1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Едно аматерско прашање, помош ве молам!

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од PowerBoY, 21 Јуни 2007.

 1. Garfield

  Garfield
  Intern

  277
  5
  9 Декември 2007
  Јас мислам дека ако некој ако сака да се нарече програмер мора да знае C++, тоа е факт. А за Delphi кога еден колега на факс на проефесорот му спомена нешто во врска со Delphi тој само се насмеа и рече тоа не е програмирање. А во средните училишта тоа знаат професорите:ua:.
  А јас мислам дека воопшто не треба се се губи време со C книги(освен некои основни работи) туку дирекно треба да се купи книга за C++.
   
 2. flamer

  flamer
  Intern

  15
  1
  2 ноември 2007
  Ако некој сака да се нарече програмер треба да знае некој програмски јазик т.е да ја развил логиката за тој јазик и да изработил една или повеќе програми со тој програмски јазик.
  Ако си направил еден куп солидни програми со Pascal тогаш неможеш да се наречеш програмер????
  Не е важно кој програмски јазик го знаеш, ако направиш солидна програма со било кој јазик ти си програмер. Не изучувам или знам некакви програмски јазици, него поентата ми е ако програмираш ти си програмер без разлика на програмскиот јазик.
   
 3. MARTIN_MKD

  MARTIN_MKD
  Intern

  419
  2
  27 ноември 2007
  Што мислите човек кој што воопшто не е запознаен со програмирање, дали може веднаш да започне со Java?
  Мислам дека нешто беше спомнато погоре.
   
 4. Garfield

  Garfield
  Intern

  277
  5
  9 Декември 2007
  @flamer
  Абе сега не е исто да направиш програма во C, C++ или некој јазик на тоа ниво, или во повисоки јазици како JAVA, C#.

  @MARTIN_MKD
  Може да се почне со JAVA како што кажав на многу факултети на запад почнуваат на JAVA со структурно и објектно во првите два семестри сметајќи дека JAVA e полесен јазик, но потоа во втора година учат и C.
   
 5. flamer

  flamer
  Intern

  15
  1
  2 ноември 2007
  Не е исто, поентата не ми беше да правам разлика во програмски јазици, туку за да кажам само дека програма можеш да направиш со кој било програмски јазик, ти кажа дека ако не знаеш С++ тогаш не си програмер, јас знам неколку постари програмери кои имаат направено многу добри програми со Pascal или останати постари јазици, и како сега да не ги наречам тие луѓе програмери?, кога има и луѓе кои знаат С++, а не направиле никад некој саглам програм.
   
 6. psybaron

  psybaron
  Intern

  745
  48
  10 Април 2007
  Јас сега почнав да учам Јава. Од јануари ми почнува вториот семетар, и вториот дел од Јава програмирамирање. Малку ми е досадно зашто знам многу работи, и плус тоа дома си читам книги за Јава кои многу помагаат. Иначе не значи ако Јава е полесен од C++ дека не нуди повеќе можности. BTW C e целосно исфрлен од предавањата. ;)
   
 7. MARTIN_MKD

  MARTIN_MKD
  Intern

  419
  2
  27 ноември 2007
  psybaron можеш да ми пуштиш некоја книшка за Java ако имаш во е-форма
   
 8. shumamkd1992

  shumamkd1992
  Intern

  4
  0
  22 Април 2020
  Машко
  lugje daj pomognete sto treba da naucam prvo pred da pocnam da ucam programiranje?
   
 9. smole

  smole
  Unstoppable

  3,270
  3,790
  18 Април 2007
  Кирилица.
   
  На Alucard, Ace Lud, TATA_MATA и уште 11 други им се допаѓа ова.
 10. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,989
  21 Јануари 2009
  Реално, ништо.
   
 11. shumamkd1992

  shumamkd1992
  Intern

  4
  0
  22 Април 2020
  Машко
  jas se izvinuvam sto prasav ve prasav samo za sovet.Na primer koja matematika se bara za da se pocne da me upatite malce povekje mislam deka nisto loso ne pisav ali gledam deka ima nekulturen narod taka da ne ocekuvam nisto.poz
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,637
  4 Септември 2008
  ???
   
  Изменето од модератор: 13 Мај 2020
 13. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,989
  21 Јануари 2009
  Основната.
   
 14. shumamkd1992

  shumamkd1992
  Intern

  4
  0
  22 Април 2020
  Машко
  Znam za osnovnata jasno mi e toa nego nekoja povisha dali treba i ako treba koja da me posocite malce.Poznato mi e deka treba da se poznava algoritmi i nivna struktura.GLEDAM na nekoj turtorijali deka se veli baranje na visho matematicko poznavanje + logika zatoa i prasuvam.
   
 15. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,989
  21 Јануари 2009
  Логика да, вишо познавање математика не.
  Секако дека оние што знаат виша математика ќе умеат да наоѓаат поелегантни решенија за поголемите проблеми но не е страшно и да не знаеш виша математика.
   
 16. Маша

  Маша
  On your way to fame

  291
  650
  24 Април 2007
  Женско
  Какво прашање, такви одговори...
  Зависи што ќе програмираш и колку сакаш да си ерпаб, да не се сведеш на обичен дактилограф... Од линеарна алгерба, преку дискретна математика па сè до калкулус и веројатност и статистика... Во спротивно доста ти е и "обична" што би рекол Авид :)
   
  На Alucard и shumamkd1992 им се допаѓа ова.
 17. shumamkd1992

  shumamkd1992
  Intern

  4
  0
  22 Април 2020
  Машко
  Fala ti mnogu za sovetov.Inache sakam da naucam sql server & c# se e toa potrebno za asp.net neli?
  --- Споени мислења, 13 Мај 2020 ---
  Fala za sovetov inache sega prv pat se vpustam vo vakvi vodi zatoa i nezznam sto da prasam potocno.Sakam da naucam za asp.net toa podrazbira c#,sql server, i neznam uste sto drugo zatoa vas kako poiskusni ve prasuvam za sovet.Fala mnogu
   
 18. Маша

  Маша
  On your way to fame

  291
  650
  24 Април 2007
  Женско
  Почни со туторијали за C# па ќе видиш колку можеш да пратиш и дали ти фали да се вратиш чекор назад. Lynda на времето имаа добри, не знам сега како стојат работите.
   
  Alucard, Pane24 и на shumamkd1992 им се допаѓа ова.
 19. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,158
  1,249
  11 Март 2011
  Ти треба ангиски, како за учење, така и за синтаксата, ако знаеш направи check на prerequisites.
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,989
  21 Јануари 2009
  Bro, bro... you a wizard.
  upload_2020-5-14_1-1-8.png
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 21. beginner_programmer

  beginner_programmer
  Intern

  11
  1
  18 Април 2020
  Машко
  Моментално учам за enum и налетав на задачава:
  „Да се напише програма во која ќе дефинирате enum цена на производи во маркет (enum proizvod {MLEKO = 55, COKOLADNOMLEKO = 27, KASKAVAL = 220, JAJCA = 81};). Да се пресмета вкупната цена на дадените прозиводи.“

  Дали вака треба:

  #include <iostream>
  #include <cstdlib>
  using namespace std;

  int main()
  {
  enum proizvod {MLEKO = 55, COKOLADNOMLEKO = 27, KASKAVAL = 220, JAJCA = 81};
  cout << MLEKO + COKOLADNOMLEKO + KASKAVAL + JAJCA << endl;
  system("PAUSE");
  return 0;
  }


  или постои друг начин на решавање на задачава? Сега прв пат се сретнувам со enum, почетник сум и не ми е баш познато како би било (да не има некоја фора со циклуси или нешто)....
   
Слични теми
 1. Storm
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,233
 2. MusicFreak
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,280
 3. Psychoo
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  812
 4. Martinovski
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  890
 5. Kasper89
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  645
Вчитување...

Сподели

Вчитување...