Кулерот на напојувањето што исфрла воздух не ти е нацртано на сликата
   
 21. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,712
  2,007
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  тој влече воздух од под кукиштето и го исфрла од задната страна
   
 22. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,411
  2,016
  12 Август 2009
  Машко
  Браво. Така се дебатира и објаснува.

  Ако веќе те интересира да експериментираш.... пробај направи физичка бариера помеѓу графичката и процесорот...може и парче катрон да е. После можеш и вентилаторот од дисковите да го свртиш за да вади воздух, и нив одвој ги со картон.
  Целта е да се води и блокира воздухот... на сите слики е нацртан со стрелки.. а воздухот воопшто не се движи така..поготово кај графичката ако има влезен вентилатор од страна....

  Браво уште еднаш.
   
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 23. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,712
  2,007
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Фала и до тебе што ме испровоцира инаку не би го напишал истото. Еве нека биде ова пример за понесикусните како треба да се дебатира и прифаќа тугото мислење ако е вистинито или да се побива со факти. Искрено да ме интересира екпериментирањето ама не наоѓам време а и нејакм да го правам на скап хардвер ама кога тогаш ке направам некоја ултимејт костумизација. Секако дека во рална ситуација е мн поразличен протокот но делумно е таков. За да се види во рална ситуација најубаво е да се пушти некој обоен гас и да се набљудува од повеке агли како на видеово (бидејки не се сум хемичар и незнам кој гас е соодветен за оваа употреба не ви препорачувам да го изведете сами)
   
 24. Logic

  Logic
  Intern

  158
  14
  15 oктомври 2011
  Само уште ова вака а ако го исклучам само горниот кулер како што е прикажано на сликата дали ќе има некакви проблеми? Другите нека работат затоа што овој горниот ако пуштиш игра тогаш е бучен а ако е исклучен ич не е бучно ништо.Иначе не се стари кулериве нови се скоро 2-4 месеца немам потреба од нови, доколку некој кулер го мењам тоа ќе биде на процесорот во план сум за Coolermaster V8.
   
 25. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,712
  2,007
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  направи го следново:
  1) инсталирај CPUID HWMonitor или CoreTemp или RealTemp
  2) измери ги температурите на idele и запиши ги
  2) оптерети го системот со некој бенчмарк prime95 на пример и запиши ги максималните температури
  3) икслучи го кулерот
  4) измери го температурите при мирување а потоа и при фул лоад

  Пошто незнам што процесор имаш и на која фрекфенција неможам да ти дадам точна инфорамција ама отприлика 70-72 степени треба да грее процесорот, не повеке. Ако имаш пониска температура безбеден си и без тој вентилатор.
   

Сподели

Вчитување...