• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

eBay купување - ОПШТО - се што е поврзано со Ebay

Diablo

Intern
5 ноември 2014
21
18
Пак јас. Да си почекам сепак до 15ти? Помина веќе скоро месец, абер нема од енглеска да стигне
Погледнете го атачментот 113858

Порано Royal Mail беше пример за брза достава.
Ниту една пратка не сум ја чекал повеќе од 8 дена.

За жал изгледа и Royal не е веќе тоа што беше.
 
Последна промена:

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.991
5.924
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Јас од ebay преку Royal максимум 15 дена. Ама последен пат пред 3-4 години имав нарачано.
 

stanko

Intern
20 октомври 2013
38
9
Сакам да нарачам нешто од USA Њујорк што е 370$ + шипингот е 40$ вика UPS Ground и дека за негде 3 дена би стигнало...Колку би ме одрале отприлика плус за царина и остали трошкови...???
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.487
1.626
Сакам да нарачам нешто од USA Њујорк што е 370$ + шипингот е 40$ вика UPS Ground и дека за негде 3 дена би стигнало...Колку би ме одрале отприлика плус за царина и остали трошкови...???

Бидејќи има разни даночни стапки + царина + шпедитер + манипулативен трошок, сметај околу +30%. Вака најмалку ќе се нервираш. Ако сметаш по формула 5-18% данок, 40 евра царина, ќе излезе помалку од реалното и ќе си го уништиш лезетот :)
 

orxideya

Intern
16 март 2022
13
1
Здраво, дали има некоја услуга/сервис за препраќање на пратки во Македонија?

На пример: при купување на нешто онлајн, наведеш адреса во Америка и после од таа адреса ти препратат во Македонија?
 

Excalibur

On your way to fame
18 октомври 2019
965
508
Дали е некој запознаен со тракингов на USPS? Има крај ова и кој би бил последниот статус кога ќе ,,летне' пратката? Некако не ми е логично. 20220705_092621.jpeg
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
280
148
Како и секогаш повторно позитивно искуство со Royal Mail од Англија. Испорачано на 30 јуни, стигна денес.
 

stanko

Intern
20 октомври 2013
38
9
Што шипинг е ова (од Мексико)?

Est. between Fri, Aug 19 and Thu, Sep 22
$30.00
Economy International Shipping
 

џонидерп

Gaining Experience
16 јуни 2019
104
65
Да не знае некој како се враќа пратка до Кина? Ми стигна оштетен производ, селеров се согласи да ја вратам но ми даде чудна адреса
Seller return information

Address
aidi jiang
yuzhouchengshangcheng17zhuang1001
xinluoqucaoxijiedaolianzhuangnanlu9hao
longyanshi 364000

И немам опција сега ибеј to step in. Можеби требаше на друг начин refund да барам.
 

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
129
84
Да не знае некој како се враќа пратка до Кина? Ми стигна оштетен производ, селеров се согласи да ја вратам но ми даде чудна адреса
Seller return information

Address
aidi jiang
yuzhouchengshangcheng17zhuang1001
xinluoqucaoxijiedaolianzhuangnanlu9hao
longyanshi 364000

И немам опција сега ибеј to step in. Можеби требаше на друг начин refund да барам.
Барај формат на адресата. Што е што, мора да ти каже.
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
2.544
2.037
Неготино
Да не знае некој како се враќа пратка до Кина? Ми стигна оштетен производ, селеров се согласи да ја вратам но ми даде чудна адреса
Seller return information

Address
aidi jiang
yuzhouchengshangcheng17zhuang1001
xinluoqucaoxijiedaolianzhuangnanlu9hao
longyanshi 364000

И немам опција сега ибеј to step in. Можеби требаше на друг начин refund да барам.
Ако порачуваш од иБеј, пробај (доколку имаш) СЕКОГАШ да плаќаш со PayPal. Мноооогу е полесно за refund.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.927
4.198
Да не знае некој како се враќа пратка до Кина? Ми стигна оштетен производ, селеров се согласи да ја вратам но ми даде чудна адреса
Seller return information

Address
aidi jiang
yuzhouchengshangcheng17zhuang1001
xinluoqucaoxijiedaolianzhuangnanlu9hao
longyanshi 364000

И немам опција сега ибеј to step in. Можеби требаше на друг начин refund да барам.
eBay има и некаков вонреден начин да бараш помош. Прогуглај
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.991
5.924
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Да не знае некој како се враќа пратка до Кина? Ми стигна оштетен производ, селеров се согласи да ја вратам но ми даде чудна адреса
Seller return information

Address
aidi jiang
yuzhouchengshangcheng17zhuang1001
xinluoqucaoxijiedaolianzhuangnanlu9hao
longyanshi 364000

И немам опција сега ибеј to step in. Можеби требаше на друг начин refund да барам.
Taa e aдресата, само директно направил транскрипција од кинески букви во латиница и затоа така чудно изгледа.

1659779256421.png
 

stanko

Intern
20 октомври 2013
38
9
Има некој нарачувано од Etsy? Кај "delivery" нема ништо за тоа преку што/како ги праќаат пратките, само има цена за шипингот и дата до кога треба да стигне...?
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
732
1.935
Има некој нарачувано од Etsy? Кај "delivery" нема ништо за тоа преку што/како ги праќаат пратките, само има цена за шипингот и дата до кога треба да стигне...?
Јас имам. Зависи од каде е испраќачот. Мене мислам дека од Англија ми праќаа, немаше тракинг, ама стигна за некои две недели. Контактирај ги директно за повеќе информации.
 

stanko

Intern
20 октомври 2013
38
9
Јас имам. Зависи од каде е испраќачот. Мене мислам дека од Англија ми праќаа, немаше тракинг, ама стигна за некои две недели. Контактирај ги директно за повеќе информации.
Фала, и овој е од Англија :) , му пишав
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.153
Мислења
894.557
Членови
31.869
Огласи
334
Најнов член
hikagenius
На врв Дно