1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

(ecig) Настани, вести, занимливости

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 4 Јануари 2018.

 1. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,282
  11,383
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Оваа тема е замислена во неа да се ставаат вести кои не се директно поврзани со некое научно истражување, на пример, но се важни за вејпинг заедницата, како закони и слично (на светско ниво) и коментари за нив.
   
  На Sharlovski и krema им се допаѓа ова.
 2. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,282
  11,383
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Филип Морис престанува да прави (аналогни) цигари?

  Иако мене ми личи дека е само маркетиншки потег (никаде не наведуваат експлицитно дека ќе престанат), некои и си го толкуваат така. Во секој случај, ветуваат дека повеќе ќе се преориентираат на „бездимните“ производи (како IQOS), кои според мое мислење се помалку безбедни од електронските, но што ќе му прават на толку тутун... :hay:
   
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,282
  11,383
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Сингапур воведува тотална забрана на е-цигари, дури и во домовите

  Закони усвоени во ноември што треба наскоро да стапат на сила забрануваат секакви електронски уреди, а аналогните нормално не ги забрануваат, па луѓето се враќаат на нив затоа што веќе им е тешко да набават опрема/течности. А некои од околните земји во кои има слични рестрикции (сепак не толку големи), полека ги олабавуваат истите.
   
 4. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,023
  2,290
  28 Јануари 2017
  Машко
  Истото само малце поопширно и на наше за тие шо ги мрзи на англиски да читаат.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,282
  11,383
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer

  :hay:

  По шестмесечно пробно користење на е-цигари во еден затвор во Британија, опомените за лошо однесување се намалиле за 58%, а казнувањата за истото за 42%.

  Во затворот од 2008 забраниле аналогни цигари и делеле никотински фластерчиња, од кои затворениците со киснење го ваделе никотинот и го пушеле со чај од кесички или кори од банани. :eek: Не кажува дали ова биле прекршоците што се намалиле, но мислам дека не. :)
   
  На Chicco69, kirev, Sharlovski и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,191
  25,512
  4 Септември 2008
  Инфламација и оксидација = број 1 фактор за иритабилноста, агресија, немир, хронични болести итн.

  Во зависност од дизјанот на студијата - ова е прилично добар доказ дека електронските цигари се помалце штетни, но не верувам дека промовираат здравје.
   
 7. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,023
  2,290
  28 Јануари 2017
  Машко
  Промовираат далеку поздрава алтернатива од аналогните.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,191
  25,512
  4 Септември 2008
  Да ама правилната споредба е со non vaper :))
   
 9. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,282
  11,383
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,282
  11,383
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
 11. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,282
  11,383
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  На krema и OldSchoolPvP им се допаѓа ова.
 12. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,282
  11,383
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  За епидемијата на Juul меѓу младите во САД. Почнува многу алармистички, тргнав да го пцујам, но потоа се оправа (разговара и со другата страна). Мислам дека се` на се` е реално (иако со малку новинарско претерување/пренагласување на некои детали).
   
 13. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,282
  11,383
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Американското здружение на центри за контрола на отрови бележи константно намалување на повици (случаи) поврзани со течен никотин по шпицот во 2014.

  Ecig exposures through June 2018.png

  (помалку пиеле никотин) :hay:

  Во 2015 биле воведени задолжителни childproof caps (капачиња што деца не можат да ги отворат).
   
  ТАТА_МАТА, OldSchoolPvP, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,282
  11,383
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Пилот направил беља поради вејпање :hay:

  An emergency descent by an Air China aircraft after cabin oxygen levels dropped has been linked to a co-pilot smoking an e-cigarette during the flight, state media said on Friday.

  The state-backed Air China Boeing 737 aircraft was flying to the Chinese city of Dalian from Hong Kong when it went down to 10,000 feet (3,048 m), with oxygen masks deployed. Then it climbed again to continue to its destination, an incident that fuelled the concerns of safety experts.

  Chinese airlines have a good safety record in general, but passengers have, on occasion, accused pilots of smoking during flights. Few such incidents have been confirmed, however.

  "In the preliminary investigation, the co-pilot was found to be smoking an e-cigarette," state-owned China News said, citing a news conference by the Civil Aviation Administration of China (CAAC) investigating Tuesday's incident.

  "Smoke diffused into the passenger cabin and relevant air conditioning components were wrongly shut off, without notifying the captain, which resulted in insufficient oxygen," it quoted Qiao Yibin, an official of the regulator's aviation safety office, as saying.

  China News added that the co-pilot had shut off the air conditioning units.

  Qiao said the shut-off triggered an alarm, prompting the crew to peform an emergency pressure relief procedure, which then released the cabin's oxygen masks.

  The crew realised the problem after the descent and restored the air conditioning, allowing cabin pressure to return to normal, he added.

  The CAAC said it was continuing the investigation and was analysing the aircraft's flight data recorder and cockpit voice recorder.

  Air China did not immediately respond to requests for comment. It vowed a "zero tolerance" approach towards wrongdoing by any crew, on its official account on China's Twitter-like Weibo on Wednesday.

  The incident featured heavily on Chinese social media on Friday, with some commentators demanding harsh punishment and revocation of the pilot's flight license.

  China's aviation regulations, which bar flight crew from "smoking on all phases of operation", also banned passengers from using e-cigarettes on flights in 2006.

  Users of online airline forums have occasionally accused pilots of smoking during flights, however.

  In 2015, government-run China National Radio said four passengers on an Air China flight from Hong Kong to Beijing smelt strong smoke emitted from the cabin.

  In 2016, the United States prohibited the use of e-cigarettes on commercial flights.

  А на нас ни забрануваат да вејпаме во авион... :rolleyes:

  Edit (Од друго место):

  The Civil Aviation Administration of China "CAAC" said in a press conference in Beijing that the drama was triggered when the co-pilot sought to turn off a ventilation system to prevent his smoke spreading into the main cabin, the respected news site Caixin said.

  But he accidentally switched off air-conditioning instead, leading to a decrease in cabin oxygen levels.

  That set off an emergency warning system indicating that the 737 jet may have flown too high and instructing the pilots to quickly descend.
   
  На ARMac, gokica, OldSchoolPvP и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  9,308
  9,033
  24 Јуни 2009
  Машко
  Уште малку и нас ќе почнат да не регулират!


  Screenshot from 2018-07-16 14-19-31.png

  Извор

   
  Последна промена: 16 Јули 2018
  ТАТА_МАТА, Chicco69 и на gokica им се допаѓа ова.
 16. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  451
  854
  15 Март 2016
  Машко
  Епа сакате Европа, еве ви Европа!
   
 17. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,282
  11,383
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Умрела го нае*а. :hay:
   
 18. krema

  krema
  Professor

  9,308
  9,033
  24 Јуни 2009
  Машко
  Си имаат они убав пазар во Србија.
   
 19. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,781
  1,347
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Не е само Србија. Туку и Црна Гора и Босна

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
 20. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,023
  2,290
  28 Јануари 2017
  Машко
  Пожар предизвикан од батерија која се полнела во плакар.

  Заради ова не се остава било каква електронска цигара / батерија без надзор кога се полни, колку и да е мала шансата се случува, ама пак и овие шо не ја завиткале со ќебиња за да и е потопло.
   
  gokica, Metuzalem и на MikickoHC им се допаѓа ова.
 21. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,282
  11,383
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Аутопсијата открила дека детето за кое мислеле дека умрело од вејпинг, всушност умрело од мозочен удар

  Кога го нашле во купатилото во неговиот дом во јануари, покрај него имало електронска цигара, па претпоставувале дека вејпал. Тоа го претпоставила и болницата, дека се предозирал со никотин или имал реакција на никотин. Дури обдукцијата покажала дека немал никотин во телото. Имал хронична болест на крвните садови (fibromuscular dysplasia) и можеби можеле да го спасат ако тестирале навреме (болницата го отпуштила следниот ден, а умрел по повторниот прием во болница, седум часа подоцна).
   
  На ТАТА_МАТА и krema им се допаѓа ова.
 22. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  451
  854
  15 Март 2016
  Машко
  Владата дозволи увоз и продажба на нов тип цигари

  Новиот закон за акцизи овозможува увоз и пуштање во промет на нови тутунски производи кои досега граѓаните ги набавуваа од странство. Станува збор за познатите IQOS (ајкос) кои доаѓаат со производот HEETS– тип на производ од тутун кој се користи со помош на уредот во кој тутунот се загрева, не согорува, а се инхалираат продуктите кои испаруваат при загревањето.
  Со новиот закон за акцизи се овозможува увоз и пуштање во промет на нови тутунски производи, кои досега граѓаните ги набавуваа од странство, соопштија од Министерството.
   
 23. krema

  krema
  Professor

  9,308
  9,033
  24 Јуни 2009
  Машко
  Филип фрлил парички за подмачкување на законот, само неговиот бренд е спомнат :)

  Цитат од статијава :D
   
 24. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,781
  1,347
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Сега на 27ми на Внук ми му беше роденден. Каде што прославувавме во Кафана-Естел,повеќе од пола персонал и газдата го димеа тоа,и дојде еден тип им донесе бааги залиха на патрони

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 25. krema

  krema
  Professor

  9,308
  9,033
  24 Јуни 2009
  Машко
  Види спојлер.
   
  На MikickoHC му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...