• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Е-спортот официјално е препознаен како спорт во Македонија

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
67
145
www.IT.mk
По повеќе од 17 години работа, Македонската еспорт федерација конечно може да се пофали дека успеа да го додаде еспортот на официјалната листа на спортови во Македонија. Од денес Агенцијата за млади и спорт на официјалната листа на спортови во Македонија го додаде и е-спортот.

Повеќе @ Е-спортот официјално е препознаен како спорт во Македонија ⋆ IT.mk
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
676
687
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Одлична вест.
 

NightfurY

Gaining Experience
16 февруари 2018
205
318
Kрушево абер пристигна !
Заслужено после толку време чекање , голема благодарност до сите кои се трудеа со години ова е позитива за старт на оваа година како за нас така и за идни генерации кои ке видат полза од ова , креирање на професионални тимови и доста доста дружба и интересни работи светтско и наше конечно ГГ ВП !!
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1.137
1.788
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Аргумент повеќе за "Имат пари во гејмингот" :)
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.010
12.581
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Крајно време е копачите да се обратат до министерство за земјоделство. ;)
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.894
3.340
Каков Е-спорт - децава очи истераа и така и така цел ден на мобилни и ПЦ - уште тоа им фали некој да ги охрабри да вежбаат за натпревар:rolleyes:

Ради вакви ставој со години се мачеа да дојт до то е-спортот да го признает како спорт во државава. Абе светски шампиони имаме во CS:GO.

На светско ниво организацииве се грижет колку за in-game перформансите, толку и за психичко и физичко здравје на играчиве, ама требит да дојме до то ниво. Ова е супер прв чекор, не глеам како е за критика.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.797
5.647
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Редно време беше (y)
 
6 ноември 2012
1.866
1.904
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.484
5.227
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
@Nikola100
Не се правдај, после ова што го кажа во првиот пост, нема оправдување.
Покриј се со нешто преку глава и ќути :)
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.653
1.578
Скопје
@Nikola100
Не се правдај, после ова што го кажа во првиот пост, нема оправдување.
Покриј се со нешто преку глава и ќути :)
Не бе за флапинг брдс ќе правам тим - мали уште ќе ги врбувам и ќе ги терам да стримаат по 8ч минимум на Твич - па спид-ранови ова она..Абе најбољи ќе бидеме - и столчиња ќе купиме (од тие рбетот што не се деформира) - наочари (2ра специјала) за боље да „фликаат„ Па тоа е иднината - шо пари лежат у тоа..Не у Европска унија - у Америка директ ќе влеземе :cool:
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.591
1.754
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Сигурно и за читање книги така им викаш - не читајте ќе ги расипете очите. :)
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.653
1.578
Скопје
Очи се расипуваат од лоши гени, не од монитори и книги.
Да де... - И кичма исто :rolleyes:.. Само сакам да кажам дека треба да се стави акцент на вистински спортови - што позитивно влијаат врз здравјето на младите.
 
Последна промена:

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.660
5.187
Ethermine
www.facebook.com
C.S 1.6 играм веќе 10 години скоро. Али еве сум жив и здрав. Си немате друга попаметна работа да збркате, овде ко некои портарки ке оговарате дека штетел гејмингот.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.653
1.578
Скопје
C.S 1.6 играм веќе 10 години скоро. Али еве сум жив и здрав. Си немате друга попаметна работа да збркате, овде ко некои портарки ке оговарате дека штетел гејмингот.
Пане - ти гледаш Twitch понекогаш ? Децана секој ден по 6-8ч играат - знаат и по 24ч стримови да прават. Сите сме играле и играме ама за да бидеш компетитивен гејмер треба да вежбаш многу. Е тоа не е здраво викам - а не гејмингот воопшто.
 
Последна промена:

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
672
985
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
ROG STRIX Z590-E
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
750W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
AMD RX 6900 XT RedDevil
Case
Asus ROG GC35
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Очи се расипуваат од лоши гени, не од монитори и книги.
Е да бе, што е следно, не се добива настинка од промаја и седење на цименто?
Не се добива мигрена од спиење со мокра коса?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.591
1.754
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Ќе има протести или не?
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
662
628
Skopje
90% од нас сме на пц по цели денови и сигурно некој го болат очи, некој кичма, некој може и гз го боли.

Да имам избор да гејмам да и вадам бар 10% од последниов годишно... не треба дискусија. Замисли да играш игри, да се заебаваш со рецензии и да тестираш графики, а за тоа да добиеш 50/100/200/300 илјади долари. Да не праиме муабет со спонзори да добиваш милионски суми.

highets-paid-twitch-sreamers-2021-e1633687547415-810x581.png
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.385
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно