• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Еден муабет за графичка

Undertaker

Intern
3 март 2008
9
1
Koja e razlikata megu PCI-E 16x i megu PCI 2.0 fala unapred

I dali PCI 2.0 moze da se stavi na sekoja ploca sto imat priklucok PCI-E
 

vandalko

Intern
12 декември 2007
110
0
PCI 2.0 ти е понова верзија на PCI-E слотот како што порано беше AGP со тоа имаш поголема брзина на проток на информации и подобра графика....
 

Undertaker

Intern
3 март 2008
9
1
A dali odgovarat na site ploci sto podrzuvaat PCI-E ili imaat posebni slotovi i za niv t.e posebni ploci sto podrzuvaat samo PCI 2.0 kako sto AGP graficka ne moza da se stavi na ploca sto podrzuva PCI ili obratno
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1.618
689
Za single graficka sto ne e ni vo SLI ni vo Crossfire X ili ne X,ne ocekuvaj pregolemi dobivki.Istoto kako sto bese so AGP 8X i PCI-E,prvo imase na pazarot graficki za AGP samo so adapter za PCI-E(bridged) koi voopsto ne bea pobrzi, a imase ibratno potoa.Mozebi koga ke ima 512 bitni graficki(osven Radeon 2900XT).Sega za sega postoeckite nemaat potreba od PCI-E 2.0.
 

Undertaker

Intern
3 март 2008
9
1
abe mene mi e za ati radeon 3850 oti pisuvase deka imat PCI 2.0 dali ke fakat i na sekoj ploca sto imat PCI-E priklucok
 
M

Mr.Alien

Гостин
Како што веќе еднаш наведов во еден пост...
PCI-E 2.0 стандардот ќе донесе двојно зголемување на трансферот на податоци, кој од актуелните 2.5GT/Link ќе се зголеми на 5GT/Link.
(GT - гигатрансфер, односно милијарда трансфери во секунда).
 

biber

Intern
10 ноември 2007
37
0
Како што веќе еднаш наведов во еден пост...
PCI-E 2.0 стандардот ќе донесе двојно зголемување на трансферот на податоци, кој од актуелните 2.5GT/Link ќе се зголеми на 5GT/Link.
(GT - гигатрансфер, односно милијарда трансфери во секунда).

ok, te razbiram, ova e samo teoretski ali vo praksa ne veruvam deka ke ima tolkava razlika.
 
M

Mr.Alien

Гостин
YEP! Ова е теоретскиот максимум кој може (но не мора:))) да се оствари.
Good point, Biber-che....
 

biber

Intern
10 ноември 2007
37
0
имаше ли дупло подобрени перформанси кога се појави агп пута 8, во споредба со пута 4 , ма јок, се маркетинг, со тек на време ке се појават и плочи што ќе подржуваа т само пци 2.0 и сите ке мора да бараме такви картици, и да ги менуваме оние со пци 1.0(бар ја така мислам)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не е само до производителите на картичките, туку и до програмерите, во овој случај, на игрите. Досега немам сретнато игра која до максимум ќе ги искористи сите хардверски потенцијали.
Far Cry, Doom3, HL2 и Q4 беа најблиску до тоа. Crysis, пак ќе повторам, е далеку пред своето време.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.780
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно