1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

eBay купување - ОПШТО - се што е поврзано со Ebay

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Pinceta, 25 Февруари 2012.

 1. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  @Allex

  Dodeka nemas tracking number ne go trosi vremeto do posta ke ti recat bez tracking number ne mozeme da napravime nisto, probano preku telefon.
   
  На Allex му/ѝ се допаѓа ова.
 2. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  UPDATE.

  Deneska mi stigna edna pratka uplatena na 21 Sep i pustena na 24 Sep.

  Pred nedela dena ili dva isto taka mi stigna pratka od Oct 4.
   
 3. aleksuperior

  aleksuperior
  On your way to fame

  663
  916
  6 Декември 2012
  Машко
  Моите две пратки, нарачани во Ноември, уште не се стигнати!
   
 4. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Отвори Case, не му се мисли...
   
 5. aleksuperior

  aleksuperior
  On your way to fame

  663
  916
  6 Декември 2012
  Машко
  Па тоа се мислам, ама гледаш на uwemi од септември, сега дури му пристигнале. Си викам ај за празнициве гужви, поспоро ќе биде, ама ако не стигнат брзо ќе отворам.
   
 6. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко

  Ako imas moznost da otvoris CASE odma otvori i pobaraj si Refund.
   
 7. aleksuperior

  aleksuperior
  On your way to fame

  663
  916
  6 Декември 2012
  Машко
  Пишав пораки сега до продавачите, ќе видам што ќе одговорат, и одма после одговорот ќе реагирам па ќе пишам тука што биднало.
   
 8. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  Screenshot_3.jpg

  Current Status - Posted ? dali ova znaci deka pratkata e stignata vo MK ?
   
 9. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  @uwemi значи дека е пратена накај тебе, дека е примана процесирана и дека е послана на пат накај тебе. Е сеа кога ќе ја добиеш, друга прикаска.
   
 10. Skipper

  Skipper
  Баниран/a

  107
  64
  9 Јануари 2014
  Машко
  сеа коа ке видите дека ке ни укинат шипинг за мкд... ке се чешламе чим слабо стигаат праткиве и сите бараат рефунд... овие кинезиве ке видат не им се исплати и ќе не откачат.

  а можно е и поштарите да си ги крадат...
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 11. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Јас до сега имам нарачувано од AliExpress и DinoDirect и секогаш за максимум месец ипол ми стигале сите пратки.

  Ууупс грешка, мислев темата за кинезите е ова :D
   
 12. Skipper

  Skipper
  Баниран/a

  107
  64
  9 Јануари 2014
  Машко
  и пак 2 пати ми стигнаат после 55-60 дена пратки а ја на 40 си барав рефунд и си добив...
  се кладам месец дена по пошти се шлаеле...

  ПОШТАТА НИ Е УЖАСССССС
   
 13. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Добро бе, има некој успешно купено мемориска картичка од ebay?
   
 14. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  Sto e problemot vrska nemam ama pratka nemam videno 1 meseci...
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Software

  Software
  Gaining Experience

  501
  245
  15 Август 2007
  Машко
  на 8ми Јануари порачав футрола за мобилен од Англија преку Ebay. За две недели ми стигна пратката ама оштетена беше и се гледаше дека не може да е толку мн оштетена од транспорт оти беше убаво завиткана. Му реагирав на продавачот си ми ги врати сите пари на сметка.
   
 16. Aleksandar6665

  Aleksandar6665
  Intern

  47
  19
  22 Март 2013
  Машко
 17. efto

  efto
  Gaining Experience

  290
  251
  19 Април 2007
  Овој не може, CDMA телефон е, без SIM картичка.
   
 18. Aleksandar6665

  Aleksandar6665
  Intern

  47
  19
  22 Март 2013
  Машко
  Не зборам конкретно за овој... отвори види шо цени имаат нема над 200euro
   
 19. FrukaZ

  FrukaZ
  Gaining Experience

  312
  361
  16 Август 2013
  Машко
  Фудбал
 20. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  Od prviot link ne prakja vo MKD a vtoriot link prakja vo MKD samo ne se znae po koi uslovi i cena... kontaktiraj gi ,ke ti odgovorat.
   
 21. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Во 10 вечерта нарачувам педометар со пресмешна цена од 0.89 долари, чисто да видам дали ќе стигне. Веќе во 6 сабајле ми стига мејл "Item has been shipped". Ова реално е?
   
 22. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Реално е бидејќи тоа им значи дека ти го испратиле.
   
 23. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Знам што значи али чудно ми е што за само неколку саати го испратија, обично има processing неколку дена. Ај ќе видиме дали ќе стигне :)
   
 24. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,085
  4 Септември 2008
  Незнам што те чуди од 10 до 6 е цели 8 саати работно време во Кина. Ако продавачот е некоја тезга со 20 испораки дневно може на крајот на работното време жена му на газдата претрчува до локалната пошта...
   
 25. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  409
  330
  4 oктомври 2011
  Машко

  Затоа најдобро е да имаш твој човек во странство, некаде Германија, Италија, Русија па да ти ги прати по некои камиони што идат од МК до таму и пак назад. Јас така правам на повеќето пратки затоа што еднаш нарачав од ebay на 20-ти Јули и ја добив пратката во Декември... додека вака ја добивам пратката најмногу за месец време. Едноставно не се исплаќа да порачуваш од Ebay ем ке те наметнат со поштарина/царина додека вака ке си поминеш без трошоци
   

Сподели

Вчитување...