1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

(ecig) DIY Рецепти

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од krema, 1 Април 2018.

1. krema

krema
    Professor

10,012
    9,650
    24 Јуни 2009
    Машко
    Во оваа тема ќе споделуваме проверени рецепти, па повелете :)

DennyMK, OldSchoolPvP, gokica и на уште 1 им се допаѓа ова.
  2. Skopski4Ever

Skopski4Ever
    Gaining Experience

71
    130
    3 Април 2017
    Машко

Прикачени датотеки:

На OldSchoolPvP, krema, gokica и уште 2 други им се допаѓа ова.
  3. Skopski4Ever

Skopski4Ever
    Gaining Experience

71
    130
    3 Април 2017
    Машко
    Гуру ова дали е за во индекс одлучи ти но би помогнал на почетник според мене.Чисто да знае што да одбере од ароми за старт.

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

4. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,385
    11,588
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Ааа, нема шанси да правам индекс на сите теми. :hay: Темиве ќе си бидат помали и ќе може полесно да се најде во нив што треба, барем во прво време. Но и дискусија во темите не се обесхрабрува, не може сите теми да бидат индекси/енциклопедии. Така е на секој форум.

Фајлот си е супер, само да нагласиш дека е за ароми од производителот TFA (The Flavor Apprentice). Ако не можеш да едитираш, јас ќе едитирам по саат време откако ќе ти истече времето за едитирање, да не се дуплираме.

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  5. krema

krema
    Professor

10,012
    9,650
    24 Јуни 2009
    Машко
    Ај да се самоцитирам :)
    Замислата ми е да постираме рецепти кои што веќе сме ги направиле и истите се со добра критика и препорака. Инаку има еден мал милион сајтови со рецепти кој што горе долу сите ги знаеме.
    Значи постирајте рецепти кои сами сте ги направиле!!!

200 рецепти нема никој овде да проба! Гарантирам!
    Се надевам дека се согласувате со мене. :)

На DennyMK, gokica, bicikle и уште 4 други им се допаѓа ова.
  6. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,078
    2,395
    28 Јануари 2017
    Машко
    Потполно се слагам со @krema, овде јас можам да заглавам доста, само да најдам време. Иначе она горе со ТФА, и трепки и клепки ќе падват колку многу се дозирани некои рецепти.

На gokica и krema им се допаѓа ова.
  7. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,078
    2,395
    28 Јануари 2017
    Машко
    Pistachio RY4
    TFA Pistachio - 6% (5)
    TFA RY4 Double - 4% (3)
    TFA Vanilla Swirl - 2%
    FW Salted Caramel - 1% (0.5)
    FW Butterscotch - 1% (0.5)
    (во заграда е за тие што не сакаат интензивни миксови)

Варијација на веќе добро познатата течност на Charlie Noble која е пробана да се клонира на многу начини, е ова е на копиите копија :hay:
    Пред да ја измешам и ги пробам соло сите ароми си реков “ммм ова ќе е добара тутунска со ф'стак“, па не би можел да згрешам повеќе од тоа.
    Ф'стакот кој е прилично кремаст е на чело, нормално и според процентот, РУ4 дупло во миксов е карамела а солената и “путерскочот“ се за да ја збогатат таа од РУ4 заедно со ванилата.
    На кратко, ова би дошло како крем од ф'стаци и карамела со малку ванила.

Алтернативна рецепта и замена за горенаведените:
    WF Pistachio Cream - 3%, FA Pistachio - 2% (не толку кремаст ф'стак како на TFA)
    FA Caramel - 2.5%
    INW Shisha Vanilla - 1%
    FW Butterscotch Ripple - 1%

Последна промена: 13 Мај 2018
    На Chicco69, Lokvan, gokica и уште 3 други им се допаѓа ова.
  8. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,639
    2,485
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Оригиналниот PRY4 рецепт:
    THE NEW PISTACHIO-RY4U Recipe

Е сега, бидејќи од старт кога го пробував пред година дена не можев никаде околу нас да најдам Butterscotch Ripple (FW), убацив Butterscotch (TPA) наместо првиот и одма ми стана омилен рецепт, особено за седенка со пиво или нешто пожестоко.
    Двата путерскоча имаат големо влијание врз манџава и мислам дека сепак би продолжил да го кувам со Butterscotch (TPA), има некоја лека нота на соленко за разлика од Ripple кој мава накај слатко, затоа и првиот многу повеќе легнува со пиво и алкохол.
    Да напоменам дека од старт исто користам Pistachio (FA) наместо Pistachio (TPA), да го докрајчам првиот уште малку и ќе пробам со вториов.

Важно, рецептава е одлична за пиење.
    Пинг @Gajche-X :)

Извини професоре се занесов, не е мој рецептот ама морав да реплицирам, оти ми е еден од омилените.

На Chicco69 и gokica им се допаѓа ова.
  9. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,078
    2,395
    28 Јануари 2017
    Машко
    Unicorn's Milk
    TFA Strawberry Ripe - 7%
    TFA Bavarian Cream - 4%
    TFA Cheesecake Graham Crust - 3.5%
    TFA Sweet Cream - 3%
    CAP Vanilla Custard - 2.5%

Исто како и претхоната рецепта, една од најкопираните во историјата на вејперството, кој знае колку само варијации има...
    Јагодата, иако е 7% можеби, можеби ќе се осеќа ако се проба тазе миксот, после тоа едноставно ја снемува и се врзува со останатите ароми, сигурно допринесува за целосниот вкус (најмногу за блажината бидејќи има доста Етил Малтол) но не можам да ја одделам. Ќе пробам да ја отфрлам целосно и да видам што ќе произлезе од тоа. За јагодата да е во преден план може да се замени со CAP Sweet Strawberry или FA Juicy Strawberry.
    Баварскиот крем си е задолжен за малку ванила, млечни ноти и да ги сврзи аромите.
    Чизкејкот... си го има тој специфичен вкус кој не можам да го опишам али тука е.
    Од сладкиот крем и ванила пудинот се добива густината, малку ванила и путерест вкус.
    Сака барем 1 недела да одстои заради кремовите да созреат како треба не дека нема да е добра после 3 дена...

Алтернативна рецепта:
    TFA Strawberry Ripe - за жал нема баш замена за неа освен ако не сакате да добие поинаков тек рецептава, тогаш двете погоре.
    FA Vienna Cream - 2%
    CAP New York Cheesecake 2% + 1% TFA Graham Crust
    FA Cream Fresh 1.5% + 0.5% CAP Golden Butter или TFA Butter
    TFA Vanilla Custard 3% или INW Custard 1.5% + Vanilla Shisha 0.5%

На gokica, krema, OldSchoolPvP и уште 3 други им се допаѓа ова.
  10. gokica

gokica
    Модератор

8,462
    10,410
    13 Јуни 2009
    Дали некој успеал да ја најде рецептата за Mexican Fried Ice Cream? Никако не можам да најдам освен некои непроверени клонови. Благодариме.

11. Gajche-X

Gajche-X
    Unbeatable

3,081
    5,380
    22 Август 2014
    @gokica
    Барај го Русинот,
    #fumonoid на Instagram.
    Кај него ќе најдеш ваљда солиден клон.

@all
    Извинете сите што ме нема на темава ич, ептен забегав со
    3Д принтериве :)

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

krema, gokica и на Metuzalem им се допаѓа ова.
  12. OldSchoolPvP

OldSchoolPvP
    Practice makes perfect

741
    1,179
    13 Февруари 2014
    Машко
    Прв обид за да креирам нешто солидно,сеуште не е тоа што сакам да биде ми фали само некоја сируп нота малку, со другото сум задоволен. Кој ги има делчињата да си ја направи, критика би била добредојдена.

Blueberry mjam

Sharlovski, SpiritBond, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
  13. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,078
    2,395
    28 Јануари 2017
    Машко
    Радо би ти ја критикувал ама немам пола состојки, за тоа сирупестото пробај со FA Maple Syrup или FA Honey, ниско, не повеќе од 0.5% бидејќи и двете се прилично јаки.

На OldSchoolPvP му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,078
    2,395
    28 Јануари 2017
    Машко
    Опрема: Wasp Nano, N80 Fused Clapton, 55W
    Boss Reserve
    TPA Banana Cream - 3%
    FLV Milk & Honey - 2%
    TPA Acetyl Pyrazine - 0.5%
    INW Biscuit - 0.5%
    Sweetener - 1%

Тест: 40PG/60VG/0Nic

Мирис: Банана со мед и млеко

Интезитет: Јак, клонот ми беше малку слабичок и по мое ја дотерав вака. Нема потреба од многу зреење, добра и веднаш после миксање.

Вкус: На прво место бананата и медот, тие се доминантни а после тоа Ацетил Пиразинот во форма на лесен пченкарен вкус, бисквитата скоро и да ја нема или е смешана со млекото. Одлична за мој вкус и да не здосадува, би го тргнал засладувачот.

На OldSchoolPvP, Metuzalem, krema и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...