• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Е-Данок?

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
215
277
Скопје
Сменив меил адреса на епдд и сега не можам да се логирам. Некој со сличен проблем?

Ресетирам пасворд, ми стига на новата адреса, се логирам и ми дава погрешна лозинка или меил.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.994
4.263
Сменив меил адреса на епдд и сега не можам да се логирам. Некој со сличен проблем?

Ресетирам пасворд, ми стига на новата адреса, се логирам и ми дава погрешна лозинка или меил.
Пробај со попрост пасворд, колку што се сеќавам некои знаци му прават проблеми...
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
215
277
Скопје
Пробај со попрост пасворд, колку што се сеќавам некои знаци му прават проблеми...
Пробано, нејќе. Проблемот е со меил адресата, веројатно во систем е старата, но нејќе ни со стара ни со нова да се логира.
 

imortel

Gaining Experience
18 февруари 2012
130
162
Скопје
Сменив меил адреса на епдд и сега не можам да се логирам. Некој со сличен проблем?

Ресетирам пасворд, ми стига на новата адреса, се логирам и ми дава погрешна лозинка или меил.
Логирај се со стариот мејл, тоа ти е account name.
Јас исто направив промена на меил но на логирање сеуште го користам стариот и тој не може да се промени.
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
215
277
Скопје
Има најава за задолжителни придонеси, ќе биде интересна реакцијата ако се изгласа.

До вчера 0% данок, денес придонеси.
 

dojcin2

Intern
13 април 2010
30
21
Има најава за задолжителни придонеси, ќе биде интересна реакцијата ако се изгласа.

До вчера 0% данок, денес придонеси.
не е точно, договор за дело е со персонален данок. најавата е дека од 2023 ќе има дополнително и придонеси.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.668
1.858
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Тука има уште една ситуација - што ако некој е вработен во македонска фирма и плус работи фриленс за странски фирми/физички лица?
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.994
4.263
Тука има уште една ситуација - што ако некој е вработен во македонска фирма и плус работи фриленс за странски фирми/физички лица?
Два пати да плаќа осигурување? Патем, што е разликата меѓу осигурување на 20.000 и 200.000 плата? За 10 пати повеќе дали се добива подобра услуга? Ако е иста услугата зошто сите не плаќаат исто?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.668
1.858
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Два пати да плаќа осигурување? Патем, што е разликата меѓу осигурување на 20.000 и 200.000 плата? За 10 пати повеќе дали се добива подобра услуга? Ако е иста услугата зошто сите не плаќаат исто?
Само прашувам, затоа што веќе се доведовме во слична ситуација пред неколку години ако не се лажам (се плаќаа придонеси на хонорари иако луѓе беа вработени).
Целиот проблем и тогаш и претпоставувам сега е во тоа што луѓе се држат на минималец а другото се плаќа преку договор за да се избегнат високите давачки за пензиско, здравствено и социјално. Или пак воопшто не ги пријавуваат како вработени а фактички се вработени во фирмата. Се разбира ова нема врска со тие што работат со странски фирми/физички лица туку со домашни фирми кои пробуваат да го изиграат законот, а тоа до некаде им одговара и на вработените.
Сакам да кажам се надевам дека нема фриленсерите што работат со странство да испаднат колатерална штета со вакво решение кое до некаде е оправдано.
 
Последна промена:

Blagojcebt

Gaining Experience
1 септември 2009
156
69
Да во право сте , одлуката е тотално коректна, чекаат уште полно рамковци да се вработат.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.668
1.858
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Да во право сте , одлуката е тотално коректна, чекаат уште полно рамковци да се вработат.
Теоретски коректна :) Инаку верувај со солзи во очите плаќам персоналец секој месец :)
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.129
1.913
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
crying all the way to the bank.
Мислењето е автоматски споено:

Два пати да плаќа осигурување? Патем, што е разликата меѓу осигурување на 20.000 и 200.000 плата? За 10 пати повеќе дали се добива подобра услуга? Ако е иста услугата зошто сите не плаќаат исто?
го спонзорираш здравството на вработените во Кам. Пошо ако се разболат сите нема кој да ти продаде нишо и ќе ги јадеш 200.000 денари у 10тки.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.994
4.263
crying all the way to the bank.
Мислењето е автоматски споено:


го спонзорираш здравството на вработените во Кам. Пошо ако се разболат сите нема кој да ти продаде нишо и ќе ги јадеш 200.000 денари у 10тки.
Значи не се вика точно. Нека го прекрстат во данок наместо осигурување.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.129
1.913
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
btw, никој нема да плаќа два пати придонеси, туку ќе се плаќаат придонеси на целиот приход.

така да, јас ако имам една работа и бруто плата од 100.000мкд и некој што има редовна бруто плата 50.000 и плус бруто приход 50.000 од два-три споредни работи, ќе плаќаме исто придонеси.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.994
4.263
„Придонеси“ се данок на работа. Наместо да се зголеми данок на имот, они даночат работа на луѓето. Најинтересен ми беше тој левичарот, пустион, што ги дигна даноците на труд :) Чудим.
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
501
159
Има некој информација до кога треба да излезат со финално решение?
Мене не ми е јасно да се пропагира зголемување на даноци (добивка, капитални инвестиции, данок на доход) во време на криза/инфлација е огромна глупост.
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
215
277
Скопје
Има некој информација до кога треба да излезат со финално решение?
Мене не ми е јасно да се пропагира зголемување на даноци (добивка, капитални инвестиции, данок на доход) во време на криза/инфлација е огромна глупост.
Не е ако државата е пред банкрот. Дигнаа кредити со 7,8% камата, немаат пари плати на администрацијата да исплатат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.439
Мислења
901.076
Членови
32.158
Огласи
525
Најнов член
Wanderer385
На врв Дно