• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Е-Данок?

Spamalot

Gaining Experience
13 јуни 2011
942
303
Фала ви на одговорите.

Зависи од видот на прометот кој што го остваруваш, не секој промет на услуги кон странство е ослободен од ДДВ.

Каде можам да најдам листа на услуги кон странство ослободени од ддв ?
Конкретно кои други услуги се ослободени освен "Програмирање и консултански услуги".
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.796
4.082
Ок одлично, фала ти на одговорот.
Наредно прашање, дали генерираната фактура е доволна ваква без географска одредница или идентификациски број на физичкото лице Ххх Ууу(јас) во фактурава.
И дали ако им генерирам вакви фактури е доволно пред законот и властите кај нас, или дополнително треба да имам некој си договор на дело или договор преку авторска агенција ?

Се извинувам однапред ако прашањава се веќе одговорени во темава, ја разлистував да најдам но многу страници се.
Ако пишеш Северна, 100% данок место 10%.
Сѐ додека доброволно си ги плаќаш 10% без да има потреба да те гонат ништо не треба екстра. Само паричињата :)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.571
Фала ви на одговорите.Каде можам да најдам листа на услуги кон странство ослободени од ддв ?
Конкретно кои други услуги се ослободени освен "Програмирање и консултански услуги".
Закон за ДДВ.
Ако корисникот е со седиште во странство, и истовремено услугата е за во странство, нема ДДВ најпросто кажано. Исто така се додека не станеш ДДВ обрзник (по желба или после 2Мил.ден мислма беше) не те интересира ДДВ и не го искажуваш на фактурата.

Sent from my Телефон using Tapatalk
 

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
715
1.346
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
Кога гледате каква багра ја води државата, плаќање данок треба да биде кривично дело.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.303
2.561
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Закон за ДДВ.
Ако корисникот е со седиште во странство, и истовремено услугата е за во странство, нема ДДВ најпросто кажано. Исто така се додека не станеш ДДВ обрзник (по желба или после 2Мил.ден мислма беше) не те интересира ДДВ и не го искажуваш на фактурата.

Sent from my Телефон using Tapatalk
@Spamalot , Начелно ова што го пиша @marv. Со тоа што ова се однесува само на следната листа на услуги од член 14 став 2 од ЗДДВ.
1. Услуги на полето на рекламата и работа со јавноста;
2. Банкарски и финансиски услуги и услуги на осигурување и реосигурување, освен изнајмувањето сефови;
3. Преземање обврска за делумно или целосно воздржување од вршење на некое дејствие, или да се трпи некое дејствие или состојба;
4. Правен, економски и технички консалтинг, особено дејностите на нотари, адвокати, ревизори, даночни советници, сметководители и инженери, како и други слични дејности;
5. Услуги на електронска обработка на податоци и давање информации, вклучувајќи know-how и експертиза;
6. Обезбедување персонал;
7. Изнајмување движен материјален имот, освен на сите видови превозни средства;
8. Телекомуникациски услуги;
9. Пренос и отстапување авторски права, патенти, лиценци, заштитни знакови и други слични права;
10. Услуги на посредување во врска со услугите од овој став и
11. Обезбедување на пристап до мрежата на електрична енергија во случај на загушување на соодветна алокациска единица при доделување на прекуграничните преносни капацитети на интерконективните водови
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.797
5.647
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Кога гледате каква багра ја води државата, плаќање данок треба да биде кривично дело.
Said every tax evader ever :LOL:
И најголемите светци да ја водат државата, пак оние што сакаат да затајуваат данок ќе ја кажуваат оваа реченица или некоја слична на неа.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.688
30.119
kalco.ru
Тој што затајува не се фали по форуми... :)
Said every tax evader ever
И најголемите светци да ја водат државата, пак оние што сакаат да затајуваат данок ќе ја кажуваат оваа реченица или некоја слична на неа.
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.120
10.646
Скопје
И најголемите светци да ја водат државата, пак оние што сакаат да затајуваат данок ќе ја кажуваат оваа реченица или некоја слична на неа.
Грешка си. Да не ја возиме многу дискусијава пошо е политичка.
Само ќе ти кажам дека познавам повеќе личности (фриленсери) со изградени високи морални и етички вредности, на кои парите им се скоро па и небитни. Знам каков живот живеат и што прават со парите (донираат mostly), а данок не плаќаат исклучиво поради корумпирана влада. За жал, повеќето луѓе едноставно не се замараат да размислуваат околу што е данок и корумпирана влада.
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
168
213
Скопје
Да не се лажеме, цела МК затајува данок, огромен дел на фирми плаќаат ќеш а минималец на сметка.

Воедно мислам и дека законот за 0% данок за ИТ, покрај удварање на владата, беше и предложен бидејќи ИТ фирмите плаќаат големи суми за персонален данок, додека останатите плаќаат минимален данок. Можеби грешам ама знам дека имаше големи реакации од ИТ фирмите, особено кога го качија на 18%.
 

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
715
1.346
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
Уште полошо е баграта да те фати и да те казни :)
Зборот ми беше , парите не завршуваат на право место колку и да сме лојални граѓани .
Срце ми се кине кога знам оти од наши пари циркуси милион.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.797
5.647
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Грешка си. Да не ја возиме многу дискусијава пошо е политичка.
Само ќе ти кажам дека познавам повеќе личности (фриленсери) со изградени високи морални и етички вредности, на кои парите им се скоро па и небитни. Знам каков живот живеат и што прават со парите (донираат mostly), а данок не плаќаат исклучиво поради корумпирана влада. За жал, повеќето луѓе едноставно не се замараат да размислуваат околу што е данок и корумпирана влада.
Дали некаде во светот постои апсолутно некорумпирана влада, и какво решение предлагаат тие личности со високи морални и етички вредности? Никој да не плаќа данок и владата ќе се одкорумпира?
И кој го одредува критериумот за тоа што е, а што не е корумпирана влада? За колку проценти од она што е сега треба да падне корупцијата за тие да почнат да плаќаат данок? Или треба да бидеме Финска или Норвешка? Гарант тие личности и тогаш би рекле дека не плаќаат зашто имало еден корумпиран функционер во влада.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.591
1.754
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Дали некаде во светот постои апсолутно некорумпирана влада, и какво решение предлагаат тие личности со високи морални и етички вредности? Никој да не плаќа данок и владата ќе се одкорумпира?
И кој го одредува критериумот за тоа што е, а што не е корумпирана влада? За колку проценти од она што е сега треба да падне корупцијата за тие да почнат да плаќаат данок? Или треба да бидеме Финска или Норвешка? Гарант тие личности и тогаш би рекле дека не плаќаат зашто имало еден корумпиран функционер во влада.
Не постои, ама оваа а и богами сите влади претходно се далеку од некорумпирани а камоли апсолутно некорумпирани. Корупцијата е навлезена во секоја пора од општеството и тоа е страшно. Доволно да опцујам низ заби кога плаќам данок секој месец :)
Има милион примери на сегашни и бивши функционери кои не можат да објаснат потекло на имот, фирми кои избегнуваат плаќања кон државата заради блискост со одредена политичка структура, места во кои УЈП и полиција не влегуваат (таму ни струја ни вода не се плаќа), сомнителни тендери, непродуктивни (па дури и бизарни) набавки и што уште не. Не се работиза изолирани инциденти туку за начин на функционирање на системот, а обичните луѓе кои плаќаат данок се исклучоци од тој систем за жал. Промената секогаш почнува од врвот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.797
5.647
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Не постои, ама оваа а и богами сите влади претходно се далеку од некорумпирани а камоли апсолутно некорумпирани. Корупцијата е навлезена во секоја пора од општеството и тоа е страшно. Доволно да опцујам низ заби кога плаќам данок секој месец :)
Има милион примери на сегашни и бивши функционери кои не можат да објаснат потекло на имот, фирми кои избегнуваат плаќања кон државата заради блискост со одредена политичка структура, места во кои УЈП и полиција не влегуваат (таму ни струја ни вода не се плаќа), сомнителни тендери, непродуктивни (па дури и бизарни) набавки и што уште не. Не се работиза изолирани инциденти туку за начин на функционирање на системот, а обичните луѓе кои плаќаат данок се исклучоци од тој систем за жал. Промената секогаш почнува од врвот.
Сакаш да кажеш дека ако магично се смени системот, тие неплаќачи одеднаш ќе почнат да плаќаат? Па откако постои државава истиве муабети што ги наброја се вртат, и стално тие што затајуваат данок го имаат истиот изговор. Не само кај нас, и на странски форуми е иста прича.

Мене тоа сценарио дека некој фриленсер сега не плаќа данок зашто имало корупција, а доколку процени дека корупцијата се намалила би почнал да плаќа ми е просто кажано смешно.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.591
1.754
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Сакаш да кажеш дека ако магично се смени системот, тие неплаќачи одеднаш ќе почнат да плаќаат? Па откако постои државава истиве муабети што ги наброја се вртат, и стално тие што затајуваат данок го имаат истиот изговор. Не само кај нас, и на странски форуми е иста прича.

Мене тоа сценарио дека некој фриленсер сега не плаќа данок зашто имало корупција, а доколку процени дека корупцијата се намалила би почнал да плаќа ми е просто кажано смешно.
Сега има логично оправдување (до некаде) :) Тоа е муабетот.
 

Spamalot

Gaining Experience
13 јуни 2011
942
303
Здраво Дечки,
Повторно ми треба вашата помош и совет.
Разговарав со компанијата која сака да ме најми како фриленс, генерирањето на фактура сам како физичко лице без уникатен даночен број не е доволно за нив, заради нивните локални закони против перење на пари.
Кои ми се опциите сега ? Дали ова може да иде преку некое тело како Македонска авторска агенција, кое претпоставувам има даночен број и може да ми префрла пари преку некаков договор за одреден процент.
Како втора опција, колкав процент задржуваат платформите како UpWork, ако креирам акаунт таму и целото плаќање иде преку таква платформа.

Благодарам за одговорите.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.797
5.647
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Како втора опција, колкав процент задржуваат платформите како UpWork, ако креирам акаунт таму и целото плаќање иде преку таква платформа.
3.4% преку опцијата Direct Contracts, клиентот не мора да има акаунт.

1643304892370.png

Ама рачунај после дека треба да ги вадиш од Upwork, трансфер на сметка ти е $30 по трансакција, а преку Payoneer ти е 2% или минимум $15. Или да си извадиш Payoneer картичка, за тоа има други давачки ($29 годишно плус провизија 3.5% за конверзија на валута и вадење од банкомат $3.15 по трансакција)
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.796
4.082
Здраво Дечки,
Повторно ми треба вашата помош и совет.
Разговарав со компанијата која сака да ме најми како фриленс, генерирањето на фактура сам како физичко лице без уникатен даночен број не е доволно за нив, заради нивните локални закони против перење на пари.
Кои ми се опциите сега ? Дали ова може да иде преку некое тело како Македонска авторска агенција, кое претпоставувам има даночен број и може да ми префрла пари преку некаков договор за одреден процент.
Како втора опција, колкав процент задржуваат платформите како UpWork, ако креирам акаунт таму и целото плаќање иде преку таква платформа.

Благодарам за одговорите.
Стави Ембг - има ист формат и намена како Едб. Или регистрирај се како занаетчија, трговец-поединец, ... Прашај во авторска ама земаат процент.
 

bogev4eboy

Gaining Experience
30 април 2011
295
56
Здраво Дечки,
Повторно ми треба вашата помош и совет.
Разговарав со компанијата која сака да ме најми како фриленс, генерирањето на фактура сам како физичко лице без уникатен даночен број не е доволно за нив, заради нивните локални закони против перење на пари.
Кои ми се опциите сега ? Дали ова може да иде преку некое тело како Македонска авторска агенција, кое претпоставувам има даночен број и може да ми префрла пари преку некаков договор за одреден процент.
Како втора опција, колкав процент задржуваат платформите како UpWork, ако креирам акаунт таму и целото плаќање иде преку таква платформа.

Благодарам за одговорите.
Предложи им да видат дали bill.com дали е океј за нив, а за да го користите доволно е да им пратиш фактура со име презиме и iban. Вака преку платформи, даноци, чуда ... 20% минимум ќе изгубиш.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1.033
638
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Здраво, ќе ве замолам за мислење.
Сакам да почнам да работам како физичко лице хонорарно, да одржувам страници на фејзбук, инстаграм за луѓе кои имаат потреба од тоа.
Ме интересира во врска со примањето на пари на трансакциска, дали би имало некаков проблем? Дали евентуално би требало да се плати некој данок или слично па макар и максимум 10.000 денари во месец да примам?
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
168
213
Скопје
Здраво, ќе ве замолам за мислење.
Сакам да почнам да работам како физичко лице хонорарно, да одржувам страници на фејзбук, инстаграм за луѓе кои имаат потреба од тоа.
Ме интересира во врска со примањето на пари на трансакциска, дали би имало некаков проблем? Дали евентуално би требало да се плати некој данок или слично па макар и максимум 10.000 денари во месец да примам?
Секако, данок се плаќа на секоја заработена сума. Се што ќе ти легне на сметка мораш да го пријавиш како приход доколку е истиот приход од работа и да платиш 10% данок од бруто сумата. Во најава беше некој закон за ИТ со кој данокот требаше годинава да биде 3%, ама за сега нема ништо од тоа.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.591
1.754
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Денес изгледа нешто не им функционира. Активациски код не добивам иако стиснав 2-3 пати...
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2.796
4.863
Немаат сеуште извадено пресметки колку што можам да видам...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.668
Мислења
889.311
Членови
31.509
Огласи
36
Најнов член
CapeNov
На врв Дно