• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

E-Residency од Естонија генерална дискусија

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
741
861
Скопје
Нови закони и даноци се на повидок во нашата прекрасна земја. Естонија важи како една од најповолните земји од перспектива на закони и даноци, и eдинствена земја кој нуди вадење лимитирано "е-државјанство" со кое може да се основа сопствена фирма. Што би биле pros and cons и разликите во данок наспроти отварање фирма во Македонија. Како би биле афектирани и фриленсерите? Јас лично немам ниту искуство, ниту проверени информации, затоа ќе оставам некој друг да сподели доколку има и да даде по некој одговор. Мислам дека треба да има ваква тема на форумов.

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.753
30.375
kalco.ru

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
741
861
Скопје
Пребарував со Estonia и други keywords пред да отворам тема. Ништо не ми се совпадна. Може клуч.

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
215
277
Скопје
Нови закони и даноци се на повидок во нашата прекрасна земја. Естонија важи како една од најповолните земји од перспектива на закони и даноци, и eдинствена земја кој нуди вадење лимитирано "е-државјанство" со кое може да се основа сопствена фирма. Што би биле pros and cons и разликите во данок наспроти отварање фирма во Македонија. Како би биле афектирани и фриленсерите? Јас лично немам ниту искуство, ниту проверени информации, затоа ќе оставам некој друг да сподели доколку има и да даде по некој одговор. Мислам дека треба да има ваква тема на форумов.

Не се замарај, за некој месец ќе вратат се назад со законите.

petartod

Intern
13 ноември 2016
9
11
Естонија наплаќа 20% данок и прават предобар маркетинг на просечен продукт како e-residency. На светов постојат премногу можности за офшор фирми под многу подобри услови. Провери ги САД и Велика Британија пред да правиш било што.

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.122
1.209
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
Logitech G502
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Јас би почекал да ги видиме какви ќе бидат новите даноци, па потоа би размислувал за офшор. Не ми паѓа на памет да плаќам прогресивен данок, ни од идеолошка гледна точка, а ни пак од опшествена гледна точка. Не може некој што не направил ништо во животот да плаќа несразмерно помал данок од некој што носи во државата огромен странски капитал и тука го троши. Ќе разгледаме каде е подобро да се отвори компанија откако ќе ги воведат новите даноци за привремено засолниште. Компанија е легално да се има во друга држава.

Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.418
Мислења
900.580
Членови
32.135
Огласи
509