• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

eBay купување - ОПШТО - се што е поврзано со Ebay

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
728
400
Се наоѓаат во Европа, ама ако ги најдеш мислам дека поефтино ќе пројдеш да купиш од некоја специјализирана продавница. Има и такви што препродаваат кинески производи.
Иначе на кинезите ама ич не им е важно дали продаваат на Ebay или Aliexpress. Исто ѓубре е.
 

joBs0

Intern
13 септември 2019
25
42
Имам нарачка од Англија, шипнато со Royal Mail International Standard без тракинг бројче, нарачката е направена 31 Oktomvri , но има една моја грешка!

Нарачката е пратена на погрешна адреса, или поточно, на мојата стара адреса каде што сум бил под кирија.

Како ми сугерирате да постапам, и каде да ја побарам една ваква пратка?!


 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,628
1,366
Имам нарачка од Англија, шипнато со Royal Mail International Standard без тракинг бројче, нарачката е направена 31 Oktomvri , но има една моја грешка!

Нарачката е пратена на погрешна адреса, или поточно, на мојата стара адреса каде што сум бил под кирија.

Како ми сугерирате да постапам, и каде да ја побарам една ваква пратка?!


Оди во пошта, на секоја пратка им ставаат интерно регистрирано бројче кога влегува во МК, би требало бргу да завршиш.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,628
1,366
На која пошта да ја барам е работава, на главната ли во Скопје?!
Па ако си од Битола пример, побарај во поштата во Дебар или Неготино, никако во поштата од градот кај што живееш.

Се шалам, провери во поштата на реонот каде си бил под кирија.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,519
857
Оригинали само од ЕУ.
Мислиш оригинали само во ebay ? Па не е баш има и ѓубре повеќето еднаш нарачано футрола за таблет од ебај оти мислев ќе биде отигинал ама испадна побетер од алиекспрес што има

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,052
11,435
youtu.be
Мислам на официјални бренд продавници (или франшизи) на ebay, но таквите се поретки во однос на китајските продавачи на ebay.
 

gamer-eddie

Practice makes perfect
22 април 2007
1,058
1,643
Skopje
gamer-eddie's setup  
Processor & Cooler
CPU i7 4790К Deep Cool Captain 360EX
Motherboard
Asus Maximus 7 Formula
Storage
Bunch Of Disks
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
32GB Kingston Beast 2400mhz
Video card
OnBoard madafakaz :) & понекад GTX 980Ti Matrix
Case
Corsair 780T
Mouse
R.A.T. 7
Keyboard
Asus Cerberus
Audio
Logitech G330
Monitor
BENQ GW2760
OS
Windows 7 Ultimate 64bit & гомноно 10-ка
Има ли некој од кај нас што продава на Ebay
Бидејки имам Asus Mars 2 и таа се продава за бајаги
Сакам да ја продадам и нормално давам процент од продажбата на личноста што би ми помогнала
 

Heruvin

Gaining Experience
5 ноември 2010
121
88
Крајот на Декември,купувам некои работи од Кина преку е-бај.Се е во ред,одредена цена на коштање,слободен шипинг.Нормално плаќам преку пеј пал,другиот ден ми стигнува порака се извинувал Кинезот и ми ја откажува порачката со образложение дека немало моментално производ.Сепак гледам постои производот,после неколку дена правам повторно порачка иста песна,само што сега прво ми праќа порака е-бај дека Јас сум барал откажување на порачката.Норамлно веднаш ми ги рефундира парите,со замолница да не сум пишувал негатвини критики.Сепак во опцијата за пазарење ги наведувам постапката на компанијата,како критика.Другиот ден добивам пораки дека производите се намалуваат за некој процент.Погодете,иста постапка,порачка откажување.Но тука не завршува,одам на друг продавач,се случува пред Нова година,порачано платено,наводно испратен предметот.После празниците стигнува порака откажување и исто рефундирање.
Ме интересира дали некој има слично искуство,дали е тоа нешто што може редовно да се случи,дали треба да го пријавам во е-бај,или од сега да прашувам каде пазарам дали праќаат до Македонија,колку да нема вакви малтретирања!?П.С.Во една порачка од првиот случај имам два предмети ,Кинезот ми праќа порака дека ги откажува,парите ги рефунфира,а е-бај го гледа како еден предмет и го брише само едниот ,другиот пишува дека е испорачан!?Воопшто дали некој води сметка околу овие работи кај нив,е-бај!?
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
933
586
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Дали каснат пратките од ebay, кои се испратени од Англија? Последниов период... откако има рестрикции кај нив.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,238
1,329
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Не знам дали од иБеј каснат, ама порачав книга од BookDepository преку Англија, требаше на нивниот Божиќ да дојде уште не ми е дојдена.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
933
586
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,238
1,329
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
^
По се изгледа. Немаат ставено инфо за доставувач ама од ова што го изгуглав треба да е Ројал Мејл (не даваат трекинг намбер). Само ова го имам:
Dispatched
from the UK on 17 December 2020
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
238
237
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Ќе се боцкамо уште малце за корона па праткете ќе идат како подмачкании :LOL::LOL::LOL::LOL:

Одамна немам наручано преку Ројал Меил од Англија, последно у најголемиот пик кај нас имав наручано ама ми стигна многу брзо, дури и се изненадив.
Две и пол недели ако имаше.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
933
586
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Ќе се боцкамо уште малце за корона па праткете ќе идат како подмачкании :LOL::LOL::LOL::LOL:

Одамна немам наручано преку Ројал Меил од Англија, последно у најголемиот пик кај нас имав наручано ама ми стигна многу брзо, дури и се изненадив.
Две и пол недели ако имаше.
Нарачав и јас негде Септември... ама сега не знам како е затоа што нели таму кај нив имаат рестрикции.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

gamer-eddie

Practice makes perfect
22 април 2007
1,058
1,643
Skopje
gamer-eddie's setup  
Processor & Cooler
CPU i7 4790К Deep Cool Captain 360EX
Motherboard
Asus Maximus 7 Formula
Storage
Bunch Of Disks
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
32GB Kingston Beast 2400mhz
Video card
OnBoard madafakaz :) & понекад GTX 980Ti Matrix
Case
Corsair 780T
Mouse
R.A.T. 7
Keyboard
Asus Cerberus
Audio
Logitech G330
Monitor
BENQ GW2760
OS
Windows 7 Ultimate 64bit & гомноно 10-ка
Здраво до сите
Има ли искусни членови од форумов што продавале на ebay?
Сакам да шитнам Asus MARS 2 графичка и гледам дека идат за бајаги висока цена. Нормално дека ке дадам процент од продажбата.
Барам поискусни членови бидејки ми кажаа дека колку повеќе продазби имал членот толку повисока цена може да бара на производите што ги продава.
Фала
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,619
1,202
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Нормално. 2 пратки порачани у различен датум си стигнаа за 22 дена. Чекам трета сеа, порачана на 30ти.
Едит: Упс, мислев али темата е. My bad.
 

Janev

Intern
16 јуни 2018
35
41
Ај малку помош. Нарачав
Од еbaу.uk една пратка преку royalmail пошта пред 11 дена

Проблемот Е сега незнам дали воопшто нема или пак јас не можам да го најдам тракинг бројот од мојава пратка. ако може помош каде да го најдам бројот?
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
728
400
Ај малку помош. Нарачав
Од еbaу.uk една пратка преку royalmail пошта пред 11 дена

Проблемот Е сега незнам дали воопшто нема или пак јас не можам да го најдам тракинг бројот од мојава пратка. ако може помош каде да го најдам бројот?
Контактирај го продавачот.


Праткиве од Англија, не покажуваат инфо кога ја напуштаат земјата и слично?
Бројчето ми започнува со UH, а на крај е GB.
Шипинг беше 2$ и продавачот рече као испратено е со Royal Mail Express (нешто така).


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Bakii

Intern
17 декември 2015
24
11
Вчера нарачав после долг период од ebay и да прашам дали некој нарачувал нешто од USA. Колку време е потребно да стигне пратката и дали ќе биде преку нашата пошта.


Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,700
12,106
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
30-40 дена, ќе стигне во пошта. Кога ќе излезе од САД можеби ќе занеме тракингот, но ќе се појави на наш тракинг кога ќе стигне кај нас.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,027
Мислења
837,043
Членови
28,966
Најнов член
dedecds
На врв Дно