Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

E-Residency од Естонија генерална дискусија

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
1.008
1.343
Скопје
Нови закони и даноци се на повидок во нашата прекрасна земја. Естонија важи како една од најповолните земји од перспектива на закони и даноци, и eдинствена земја кој нуди вадење лимитирано "е-државјанство" со кое може да се основа сопствена фирма. Што би биле pros and cons и разликите во данок наспроти отварање фирма во Македонија. Како би биле афектирани и фриленсерите? Јас лично немам ниту искуство, ниту проверени информации, затоа ќе оставам некој друг да сподели доколку има и да даде по некој одговор. Мислам дека треба да има ваква тема на форумов.

 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.264
32.119
roka.mk
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
1.008
1.343
Скопје
Пребарував со Estonia и други keywords пред да отворам тема. Ништо не ми се совпадна. Може клуч.
 

chroot

On your way to fame
12 ноември 2021
404
504
Скопје
Нови закони и даноци се на повидок во нашата прекрасна земја. Естонија важи како една од најповолните земји од перспектива на закони и даноци, и eдинствена земја кој нуди вадење лимитирано "е-државјанство" со кое може да се основа сопствена фирма. Што би биле pros and cons и разликите во данок наспроти отварање фирма во Македонија. Како би биле афектирани и фриленсерите? Јас лично немам ниту искуство, ниту проверени информации, затоа ќе оставам некој друг да сподели доколку има и да даде по некој одговор. Мислам дека треба да има ваква тема на форумов.

Не се замарај, за некој месец ќе вратат се назад со законите.
 

petartod

Intern
13 ноември 2016
12
16
Естонија наплаќа 20% данок и прават предобар маркетинг на просечен продукт како e-residency. На светов постојат премногу можности за офшор фирми под многу подобри услови. Провери ги САД и Велика Британија пред да правиш било што.
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.259
1.477
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
ASUS 7800 XT 16G
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Јас би почекал да ги видиме какви ќе бидат новите даноци, па потоа би размислувал за офшор. Не ми паѓа на памет да плаќам прогресивен данок, ни од идеолошка гледна точка, а ни пак од опшествена гледна точка. Не може некој што не направил ништо во животот да плаќа несразмерно помал данок од некој што носи во државата огромен странски капитал и тука го троши. Ќе разгледаме каде е подобро да се отвори компанија откако ќе ги воведат новите даноци за привремено засолниште. Компанија е легално да се има во друга држава.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.255
Мислења
977.494
Членови
35.563
Најнов член
Vezilka5
На врв Дно