• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Едитирање на .dll фајл

 • Ја почнал/а темата
 • #1

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,044
709
Не знаев каде да ја отворам темата, доколку не е за овде слободно избришете ја или префрлете ја на соодветното место.

Знам дека е малку смешно прашањето, но дали постои начин да се едитира .dll фаел?
Имам програма што ја користам и сакам некој ситни работи да едитирам во неа. Пр. слики, текст, и сл.
 

Атачменти

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,780
12,187
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Тоа што ти треба се вика Resource Editor. Ги има повеќе, најпознат (?) е Resource Hacker. Мислам дека беше овој, но не сум сигурен (може и да имаше повеќе под исто име, може и овој да е виросан, не ми е проверен дали е тој што го користев).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,044
709
Ако има некој сериозен што мисли дека може да ми едитира некој ситни работи, нека ме контактира во ПП.
Колку треба ќе си платам.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
DLL или во превод Dynamic Linked Library е библиотека од компајлирани и линкувани функции кои ги користат повеќе програми. Како такви функциите во неа не можеш да ги едитираш/менуваш. За тоа е потребно да направиш disassembly што нема да ти го прикаже оригиналниот сорс код туку код во асемблер кој не е исто организиран и е многу тежок за разбирање и менување, па по промените повторно да ја компајлираш и линкуваш. Многу библиотеки се заштитени и енкриптирани за заштита на авторски права и слично. Па така сметај дека е практично невозможно.

BTW, file на македонски се чита „фајл“.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #6

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,044
709
Ви благодарам темата може да се затвори.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,044
709
@M.Pix смени го насловот, ме убива
Ако толку многу те убива насловот, не си ми јасен зошто уште го читаш и плус коментираш. Само заради такви како тебе ги мразам форумите, прово гледате кој што напишал, каде му е грешката и да го исмевате некој. Не си само ти овде на овој форум, има уште многу такви како тебе што коментираат без веза, само не сте ми јасни што сакате да постигнете со тоа? Сакате да берете мислења? Сакате да берете реакции? Сакате да се правите интересни?
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,330
1,418
Ако ти е за текст, слика, икона, можеш со било кој ресорс едитор. И тие се разликуваат меѓу себе воглавном со колку ресурси можат да декодираат.

Ако ти е за нешто поозбилно, треба да го менуваш фајлот со хекс едитор или дизасембер, иако тука ти требаат доста напредни вештини и време.

Трета ситуација што се јавува при менување на dll фајови, доста програми имаат процедури за проверка на dll signature и ако се менувани може и да не го вчитаат.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,044
709
Ако ти е за текст, слика, икона, можеш со било кој ресорс едитор. И тие се разликуваат меѓу себе воглавном со колку ресурси можат да декодираат.

Ако ти е за нешто поозбилно, треба да го менуваш фајлот со хекс едитор или дизасембер, иако тука ти требаат доста напредни вештини и време.

Трета ситуација што се јавува при менување на dll фајови, доста програми имаат процедури за проверка на dll signature и ако се менувани може и да не го вчитаат.
Затоа и напишав, ако има некој што може да ми заврши работа ке си платам колку треба.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,803
9,225
Скопје
Ако толку многу те убива насловот, не си ми јасен зошто уште го читаш и плус коментираш. Само заради такви како тебе ги мразам форумите, прово гледате кој што напишал, каде му е грешката и да го исмевате некој. Не си само ти овде на овој форум, има уште многу такви како тебе што коментираат без веза, само не сте ми јасни што сакате да постигнете со тоа? Сакате да берете мислења? Сакате да берете реакции? Сакате да се правите интересни?
Сметам дека не треба да си толку повреден од мојот коментар.
Го читам затоа што стои десно како нова тема, а коментирам за да се смени.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
 • Ја почнал/а темата
 • #12

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,044
709
Треба да се смени име, да се смени слика и отстрани About копчето.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,330
1,418
Личи дека сакаш да го мисрепрезентнеш фаелот :) во случај да грешам слика и текст можеш да смениш со ресорс едитор, дури некогаш и копче да исклучиш, но најверојатно за последното треба Хекс едитор и да го најдеш button property visible и да го смениш во false
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,044
709
Личи дека сакаш да го мисрепрезентнеш фаелот :) во случај да грешам слика и текст можеш да смениш со ресорс едитор, дури некогаш и копче да исклучиш, но најверојатно за последното треба Хекс едитор и да го најдеш button property visible и да го смениш во false
Незнам до толку и затоа барам човек кој што ќе се нафати за пари да ми го направи. :)))
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Личи дека сакаш да го мисрепрезентнеш фаелот :) во случај да грешам слика и текст можеш да смениш со ресорс едитор, дури некогаш и копче да исклучиш, но најверојатно за последното треба Хекс едитор и да го најдеш button property visible и да го смениш во false
Со хекс едитор нема да најде нешто ко "button" и проперти "visible" .
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,330
1,418
Со хекс едитор нема да најде нешто ко "button" и проперти "visible" .
Во право си, но мислам дека има многу попроста метода, во Resource Hacker кога ќе се „декодира фајлот“ за секој прозорец и компонента како што е на пример копче, има таг WS_VISIBLE, кој служи за прикажување и скривање на компоненти.

Како и да е, целава работа ми личи на обезличување на некој програм, со цел мисрепрезентација на авторски труд, така да немам некоја голема желба да помогнам.

Башка аматер сум :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,125
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно