• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Edno noobovsko prashanje vo vrska so live-cd za ubuntu :)

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Znachi konechno se reshiv i na mojov kompjuter da vidam kako bi doshlo da imam linux. :)
Spushtiv ubuntu samo sakam da go razgledam dobro prvo so live cd pred da go instaliram..
Poguglav malce ama nekako najdov nejasni odgovori za moeto prashanje..
Znachi, me interesira za rezhenje na linuxot, kako treba da bide napraveno cd-to.. Potochno treba da go izrezham kako bootabilno cd, shto i rechisi sum siguren deka taka treba, no nekade pri baranjeto pred malce najdov deka treba linux-ot da se izrezhi kako obichno t.e data cd.. No nekako mi doagja deka, dokolku se izrezhi kako data cd, nema da vrshi uloga.. Ili pak mozhebi gresham? :D
Znam deka prashanjevo e navistina noobovsko no sepak.. Zatoa shto voopshto nemam iskustvo bash za ova, podobro da prasham, odkolku da eksperimentiram :D
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Ти го имаш превземено како image file? Ако е така само два-клика на него и режи! Ако не, тогаш режи си како најнормално дата ЦД, а за ботирање има фајлови од самиот линукс.:bye1:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
ahamz..
btw. ne mi e downloadiran kako image..
Inaku fala..
Case Closed..
Temava mozhe da se zatvori.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ако си симнал убунту сигурно ти е како image т.е. .iso може со неро да го отвориш и нормално да го изрежеш ЦДто
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Ok.. problemot go reshiv
Inaku pak kje kazham.. Go downloadirav preku torrent, i ne beshe preku image tuku obichen rar so site fajlovi vnatre.. :D
Pozdrav. I kako shto kazhav, temava mozhe da se zatvori :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Епа не симнувај од непроверени извори, незнаеме ние што си симнал :)
Секогаш дефинирај подобро за да добиеш попрецизен одговор :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,970
Мислења
853,714
Членови
29,608
Најнов член
aleksandra.sash
На врв Дно