1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

(ecig) од каде да купам бази и ароми?

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Zuber, 30 oктомври 2018.

 1. Zuber

  Zuber
  Intern

  18
  3
  31 Март 2018
  Машко
  порано купував од вејп молин ама сега дали знајте некоја нова или сите продаваат само на големо?
   
 2. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,208
  11,243
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Од аромаши, додека уште продаваат нормални бази.

  Одбираш според потребите (сооднос ПГ/ВГ и јачина на никотин, има до 18-ка) и НЕ ги гледаш тие 5 х 10 мл (капките за очи), освен ако немаш многу пари за фрлање. :hay:

  Другите што ги спомнуваме во главната тема се непроверени, а Кипар се проверени, но како да е послаб квалитет никотинот + дигнаа цени + нема тракинг или беше скап + високи концентрации се опасни.

  Со аромаши нема проблем ни со транспорт (има тракинг и релативно е евтин) ни со квалитет или ништо друго, Господ да ни ги поживее. :)

  (чукам во дрво да не ги урочам :))
   
  На Zuber и krema им се допаѓа ова.
 3. Zuber

  Zuber
  Intern

  18
  3
  31 Март 2018
  Машко

  gledam nema vg 70 pg 30... a takvo baram
   
 4. Zuber

  Zuber
  Intern

  18
  3
  31 Март 2018
  Машко
  vpg premium se vika to?
   
 5. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,208
  11,243
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Тоа се овие, само ги нема најпогодните јачини за дробно (испод 6-ка).

  За да добиеш тројка земаш една шестка и една нула па ги смешуваш, за двојка - едно шише шестка и две нули.

  Понатаму, ако имаш искуство, или кога ќе имаш, земаш чиста ПГ база со најмногу никотин што можеш (затоа што најдолго стои во ПГ) и миксаш со ПГ и ВГ од кај нас (Умрела). Пример.

  Едит: аха, VPG Power Smoke е со додадена вода, што препорачувам. Замени ги линковите горе со шестките и нулите. :)

  ВПГ Плус се со етил малтол (засладувач или појачувач на вкус, не ти треба засега).

  Ама не видов дека се 50/50, батали. Останува горното.
   
  На Canibalot му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Zuber

  Zuber
  Intern

  18
  3
  31 Март 2018
  Машко
  znam te razbiram ama ovie se pg 70 ... a mene mi treba vg 70 :/
   
 7. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,208
  11,243
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ау, сум утнал, ги прочитав состојките, ама не ги дочитав. Затоа што првата буква во ВПГ е В, претпоставував дека прво е ВГ-то.

  Тогаш, некоја 50/50 и да додадеш малку ВГ од кај нас? Која јачина ти треба?

  Или чиста ВГ база па да додаеш малку ПГ? (поради едноставност)
   
 8. Zuber

  Zuber
  Intern

  18
  3
  31 Март 2018
  Машко

  VPG PREMIUM aj vidi ja ovaa i kazi mi so mislis
   
 9. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,208
  11,243
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Таа е добра, ама има само капки за очи. Повеќе од два пати се поскапи.

  Всушност, може да се избере и литро, ама дали ќе помине на царина...

  Или да им пишеш и да ги прашаш дали можат да набават 100-мл шишиња?
   
 10. Zuber

  Zuber
  Intern

  18
  3
  31 Март 2018
  Машко
  i kolku bi bila carinata?
  i ne mi e tolku bitno deka se 5x10 ke gi turam site vo edno...
   
 11. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,208
  11,243
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Не е битна царината, туку да не не ги пуштат. Мене пред година и нешто ми заглавија литро никотин, ни напред ни назад, бараа да оди преку шпедитер и да покажам дозвола од министерство (ваљда за земјоделство). Во книгата им се води како пестицид и дури и да сакаат, не можат да го пишат како нешто друго. Едвај ги убедив да го пуштат, а и давачките не беа за занемарување, мислам 30% вкупно. Не се разбираат од концентрација, само гледаат тежина (можеби и автоматски оди на царинска проверка според тежината)

  Но на некои им поминуваше литро никотин... Така се погодило.

  Тие 5 х 10 се 15 злоти, а една 100-тка (значи 10 х 10, дупло) ти е 13,5 злоти. Па сега види. :)
   
 12. Zuber

  Zuber
  Intern

  18
  3
  31 Март 2018
  Машко
  fala ti mn
   
 13. Zuber

  Zuber
  Intern

  18
  3
  31 Март 2018
  Машко
  a do kolku ml najmn mozam da poracam otprilika?
   
 14. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,208
  11,243
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  3 шишиња (300 мл) скоро секогаш поминуваат, 4 не се знае, повеќе од тоа е ризик.

  Според мое искуство, а и други имаа потврдено.

  Покрај нив, може и неколку ароми (не влијаат многу на тежина).
   
 15. krema

  krema
  Professor

  8,987
  8,742
  24 Јуни 2009
  Машко
  Се зависи како ќе ти се погоди, мене пред година-две ми мина без проблем литро PG.
   
 16. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,208
  11,243
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ама без никотин. И мене ми поминувале литри и литри ПГ и ВГ.

  (веќе сме го правеле овој муабет во писмена форма на форумов :hay:)
   
 17. krema

  krema
  Professor

  8,987
  8,742
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не беше отваран пакетот, како и да е до кај пола литро не е страшно :D
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 18. MarioB

  MarioB
  Intern

  20
  13
  20 Септември 2018
  Машко
  Јас последно порачав само 200мл 18ка ПГ од аромаши никаков проблем, пратката за 10 дена си стигна во Охрид. Ова го комбинирав со ВГ ПГ од умрела и е баш добро. Можеш и ти да пробаш вака доколку користиш ниски количини на никотин. Јас вејпам од 1.5 до 3.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 19. bojan dimkovski

  bojan dimkovski
  Intern

  12
  7
  13 Февруари 2014
  Машко
  А продава ли некој од вас манџи, пишете и цени ако може.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,208
  11,243
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Јас гледам двајца овде, на прва и на трета страница. :innocent:
   
  На bojan dimkovski му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Zuber

  Zuber
  Intern

  18
  3
  31 Март 2018
  Машко
  A od kaj kupvas cisti pg vg ?? Kajma umbrella?
   
  На MarioB му/ѝ се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  8,987
  8,742
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^ отвори тука и ќе ги видеш каде им се сите продавници.
   
  На MarioB му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,208
  11,243
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Плус читај од овде натаму (цела страница), дека испорачуваат по карго и членот ги сликнал.
   
  На MarioB му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Stefan.Taz
  Одговори:
  53
  Прегледи:
  6,081
 2. toshex
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  573
 3. crcic
  Одговори:
  29
  Прегледи:
  3,001
 4. Sharlovski
  Одговори:
  95
  Прегледи:
  4,823
 5. Venom46
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,025
Вчитување...

Сподели

Вчитување...