1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Едно аматерско прашање, помош ве молам!

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од PowerBoY, 21 Јуни 2007.

1. Garfield

Garfield
    Intern

277
    4
    9 Декември 2007
    Јас мислам дека ако некој ако сака да се нарече програмер мора да знае C++, тоа е факт. А за Delphi кога еден колега на факс на проефесорот му спомена нешто во врска со Delphi тој само се насмеа и рече тоа не е програмирање. А во средните училишта тоа знаат професорите:ua:.
    А јас мислам дека воопшто не треба се се губи време со C книги(освен некои основни работи) туку дирекно треба да се купи книга за C++.

2. flamer

flamer
    Intern

15
    1
    2 ноември 2007
    Ако некој сака да се нарече програмер треба да знае некој програмски јазик т.е да ја развил логиката за тој јазик и да изработил една или повеќе програми со тој програмски јазик.
    Ако си направил еден куп солидни програми со Pascal тогаш неможеш да се наречеш програмер????
    Не е важно кој програмски јазик го знаеш, ако направиш солидна програма со било кој јазик ти си програмер. Не изучувам или знам некакви програмски јазици, него поентата ми е ако програмираш ти си програмер без разлика на програмскиот јазик.

3. MARTIN_MKD

MARTIN_MKD
    Intern

419
    2
    27 ноември 2007
    Што мислите човек кој што воопшто не е запознаен со програмирање, дали може веднаш да започне со Java?
    Мислам дека нешто беше спомнато погоре.

4. Garfield

Garfield
    Intern

277
    4
    9 Декември 2007
    @flamer
    Абе сега не е исто да направиш програма во C, C++ или некој јазик на тоа ниво, или во повисоки јазици како JAVA, C#.

@MARTIN_MKD
    Може да се почне со JAVA како што кажав на многу факултети на запад почнуваат на JAVA со структурно и објектно во првите два семестри сметајќи дека JAVA e полесен јазик, но потоа во втора година учат и C.

5. flamer

flamer
    Intern

15
    1
    2 ноември 2007
    Не е исто, поентата не ми беше да правам разлика во програмски јазици, туку за да кажам само дека програма можеш да направиш со кој било програмски јазик, ти кажа дека ако не знаеш С++ тогаш не си програмер, јас знам неколку постари програмери кои имаат направено многу добри програми со Pascal или останати постари јазици, и како сега да не ги наречам тие луѓе програмери?, кога има и луѓе кои знаат С++, а не направиле никад некој саглам програм.

6. psybaron

psybaron
    Intern

745
    48
    10 Април 2007
    Јас сега почнав да учам Јава. Од јануари ми почнува вториот семетар, и вториот дел од Јава програмирамирање. Малку ми е досадно зашто знам многу работи, и плус тоа дома си читам книги за Јава кои многу помагаат. Иначе не значи ако Јава е полесен од C++ дека не нуди повеќе можности. BTW C e целосно исфрлен од предавањата. ;)

7. MARTIN_MKD

MARTIN_MKD
    Intern

419
    2
    27 ноември 2007
    psybaron можеш да ми пуштиш некоја книшка за Java ако имаш во е-форма

8. shumamkd1992

shumamkd1992
    Intern

4
    0
    22 Април 2020
    Машко
    lugje daj pomognete sto treba da naucam prvo pred da pocnam da ucam programiranje?

9. smole

smole
    Unstoppable

3,268
    3,788
    18 Април 2007
    Кирилица.

На Alucard, Ace Lud, TATA_MATA и уште 11 други им се допаѓа ова.
  10. Avid

Avid
    Guru

4,617
    6,972
    21 Јануари 2009
    Реално, ништо.

11. shumamkd1992

shumamkd1992
    Intern

4
    0
    22 Април 2020
    Машко
    jas se izvinuvam sto prasav ve prasav samo za sovet.Na primer koja matematika se bara za da se pocne da me upatite malce povekje mislam deka nisto loso ne pisav ali gledam deka ima nekulturen narod taka da ne ocekuvam nisto.poz

12. psyside

psyside
    Rising Star

26,932
    27,606
    4 Септември 2008
    ???

Изменето од модератор: 13 Мај 2020
  13. Avid

Avid
    Guru

4,617
    6,972
    21 Јануари 2009
    Основната.

14. shumamkd1992

shumamkd1992
    Intern

4
    0
    22 Април 2020
    Машко
    Znam za osnovnata jasno mi e toa nego nekoja povisha dali treba i ako treba koja da me posocite malce.Poznato mi e deka treba da se poznava algoritmi i nivna struktura.GLEDAM na nekoj turtorijali deka se veli baranje na visho matematicko poznavanje + logika zatoa i prasuvam.

15. Avid

Avid
    Guru

4,617
    6,972
    21 Јануари 2009
    Логика да, вишо познавање математика не.
    Секако дека оние што знаат виша математика ќе умеат да наоѓаат поелегантни решенија за поголемите проблеми но не е страшно и да не знаеш виша математика.

16. Маша

Маша
    On your way to fame

289
    641
    24 Април 2007
    Женско
    Какво прашање, такви одговори...
    Зависи што ќе програмираш и колку сакаш да си ерпаб, да не се сведеш на обичен дактилограф... Од линеарна алгерба, преку дискретна математика па сè до калкулус и веројатност и статистика... Во спротивно доста ти е и "обична" што би рекол Авид :)

На Alucard и shumamkd1992 им се допаѓа ова.
  17. shumamkd1992

shumamkd1992
    Intern

4
    0
    22 Април 2020
    Машко
    Fala ti mnogu za sovetov.Inache sakam da naucam sql server & c# se e toa potrebno za asp.net neli?
    --- Споени мислења, 13 Мај 2020 ---
    Fala za sovetov inache sega prv pat se vpustam vo vakvi vodi zatoa i nezznam sto da prasam potocno.Sakam da naucam za asp.net toa podrazbira c#,sql server, i neznam uste sto drugo zatoa vas kako poiskusni ve prasuvam za sovet.Fala mnogu

18. Маша

Маша
    On your way to fame

289
    641
    24 Април 2007
    Женско
    Почни со туторијали за C# па ќе видиш колку можеш да пратиш и дали ти фали да се вратиш чекор назад. Lynda на времето имаа добри, не знам сега како стојат работите.

Alucard, Pane24 и на shumamkd1992 им се допаѓа ова.
  19. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,154
    1,241
    11 Март 2011
    Ти треба ангиски, како за учење, така и за синтаксата, ако знаеш направи check на prerequisites.

На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Avid

Avid
    Guru

4,617
    6,972
    21 Јануари 2009
    Bro, bro... you a wizard.
    upload_2020-5-14_1-1-8.png

На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
  21. beginner_programmer

beginner_programmer
    Intern

11
    1
    18 Април 2020
    Машко
    Моментално учам за enum и налетав на задачава:
    „Да се напише програма во која ќе дефинирате enum цена на производи во маркет (enum proizvod {MLEKO = 55, COKOLADNOMLEKO = 27, KASKAVAL = 220, JAJCA = 81};). Да се пресмета вкупната цена на дадените прозиводи.“

Дали вака треба:

#include <iostream>
    #include <cstdlib>
    using namespace std;

int main()
    {
    enum proizvod {MLEKO = 55, COKOLADNOMLEKO = 27, KASKAVAL = 220, JAJCA = 81};
    cout << MLEKO + COKOLADNOMLEKO + KASKAVAL + JAJCA << endl;
    system("PAUSE");
    return 0;
    }

или постои друг начин на решавање на задачава? Сега прв пат се сретнувам со enum, почетник сум и не ми е баш познато како би било (да не има некоја фора со циклуси или нешто)....

Слични теми
  1. Storm
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,230
  2. MusicFreak
    Одговори:
    15
    Прегледи:
    1,279
  3. Psychoo