• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

EA Sports или KONAMI?

Кој е подобар?

 • KONAMI

  Гласови: 29 51.8%
 • EA Sports

  Гласови: 27 48.2%

 • Вкупно гласале
  56
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Ајде да ве видам што мислите... кој прави подобри фудбалчиња. ЕА или КОНАМИ?

- Јас искрено мислам дека КОНАМИ имаат подобар gameplay а графиката дури со PES08 се подобри.. претходно беше fail. Hо ЕА се далеку подобри во графика а во gameplay да не правам муабет...катастрофа човече :ermm:

Камо ли да испадне трета корпорација што ќе прави игри со позитивните карактеристики од претходниве две. ;)
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Konami се прослави со PES, сепак мислам дека како EA Sports нити било нити ќе биде, нормално тие се креатори на првиот фудбал за конзола.
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Konami дефинитивно. EA е само шминка, друго ништо. Не ми е јасно како може некој да ме убедува дека Fifa е подобра, особено за играње, а тоа мислам дека е најважно...
 

Wizardion

Intern
2 март 2008
111
1
Ne site gresite, prvata 3D sportska igra (mislam po kvalitetna) ja napravija EA Games, i den denes vodat vo sportskite igri..
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Јас сум за EA Games иако KONAMI веќе се многу понапред откако се прославија со PES. Мислам дека фали поголема конкуренција тука. :)
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Konami sekako.FIFA 08 ja igrav samo 2 saati(vkupno),mn dosadna isto i NBA 08 nema natprevaruvacki duh dzabe se macat EA SPORTS.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
не се ни дрибла на фифа бре... поглупи игри немам видено од нивните...

фифа 2004- шутираш од центар топкава фаќа ефе од 180 степени и влегува во гол и ти збеснуеш си викаш евро гол дадов.. по 3 минути пак исто шутираш и види чудна работа пак влегува топкава во голов... и уште 10 пати пробуваш и пак исто.. катастрофа

фифа 2005 не беше лоша

фифа 2006 не можев да издбриблам ни еден.. иако има 300 финти за дриблање.. не функционираат ни половина

фифа 2007 е исто ѓубре како и 2006

фифа 2008 не ја играв многу..можеби е малку подобрена од 2007 но пак е ѓубре

а па уште нешто што е многу интересно.. фациве на фудбалерите се направени само на "јакиве" клубови како реал, манчестер, милан итн. а на останативе тимови - сите играчи се на default 3 фаци.. и се повторуваат - катастрофа еј

единствено што ми се допаѓа кај фифа е тоа што има добра графика и што има околу 30 лиги ... за разлика од конами
 

The_Darkness

Gaining Experience
17 мај 2007
103
53
jas do sga sum igral samo od EA Sports.na pocetokot nekoe vreme e dosta interesno no podocna nekako monotono stanuva.a bogami treba da se pomacis za da napravis nekoj dribling:D
 

drowsy

Intern
11 април 2007
229
6
Znam deka site ja favoriziraat PES na konami ama moram da kazham deka i Fifa 2008 ima svoi dobri strani i nekoi prednosti koj gi nema na PES...
Na primer na fifa mozhesh da dodadesh na bilo koj fudbaler; na PES nemozhesh...
Gore navedeniot post deka na fifa nema dribling hmmm Neznam
ako ja igral so kontrolite kako od 98 samo na W,S,A,D Da togash nema dribling.
Ushte eden primer PES: Ako ronaldinho e crven (vo forma) mozhesh da stisnesh R1(brzo trchanje) i da drzhish samo pravolinisko dvizhenje, a toj da pomine troica igrachi...(na prethodnata verzija toa bea Adriano i Henry) Dodeka na Fifa2008 defanzivcite nemozhesh da gi pominesh na toj nachin, ke mora da rabotish pofudbalski...
Nemojte pogreshno da me svatite deka ja favoriziram Fifa2008.
I jas igram PES chesto i super e, no sakav samo da posocham deka PES ne e sjajna kako shto izgleda...
A posle dolgo igranje PES i ednash sednuvash na Fifa2008 koja mozham da tvrdam deka ima 100 trikovi koi treba da se istrazhuvaat, ti si izigral edna utakmica i vikash: Ovaa fifa e sranje ;P
I za na kraj samo mozham da kazham sram da gi e na tie KONAMI shto zarabotija milioni od PES a ushte ne gi zemaa site prava za da gi stavat iminjata na igrachite i timovite kako shto se, a ne jas ako sakam da igram so arsenal da igram so North London. ;]
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Фифа има поубав изглед, платени се сите права па ги има сите тимови, и има некои опции подобри. Но ако сакам да играм со брат ми или другар ми, ФИФА е досадна и нереална. Инаку Арсенал си е Арсенал, порано беше North London... А и со Роналдињо ќе ги претрчуваш дефанзивците ако играш против Компјутерот, но против вистински човек,не е така лесно(ако знае да игра секако).
Слична ми е споредбава како и кај менаџерите, Football Manager e врвот со години, а тој на EA има само некои непотребни опции како градење стадион, сендвичари и слично, ама за играње е многу полош.
 

drowsy

Intern
11 април 2007
229
6
E dobro ako jas sum izigral 5000 utakmici i na 4500 ronaldinho ke zapne pravo u fudbalerot, a defanzivecot ke ja udri topkata i ke zastane, a topkata pak ke dojde do ronaldinho togash ok ne sum vo pravo (igram protiv neiskusni). Samo nemoj da ja pravite PES kako da e idealna fudbal simulacija. Ne sum izigral jas 3 utakmici pa da tvrdam gluposti.
Vi kazhav: Da podobra e PES za igranje i porealna, samo sakav da posocham deka ima glupi nedostatoci shto treba da se reshat.
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Се сложувам дека не е идеална. Нема ни да биде, како и секоја игра. Но далеку е подобра од Фифа, а тоа може да го оцени секој што ги играл двете и што играл и гледал фудбал in real life.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Aко правиме споредба PES и FIFA, од тоа што јас сум го видел, FIFA e повеќе за *непрофесионално* играње..
А тоа што drowsy го кажа (дека на PES неможе да се додаде на било кој играч) не е точно. Тие што професионално играат сигурно го знаат ова. (Следен пат кога ќе играме ќе ти демонстрирам :D)

PES не којзнае колку реален, ама искрено, пореална фудбалска игра нема. Како што другите погоре кажаа, многу е поигрив и способностите на играчот полесно доаѓаат до израз.
 

drowsy

Intern
11 април 2007
229
6
hah drunk bash sakam da mi demonstrirash ;) mislam deka ke se razocharam koga nema da ti uspee ;]]
Question: Dokolku si na krilo vo mrtov agol (linija) mozhesh li da
centrirash na igrach koj e nekade na 18m nadvor od shesnaessetnikot (mozhesh samo dokolku nema nikoj vnatre u 16m, toj da bide edinstveniot na kogo mozhe da se podade u toj moment)? ili pak koga ke stisnesh na O (krug) ono nejkje da nabaci na krug.tvrdo :>
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Na primer na fifa mozhesh da dodadesh na bilo koj fudbaler; na PES nemozhesh...
vidi bace.. jas imam igrano na pes mnogu natprevari i neznam od kade go izvadi ova tvrdenje deka na pes ne mozes da podades na bilo koj. :ermm:

Gore navedeniot post deka na fifa nema dribling hmmm Neznam
ako ja igral so kontrolite kako od 98 samo na W,S,A,D Da togash nema dribling.
tuka moze si vo pravo... jas samo na tie standardni kontroli igram.. i iskreno ne sum ne ni potrudil da gi proucam dobro driblinzite bidejki nemam zivci za fifa

Ushte eden primer PES: Ako ronaldinho e crven (vo forma) mozhesh da stisnesh R1(brzo trchanje) i da drzhish samo pravolinisko dvizhenje, a toj da pomine troica igrachi...(na prethodnata verzija toa bea Adriano i Henry)
moze malku podetalno okolu ova? kako mislis ako ronaldinho e crven?
i btw nikoj ne rece deka pes e najperfektnata igra na planetava.. se razbira deka ima nedostatoci kako i sekoja igra no vo sporedba so fifa e ZAKON vo sekoj pogled na gameplaeyot
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
hah drunk bash sakam da mi demonstrirash ;) mislam deka ke se razocharam koga nema da ti uspee ;]]
Question: Dokolku si na krilo vo mrtov agol (linija) mozhesh li da
centrirash na igrach koj e nekade na 18m nadvor od shesnaessetnikot (mozhesh samo dokolku nema nikoj vnatre u 16m, toj da bide edinstveniot na kogo mozhe da se podade u toj moment)? ili pak koga ke stisnesh na O (krug) ono nejkje da nabaci na krug.tvrdo :>
Стварно е тврдо :D Ама, теоретски може. Треба правилна контрола на џојстикоти соодветен клик на кругчето. Those are skills that could be mastered. Во секојдневно играње вакви работи многу ретко користиме па класичните играчи не ги знаат или не им се доволно ефективни за да ги употребат..

Разгледај го делот од играта за тренинг, помини ги сите тренинзи и challenges, мислам дека има и туториал како да изведеш некои потези слични на тој што го спомна погоре :)

И како што кажав, теоретски е возможно, а практично малку потешко иде. Исто како во реалност, неможе Сања да му додаде на Адебајор од секоја позиција и кога сака, ама може да се обиде и доколку не успее да направи нешто проближно.
 

IT member

Intern
21 декември 2007
274
1
ivan-sorry1.hi5.com
Mene licno poveke mi se sviga EA, ja igram od 2005 god. na moj pc, a i porano po interneti, vo PES mi se sviga porealnosta od EA, porealna e igrata, i poteska za igranje... :)

No sepak Igra si e igra.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
861,178
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно