• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Е-продавница (процесори на платежни катрички)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Vasel

Intern
18 октомври 2014
3
1
Здраво, Дали е можно да се изработи e-commerce страна на платформа како Magento, Bigcommerce, Woocommerce, Drupal, и потоа да се имплеметира наш, македонски процесор на плаќање како Банкиве(Тутунска, Стопанска, Уни..... )

Прашањето е од причина што, на сите овие платформи постојат Payment gateways кои не се подржани за македонски пазар( барем така пишува на нивните веб страни), па ме интересира дали е можно тоа некако да се изведе? Како може да се изведе? КОлку би коштало?
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,611
2,095
Мислам дека е можно, но нека објасни некој поискусен... да се надоврзам со друго прашање, се надевам you don't mind.

Дали за поседување на Е-продавница, мора да имаш регистрирано фирма?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Vasel

Intern
18 октомври 2014
3
1
Да мораш, е-продавницата мора да ти биде на име на фирма
 

Vampo

Gaining Experience
24 октомври 2010
359
240
Не сум сигурен дека има некој плагин за Магенто или Престашоп, но за ВордПрес (WooCommerce) возможно е да имаат. По странскиве банки, што нудат пејмент процесор си има даунлоад секција за да можеш да си спуштиш плагин за неколку платформи. Како и да е, ќе треба ваљда хард-кодирање со Касис системот. Ако има некој поискусен нека ме поправи ако грешам
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
862,555
Членови
30,046
Најнов член
Basket
На врв Дно