1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Еден домеин - еден сервер

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од INTEL-fan, 10 oктомври 2011.

 1. INTEL-fan

  INTEL-fan
  Intern

  70
  4
  15 Август 2011
  Здраво дечки.
  Епа вака слушам дека на еден хостинг сервер може да се хостира само една веб страна однсно еден домаин може на еден сервер дали е вистина? :ermm: повеќе од 1 не можело дали е вистина?
   
 2. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Мислам дека може повеќе домена на 1 хостинг. За бесплатните хостинзи мислам дека ретко кој има поддршка за 2 или повеќе но на платените сум 100% сигурен дека можеш повеќе од 1 е сега бројот на домени што можеш да ги хостираш на платен хостинг зависат од пакетот што го имаш земено.
   
 3. INTEL-fan

  INTEL-fan
  Intern

  70
  4
  15 Август 2011
  зз.
  јас со другарми хостираме веб страни и сеа домен купуваме од некој и дали е можно да се стават повеке од 1 домен на нашиот сервер ?
   
 4. INTEL-fan

  INTEL-fan
  Intern

  70
  4
  15 Август 2011
  користиме xampp изледа со таа не може повеке од 1 домен кажејте како да направам сервер да може повеке?
   
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,543
  25,654
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  зависи од серверот и од дозволувањата што ги нуди хостингот.
   
 6. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,204
  784
  8 Мај 2010
  Машко
  Проверете спецификации на хостинг пакетот колку дозволува домени а и во контролниот панел имате од лево доколку користите cpanel.
   
 7. INTEL-fan

  INTEL-fan
  Intern

  70
  4
  15 Август 2011
  ние хостираме лично и купуваме само домеини и дизајнираме....
  е сеа ние користиме xampp и на него незнам дали може да се хостирам повеке страни со домен ми рекоа дека не може ако не може кажејте што да праван на серверот што да му инсталирам како апликација за сервери и клиентите да имат пристам со филезилиа значи имаме сервер и како да направиме тоа поздрав значи на еден сервер повеќе домени

  edit: имаме наша хостинг компанија!
   
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,543
  25,654
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  xampp? како мислиш да хостираш на xampp? тоа у мое време служеше за локално тестирање на php скрипти и страни...а во денешно време незнам можда и домени може да се регистрираат на него.
   
 9. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Аха сега ми е јасно. Имате баш личен сервер на кој има xampp... мислам дека ви треба linux server или Windows server па да можете да хостирате повеќе домени на 1 сервер. Но има многу постручни од мене овдека па нека се изјаснат
   
 10. INTEL-fan

  INTEL-fan
  Intern

  70
  4
  15 Август 2011
  зедовме домен и страната ни е на xampp ама сеа на тој сервер не мозжеме да ставиме усте неколку домени кажејтеми што да направам за да можам да ставам повеке домени? помош само да не е xampp
   
 11. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,543
  25,654
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ќе треба да си инсталирате и сетирате серверска подршка....дали е тоа линукс или виндовс вие одлучете си (препорачувам линукс по безбедна е),ќе ти треба одреден контролен панел (дали е бесплатен или не одлучете сами),ќе ти треба РАИД0 за у случај да ти се заебен еден хард диск да не ти пропадне се....СО други зборови Ти треба пред се да читнеш како иде конфигурирање на сервер па после ова што ти го кажав.
   
 12. INTEL-fan

  INTEL-fan
  Intern

  70
  4
  15 Август 2011
  Добро а кај можам да го читнам тоа нешто?
  - на серверот да муставиме Windows Server? на нив ке може повеке домени ?
   
 13. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,248
  1,394
  10 Септември 2010
  Ne se razbiram nisto od ova ali mislam deka Fatal1ty zgresi so Raid0, bas vo raid 0 ako otide eden hdd i na dvata podatocite otidoa.
   
 14. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Земи LInux(CentOS), инсталирај Kloxo. И ете ти се.
  Освен ако страните не се .asp и . aspx односно да мораат на Windows.
   
 15. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,543
  25,654
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  RAID 1 ја се извинувам дубоко
   
 16. INTEL-fan

  INTEL-fan
  Intern

  70
  4
  15 Август 2011
  Значи на серверот да ставиме линукс? и да инсталираме Kloxo?
  нема .асхп и .асп и кока ке инсталирам клохо ке може да хостирам повеке страни и да стам повеке
  домене на серверот ?
   
 17. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Тоа ти е Хостинг Панел за Линукс, само што е бесплатен.
  Имаш таму демо види како е.
  Тоа ти е најдобра бесплатна алтернатива.
  Не мора ништо да симнувате, самото Kloxo се симнува. Значи смени темплејтот(ако ти е VPS или дедикејдет), инсталирај Kloxo(на нивната страна имаш објаснето).
  Kloxo е само за Cent OS - бесплатен(кој е базиран на Red Hat Enterprise Linux (RHEL)-овој се плаќа), а неможе за Debian Дистрибуции(Ubuntu ит.н.).
  Тоа за дистрибуциите не ти е важно зш ќе го користиш како обичен сервер.
   
 18. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Прочитај за DNS и ќе ти стани јасно како ќе може да хосташ повеќе од една *страница* на истиот *сервер*
   
  1 person likes this.
 19. Logic

  Logic
  Intern

  158
  14
  15 oктомври 2011
  Зависи за каков сервер се работи и до колку гб е или пак е реселер.
   

Сподели

Вчитување...