• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

(ecig) Купони, кодови, попусти, промоции ... поволни прилики

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,925
12,432
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Јас сосема изумив дека имаше проблеми со шипингот од кај нив, сега кога ќе размислам подобро, можно е да се случи по неколку дена да кажат дека не можат да ги пратат. :rolleyes:

Ако има нешто утре, јавувам, но можеби ќе празнуваат до понеделник, а тогаш веќе нема да важи купонот...
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13,030
12,371
youtu.be
Пирамидата е замена за Скамел
Моја грешка, сум заборавил, тутунски слабо користам во последно време.
tnx @Sharlovski

Јас сосема изумив дека имаше проблеми со шипингот од кај нив
А таман наполнив десетка во корпа.
 
Последна промена:

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,925
12,432
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Немаше ништо. @krema
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,925
12,432
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Утрово добив два мејла, едниот Order Realized, вториот Ready To Ship со тракинг бројче, па од нивна страна се` е во ред, чекаме што ќе каже Полска пошта.

Edit: И трет со Ordered Commodities Sent

Едит 2: Нема лабаво. :cool:

Clipboard01.png
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,925
12,432
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Ај да го одбележиме релативно малиот попуст за Кинеска нова година на Фастек...

20210201-4cb587d8e56f4109beb5309a35d39d6e.jpg


Фастек останува речиси единственото место од Кина каде што не скинаа Пејпал за електронски цигари. И да има некои останати, набргу ќе ги скинат. Повеќето се префрлија на непознати, можеби и сомнителни посредници за плаќање со картички. Најбитното е што ја нема заштитата од Пејпал, од која многу се плашеа Кинезите и најчесто беше доволно само да им се заканиш со dispute на Пејпал за да престанат да се занесуваат со поддршка.

И на Фастек не е идеално, индиректно е, купуваш ваучери (gift certificates) па не можеш да правиш dispute ако нешто не е во ред (си го „купил“ ваучерот), но барем плаќањето е колку-толку сигурно, а за сапортот останува јавно да се пожалиш на форумот, тогаш 100% реагираат во твоја корист, колку што гледам.

[edit: Како е индиректното плаќање со Пејпал на Фастек? Откако ќе наполниш корпа, ќе внесеш купон и ќе одбереш шипинг (засега е само TNT Post NL потврдена дека испорачува до кај нас), гледаш колкава ти е вкупната сума за плаќање. При одбирањето на метод на плаќање ќе има линк до страница за купување ваучери, каде што ќе можеш со Пејпал да купиш ваучери од 1, 2, 5, 10, 25 и повеќе долари. Купуваш повеќе од нив додека не собереш доволно за сумата за плаќање. Потоа ги внесуваш еден по еден. Внимание, важи како и секогаш, ако поради каква било причина не заврши нарачката, ваучерите се губат, тоа им е баг отсекогаш, па ќе треба да контактираш сапорт да ти ги вратат. Секогаш ги враќаат, нема шанси да ти ги „украдат“.]

И Алиекспрес останува како потенцијално место за купување опрема, но како што знаеме таму може да има многу проблеми со секакви продавачи, непознат квалитет на клоновите, лажни листинзи итн. За кинески оригинали како Вапоресо и слични не би требало да има проблем, но за се` друго е мачка во вреќа.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,258
4,566
SK
@Metuzalem не го знаев ова, одамна не сум нарачувал ништо од ФТ... Значи ако сакам на ФТ да платам со пејпал треба да купувам ваучери па со ваучерите да плаќам? :cautious:
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13,030
12,371
youtu.be
@Lokvan
Таквото плаќање важи само доколку во корпата имаш опрема за вејп, за сѐ друго си оде нормално PP плаќање.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,258
4,566
SK
Па @krema реално 90% од нарачките од ФТ се опрема за вејпање. :)
Се чудам што е позадината. Колку што разбирам не е работата до батерии, туку баш до вејп опрема. Што се има сменето, нешто го санкционираат вејпот или нешто не разбирам? Каква врска има пејпал со тоа?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,925
12,432
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Приватна одлука на Пејпал, можеби затоа што во САД затегнаа (забранија испорака на вејп опрема преку пошта), но ова е и повеќе од тоа, плус важи за цел свет. Не знам зошто, можеби за да не се замараат да проверуваат. Или Big Tobacco подмачкале...
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13,030
12,371
youtu.be
Или Big Tobacco подмачкале...
Ми го зеде зборот,
тобако мафија излобирала (не знам како - ваљда со кешовина) кај PP.
Скоро секаде вејп опрема не може да се плати со PP.

Е добро е тоа што со помош на трик-ваучер може сеуште да се пазари ка ФТ.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,925
12,432
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Купон на Inawera.com за Велигден (2-5 април): EGG за -15%.

Можеби е само за ароми. (потсетување: на еден му откажаа нарачка со никотинска база и му ги вратија парите)

Уште имаат Пејпал.

Јас веќе звизнав.

@krema ти сакаше да те известам.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13,030
12,371
youtu.be
^
Ќе се најде нешо за една корпа, барем шипингот да го подмириме со попустот. :D
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,925
12,432
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Clipboard01.png

Ојде. :cool:

Даноков ко да не беше порано... Чек да видам дали има во стари фактури... Го има, исто 23%.

Гаѓав да биде испод 22 евра, две најизвикани ароми + некои од најевтините на попуст + натанкуење С`Камел. @Ace Lud не гледај. :p
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,925
12,432
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Мало попустче на Фастек, да извади барем (дел од) шипингот.

20211028-d934f24bb115403a945d4f368b2b0040.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,153
Мислења
879,057
Членови
30,782
Најнов член
kenner
На врв Дно