• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Еден Совет За Конфигурација

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Taz

Intern
18 февруари 2008
31
1
Сакам да го надоградам компјутерот и малце консултации:D
Сега дома имам:
-AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4200+ 2.20 GHz
- 1Gig RAM (2 x 512)
- NVidia 6200 TC 256
- Напојување од DELL (незнам со име,и небитно) 305 W
- И матичната е некоја од DELL (Dell Inc 0CT103 со chipset nVidia nForce 61x0 MCP, ја само copy paste праам,од ова не разбирам баш многу,објаснување би било топ.)
-HDD 80 Gig

И сега гледав да го надоградам компјутеров прошарав низ Скопјево и се решив за следново:
-Да го сменам рамот со една плочка од 2gig Kingston 800MHZ CL6 (Од Anhoch 2100ден)
-Да додадам уште еден хард Western Digital 640Gig 7200 SATA 16m (Од Mebius 4400 ден)
-Sapphire ATI PCX HD 4850 512 GDD3 (од Anhoch за 10100 ден)
-И напојување ми треба заради графичката и ке зеам од Niko Coolermaster Real Power modular M520 W (малце е поскапичко али не ми се ризикува со нешто послабо или понеквалитетно).

Кажете што мислите за целосната конфигурација на компјутеров,совети за нешто подобро или подобра цена и дали вреди (ова се ке фати 21000ден)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,448
1,233
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
-Да го сменам рамот со една плочка од 2gig Kingston 800MHZ CL6 (Од Anhoch 2100ден)
Рамот е подобро 2x1gb, така функционира подобро во dual mode. (Ако грешам нека ме поправат)

По мое, подобро би било да го замениш целосно компјутерот и да доплатиш за целосно нова конфигурација. Има фирми низ Скопје што го прават тоа, а и мислам така ќе си поминиш и поефтино и подобро, и ќе си имаш целосно нови делови(под гаранција).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Taz

Intern
18 февруари 2008
31
1
Рамот е подобро 2x1gb, така функционира подобро во dual mode. (Ако грешам нека ме поправат)

По мое, подобро би било да го замениш целосно компјутерот и да доплатиш за целосно нова конфигурација. Има фирми низ Скопје што го прават тоа, а и мислам така ќе си поминиш и поефтино и подобро, и ќе си имаш целосно нови делови(под гаранција).
Да полесно би било така ама не верувам дека поефтино ке поминам ако купам цела конфигурација a и плус сум обврзан се од едно место да купам а нејкам бидејки цените многу варираат од едно место до други а и производителите.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Taz

Intern
18 февруари 2008
31
1
Тука многу си во грешка. 4850 ја шие 8800GT во перформанси. Рамот не игра многу голема улога тука!
Се sогласувам! Многу е подобра во поголем дел од игритe и во игри што се дизајнирани за NVidia. Се мислев и за 4870 али не вреди 15000 пошто е 50% поскапа а е 20% појака.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
4850ката ке работи на 50-60% од своите перформанси со АМД 4200+ Х2.........
Тука се сложувам. Ако веке земаш АМД земи минимум Athlon 6000+ X2 за да ги искористуваш целосните перформанси на графичката. Доколку ти сецка некоја игра со 4850ка и 4200+, да знаеш дека крив е процесорот, а не графичката. Исто така, доколку сакаш да го намалиш товарот на процесорот, земи си додатна звучна картичка. Повеќето што вадат добар звук и вредат за парите се над 1000 денари. Твој избор како ќе направиш!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Taz

Intern
18 февруари 2008
31
1
Па да не фрлам пари ондак и си ја зеам 3850 или 3870. Таа ОК ке биде? Пошто стварно ме мрзи сеа и матични и процесори да бара и мењам.
 
Па да не фрлам пари ондак и си ја зеам 3850 или 3870. Таа ОК ке биде? Пошто стварно ме мрзи сеа и матични и процесори да бара и мењам.
Прво види си што ке напраиш со напајање, оти Делл машина не се понаша ферски со хардвер што не е нивен(читај Secure.boy што ти пиша). Моја препорака би ти било 9600GT ако си навијач на зелените и 3850 ако си навијач на црвените.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Taz

Intern
18 февруари 2008
31
1
Пошто не се разбирам во напајање за два дена ке идам до Niko со компјутерот и нека ми кажат дали ке одговара и ако е ОК нека ми го монтираат.А за графичката, да не ја зимам 3870?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

Taz

Intern
18 февруари 2008
31
1
Во anhoch 3850 е 6900 а 3870 е 7500 денари. ама како и да е пак ке морам да мењам напајање. На ATI страната пишуе :"450 Watt or greater power supply with 75 Watt 6-pin PCI Express® power connector recommended". Линк до ATI за requirements.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Во anhoch 3850 е 6900 а 3870 е 7500 денари. ама како и да е пак ке морам да мењам напајање. На ATI страната пишуе :"450 Watt or greater power supply with 75 Watt 6-pin PCI Express® power connector recommended". Линк до ATI за requirements.
на страната на секое ПСУ треба да има налепница со specs. Кога купуваш од новите графички тебе ти е важно колку ампери држи на +12v линија/линиите.

Пази PSUto да има 6 пин конектор


ова е женското на графичка:

 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Се sогласувам! Се мислев и за 4870 али не вреди 15000 пошто е 50% поскапа а е 20% појака.
Мое мислење е дека и тоа како вреди 4870. Има кулер кој што го исфрла топлиот воздух надвор од куќиштето(за разлика од stock 4850) .такада работи на пониски температури и не ги грее другите делови во компјутерот. Исто така, дава подобар overclock :)

Деновиве треба да излезе 4850/4870 X2 па можно е намалување на цените на постарите модели.(Денеска излегоа двата модели)

Поздрав
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,557
Мислења
859,405
Членови
29,952
Најнов член
trajced
На врв Дно