• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

E-Gold

INSTALATOR

Intern
20 ноември 2007
28
0
Dali nekoj ima iskustvo so vadenje pari od E-Gold? Imam nekoja para na E-gold i sakam da gi izvadam ili so niv da kupam torba za laptop. E sega znam deka ima nekoi Exchange Services ama ne mi e jasno kako odi taa procedura. Inaku nemam nikakva smetka vo nekoja od nasive banki. Molam za bilo kakva pomos okolu ova prasanje. Dali nekoj do sega izvadil pari od niv i dali ima sansi nekako da gi zamenam za denari ili da kupam nesto so niv?
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Prvo prasanje : Od kade tie kartickata ?
Vtoro prasanje: Od koja banka ti e ?
ostanato: Mozes da podignes pari na bilo koj bankomat samo sto ke ti zeme provizija osven ako ne gi zemas parite od bankomatot na bankata.
P.S. ako ti e kradena ti preporacuvam da ne pravis gluposti internet policijata e aktivna i do sega znam nekolku lugje sto naebale za kradenje kartici
 

INSTALATOR

Intern
20 ноември 2007
28
0
Izgleda ne si me razbral dobro. Nemam kartica. Tie pari se prefrleni od drugi luge koi imaat e-gold account zaradi izvrsena usluga. E sega problem e sto ne znam kako da gi izvadam.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Јас на времето „работев“ со едни кои меѓу другото „мењаа“ e-gold.

Ако не се брзаш, за ден-два ке најдам линкови на типови кои ке ти пратат картичка за e-gold.
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
od e-gold najlesno da gi izvadis parite e da si izvadis karticka (ti ja preporacuvam ako imas suma pogolema od $100 zs samata karticka bi te kostalo edno $50 max)... ne ti gi preporacuvam exchange servisite zs ne se sigurni voopsto... ako sakas jas mozam da ti zavrsam rabota za izvesna suma no bidejki odnosot $ :denar e mnogu los a i + provizija kje mi zemat ako imas $100 na kraj kje zemes $80(najrealno) vo denari jas kje ti gi isplatam...
 

INSTALATOR

Intern
20 ноември 2007
28
0
od e-gold najlesno da gi izvadis parite e da si izvadis karticka (ti ja preporacuvam ako imas suma pogolema od $100 zs samata karticka bi te kostalo edno $50 max)... ne ti gi preporacuvam exchange servisite zs ne se sigurni voopsto... ako sakas jas mozam da ti zavrsam rabota za izvesna suma no bidejki odnosot $ :denar e mnogu los a i + provizija kje mi zemat ako imas $100 na kraj kje zemes $80(najrealno) vo denari jas kje ti gi isplatam...

Moze be drugar. Samo nekako na pvt da se dogovorime oti nema smisla na javno mesto takov muabet.
 

Noe

Intern
23 ноември 2007
106
2
Едно мое мислење околу E-GOLD. Некогаш е многу добар кога треба да купиш нешто набрзина ако ти треба од типот хостинг или домен. Но за работа со пари многу земаат провизија така да ако имаш картица банката афтомацки ти зема 10 долари од старт така да ако имаш 100 околу 80 до 85 долари ке земеш. Не знам во секој случај другарче ако не се многу пари купи си домен или нешто што ти треба од интернет. а доколку се работи за поголема сума на пари онда се исплати да се подигнат.
 

Noe

Intern
23 ноември 2007
106
2
Се радувам што сте завршиле работа, обично не излегуваат секогаш работите на добро кога е во прашање e-gold.
 

Vucjak

Intern
22 декември 2007
3
0
Се убив од читање, кај не, по блогови, по други форуми, и мислам дека само тука е до некаде одговорено на тоа што ми треба. Значи, имам некои пари на еден сајт, кои треба да одлучам на кој начин да ми бидат префрлени: E-Gold, PayPal или да ми пратат чек. Е сеа, финтата е шо, би сакал да ги искористам да си купам фотоапарат од интернет, ама знаете дека не е баш едноставно.

Значи, ако побарам чек, ќе стаса (ваљда) тек за некоја недела. PayPal не функционира у МК, или ако напраам акаунт со друга земја, и ми префрлат пари на Пејпал, дали ќе може у тој случај да нарачувам од интернет? Од тоа шо читав и не е баш сигурно, па да не ми заглават парите на Пејпал.

Затоа, E-Gold ми се чини најдобра варијанта, пошо овде пишува имало некоја картица шо може да се користи на автомати и кај нас. Ќе може ли да ми каже некој како, каде да набавам таква картица. Ако функционира, би користел подолго, па и 50$ да платам ми се исплати. Плус, колку зимаат провизија при подигање од таа картица?

Друга работа, дали знаете дали негде е подржан E-Gold за online shopping, и уште да испорачуваат до македонија :)) Е, знам дека многу барам.
 

INSTALATOR

Intern
20 ноември 2007
28
0
Seuste nemam naracano nisto od kaj niv bidejki za toa sto sakav da go kupam postarinata kostase skoro kolku nego. Poisplatlivo e da se kupat poskapi raboti ili povece proizvodi. Vo mojov slucaj eden proizvod zaedno so postarinata kostase okolu 40$, a da naracav dva isti takvi proizvodi ke me kostase 50$. Razlikata e ocigledna.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.661
Мислења
889.150
Членови
31.501
Огласи
33
Најнов член
Ivanmakar
На врв Дно