1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

(ecig) Mi treba pomos. Rta tank

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Zuber, 11 Септември 2018.

 1. Zuber

  Zuber
  Intern

  18
  3
  31 Март 2018
  Машко
  Sakam da zemam rta tank . Ako mozi nekoj da mi objasni so kako so greacite !!
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  8,980
  8,728
  24 Јуни 2009
  Машко
 3. Zuber

  Zuber
  Intern

  18
  3
  31 Март 2018
  Машко
  Seprent mini sakam da zemam , kakvi greci treba da ne znajs
  Koristam melo 3 i sakam da pocnam so rebuidable dali e podobro i dali podolgo trat grecite
   
  Изменето од модератор: 11 Септември 2018
 4. krema

  krema
  Professor

  8,980
  8,728
  24 Јуни 2009
  Машко
  На тој сам си ги моташ грејачите.

  Да, подобро е, траат подолго, само менуваш памук!
   
 5. Zuber

  Zuber
  Intern

  18
  3
  31 Март 2018
  Машко
  Znam ama nemozam nasekoe da poracvam greaci dali tie se potrajni motanite ?
   
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,870
  6,471
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Добредојде, прочитај го индексот има се убаво објаснето.

  Најважно, на колку ома сакаш да го требаш, зависно од тоа зимаш соодветен AWG на кантал а1 или NiChrome. Ќе ти треба и органски памук.
  Сакаш МТЛ или ДТЛ

  Порачуваш жица, можеш и готови намотани грејачи има од пакување по 50 не се скапи како и да идеш.
   
 7. krema

  krema
  Professor

  8,980
  8,728
  24 Јуни 2009
  Машко
  Исто е, вака сам си ги моташ.
   
 8. Zuber

  Zuber
  Intern

  18
  3
  31 Март 2018
  Машко
  0.3 ohm sakam ..a mtl i dtl neznam so znaci sry
   
 9. Zuber

  Zuber
  Intern

  18
  3
  31 Март 2018
  Машко
  A kolku vreme traat otprilika??
   
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,870
  6,471
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  На 0.3 недела дена највеќе. Мислам дека ти е опасна комбинација ова. За 0.3 значи директно со плуќа усисаваш.
   
 11. krema

  krema
  Professor

  8,980
  8,728
  24 Јуни 2009
  Машко
  0.3 ти е за D2L(DTL).
  Еден грејач може да трае со месеци.
  Да не измешаме баби и жаби, мислев за RBA варијанта, а за готови глави да, како што спомна членот над мене.
   
 12. Zuber

  Zuber
  Intern

  18
  3
  31 Март 2018
  Машко
  Pa sega koristam melo 3 so gotovi greaci na 0.3 ...
   
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,870
  6,471
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Мораш да прочиташ да се стекнеш со знаење. Ти постирав линк.

  Готови греачи и греачи што се мотаат како на тој RTA се различни работи. Технички, да тој од мело ти е 0.3 ома ама кога моташ 0.3 испаѓа друго.

  Еве ти жица со нејзе за 0.3 ома ти требаат 5 намотки со 1.3мм дијаметар (внатрешен). Користи го калкулаторот за отприлика да добиеш колку намотки треба за колку ома.

  Coil wrapping | Steam Engine | free vaping calculators

  Ако не ти се прави тоа, земи готови мотани коили како на пример овие:

  $1.80 Authentic MKWS Kanthal A1 Clapton Pre-Coiled Wire (10-Pack) - 24 + 32 AWG / 0.5mm + 0.2mm dia. / 0.45ohm at FastTech - Worldwide Free Shipping
  можда ова
  $1.15 Authentic MKWS N80 Pre-Coiled Resistance Wire for RBA Atomizers (10-Pack) 10-pack - 22 AWG / 0.6mm dia. / 0.35ohm at FastTech - Worldwide Free Shipping

  или какви и да сакаш да користиш. Јас до толку можам да ти помогнам пошто користам од 1.3 до 1.7 ома коили за МТЛ, тоа е скроз друга сфера.
   
  На Zuber му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,207
  11,241
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Добре дојде, @Zuber.

  Ова е разликата меѓу усно и дробно. Ти можеби користиш 0,3 омски грејач, но дали ти одговара и дали сакаш да продолжиш да го користиш? Ако да, тогаш си за дробно. Ако не (ако ти е премногу жешко/јако/интензивно) можеби ти треба усно. Во тој случај, кажи, но продолжуваме со тоа дека сакаш дробно.

  @ARMac ти даде добра почетна препорака, ова е мојата (жицата е на граница меѓу усно и дробно, повеќе да го видиш алатот што ќе ти треба, значи се` освен жицата).

  Важи истото спомнато таму и за мод, ти треба мод со најмалку две батерии. Кој мод го имаш сега?

  И течноста треба да биде со најмалку 70% ВГ.

  За атомизер (танк), не би знаел кој за дробно, изјасни се дали со сигурност сакаш дробно, па се надевам дека колегите ќе ти препорачаат. Потоа на Јутјуб бараш rebuild _името на атомизерот_ и најчесто ќе најдеш видео. Не ми текнува на некое генеричко (општо) видео за мотање, но многу е лесно. Можеби ова, иако кај секој атомизер може да има разлики во геометријата (каде одат ногичките), но ова е основата. Ако имаш добар мод, не ти треба омметар.
   
 15. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,589
  6,454
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Јеботе коку заебанции да му се одмили на човек и цигара и све :D
   
 16. 7n00dle7

  7n00dle7
  Gaining Experience

  555
  346
  26 Февруари 2012
  Машко
  Не се тоа заебанции туку финеси кои мора да се запазат и испочитуваат да не би во иднина дошло до несакано враќање кон смрделките...
   
  Sharlovski, Metuzalem и на bicikle им се допаѓа ова.
 17. Zuber

  Zuber
  Intern

  18
  3
  31 Март 2018
  Машко
  Koristam melo 3 mini i mod i tank ..ne mi e mnogu jak greaco mi e taman mozam i 0.5 ama ponisko ne ni sakam znaci najnisko 0.5 ..prasanjeto mi bese drugo znaci kakva zica da zemam za serpent mini tank i kolku vreme bi trael eden greac od 0.5ohm na toj tank?
   
 18. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,207
  11,241
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Колку што знам, Мело 3 е само танк, не постои мод, а често го продаваат во комплет со повеќе различни модови. Но добро, ако ти работи.

  Жиците, тие што ти ги препорачаа погоре ми изгледаат добри ко за Серпент Мини. Било која од нив.

  Грејачот од вакви дебели жици ќе трае многу долго, со месеци, да не речам со години. Многу побрзо ќе се извалка/запуши/нагори памукот, а грејачот само ќе фати наслаги од аромата што можат да се исчистат со сувогор (dry burn).

  Тоа ќе ти биде и единственото одржување, сувогор и замена на памук. На колку време? Од еднаш неделно до еднаш месечно, во зависност од начинот (зачестеноста) на користење и од течноста (дали валка грејач).

  Нормално, во прво време веројатно ќе пробуваш повеќе различни варијанти додека не ја најдеш таа што ти одговара (поголем/помал грејач, помалку/повеќе памук, позиција и така натаму), но кога ќе најдеш ќе биде smooth ride. :)

  Еве ти две видеа како местат грејач на него, многу го тупат, 2 минути работа е.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Zuber

  Zuber
  Intern

  18
  3
  31 Март 2018
  Машко
  Fala ti mn
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 20. mariio

  mariio
  Intern

  22
  3
  22 oктомври 2009
  зошто мора да биде 70вг ... на рта ?
  ја земав рта но сакам 70пг да биде.
   
 21. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,207
  11,241
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Може да биде 70ПГ на РТА за усно, на пример постарите кајфуни (3-јка, Лајт и слично) со многу тесни канали за течност, инаку не ќе можеш да ги затнеш и ќе ти протекува.
   
Слични теми
 1. kole
  Одговори:
  26
  Прегледи:
  3,928
 2. MOPKOB
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  2,454
 3. blazekav
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  728
 4. &YL
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  905
Вчитување...

Сподели

Вчитување...