1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Е-бизнис департментот на Економски факултет

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од filipbutel, 19 Декември 2008.

 1. filipbutel

  filipbutel
  Intern

  53
  0
  15 Декември 2008
  Zdravo!!! jas sum 4ta godina vo sredno ekonomsko uciliste i zainteresiran sum za ovoj smer na ekonomskiot fakultet.Ako bi mozele da otvorime diskusija vo odnos na toa,kolku se isplati studiranjeto ovde,dali ima dovolno dobra praksa,dali mislite deka ebiznisot ke se razvie ponataka vo Makedonija i uste nekoja korisna informacija koja bi mi pomognala da odlucam kade bi go prodolzil obrazovanieto blagodaram mnogu
   
 2. jkpetrov

  jkpetrov
  Intern

  10
  0
  13 Декември 2008
  Јас ги привршувам магистерските на тој смер (меѓународната варијанта). Можам искрено да ти го препорачам како опција - одлично се опремени и си ја знаат работата.

  Битно е уште еднаш да напоменам дека е-Бизнис не е е-Комерција (пр. интернет продавница). Можеш да работиш е-Бизнис и во цементарница и во градежна фирма, ако ме разбираш што сакам да кажам.
   
 3. filipbutel

  filipbutel
  Intern

  53
  0
  15 Декември 2008
  dobro jas uste ne sum navlezen mnogu detalno vo sevo ova,no fala mnogu na sovetot.I sea po zavrsuvanjeto,imas li otvoreni opcii za rabota vo Makedonija?
   
 4. jkpetrov

  jkpetrov
  Intern

  10
  0
  13 Декември 2008
  Зависи од личната иницијатива. Никаде нема апсолутна гаранција дека ќе бидеш вработен. Но, има повеќе ИТ компании кои вработуваат кадри од овој смер. Но како што знаеш, интервјуа, лична мотивација, експертиза - сето тоа не зависи само од дипломата.
   
 5. filipbutel

  filipbutel
  Intern

  53
  0
  15 Декември 2008
  Da da jasno mi e se toa!Spored tebe dali mislis deka za nekoj podolg period trguvanjeto preku internet ke zazivee vo Makedonija i dali imas informacija kolkav e brojot na firmi sto imaat polza od istoto?
   
 6. maximilian

  maximilian
  Gaining Experience

  1,064
  74
  26 Март 2008
  Според мене, интернетот е иднината на маркетингот и бизнисот во светот. Мислам дека со овие знаења од оваа област ќе имаш многу опции за работа (нормално, и да бидеш добар, не само да имаш диплома, зашто таа ти е само отскочна даска, другото зависи од тебе). Според една статистика, Македонија е на 33 место во светот по посед на компјутер по човек, што е многу солидно. Еве ја ранг-листата
  http://www.economist.com/displayStory.cfm?story_id=12758865
  а од тоа што имаат голем број процент на луѓето компјутер, веќе автоматски следува дека од тие луѓе пак голем беој на луѓе имаат интернет и ете ти. Иначе, во денешно време кога ќе видеш дека доколку една компанија нема една обична веб страна со која би се представиле, таа компанија не се смета за озбилна компанија.
  Така да, јас мислам дека нема да згрешиш ако се запишеш овде :)
   
 7. jkpetrov

  jkpetrov
  Intern

  10
  0
  13 Декември 2008
  малопродажбата - од тоа уште долго нема да има профит во МК. Како што ти реков, наместо е-Комерција, мисли на е-Бизнис, ЕРП, ЦРМ, Б2Б итн.
   
 8. James

  James
  Intern

  336
  13
  8 Јули 2008
  Ако си заинтересиран за маркетинг и менаџмент на Електонски - Бизнис, слободно запиши се на овој департман, ако те интересира компјутерската технологија тогаш бегај. Зборот ми е, ако сакаш да научиш како да формираш online бизнис од типот B2B, C2C, C2B, G2C и да не навлагам уште понатаму, овој департман ти е баш за тоа. На овој департман има да научиш ама баш се за тоа како се однсеваат потрошувачите online и како треба да го менаџираш ти тоа за да успееш.
   
 9. filipbutel

  filipbutel
  Intern

  53
  0
  15 Декември 2008
  fala mn na sovetite.Dali znaete da mi kazete nekoj web strani za da se informiram malce poveke i poleka poleka da se osiguram kade ponatamu???
   
 10. Dare

  Dare
  Intern

  141
  2
  8 Април 2007
  пааа...НЕ. Си ги погледнал некогаш книгите?

  Јас се водам не од теорија туку од искуство од еден другар кој сега ќе заврши. Типот учи ко луд...ТЕОРИЈА и МНОГУ outdated концепти. За жал се е теоретски а ако сакаш да научиш практика бегај подалеку од таму.

  Зошто да поминуваш време на факултет кој веројатно повеќе ќе ти го убие интересот...имаш интересни ресурси за да почнеш со овие работи како thirtydaychallenge.com и луѓе што прават пари онлајн и што вреди да се слушаат како John Reese, Ed Dale i Eben Pagan (ебен е добар кога ќе стигнеш на понапредно ниво) најдобро според мене е да одиш со ед џон рис и дури после кога би развил свој продукт ебен паган (знам дека звучи смешно името :) )
   
 11. jkpetrov

  jkpetrov
  Intern

  10
  0
  13 Декември 2008
  и после ебен ќе ти даде диплома?
   
 12. Dare

  Dare
  Intern

  141
  2
  8 Април 2007
  jkpetrov ако целта во животот ти е да имаш просечна работа и да зимаш просечна плата тогаш бркај диплома. Јас бркам знаење и дипломата не ми е важна толку. Плус ако ги практикуваш успешно тие работи што ги викаат неверувам ни дека некогаш ќе ти потреба со оглед на парите што ќе ги земаш.

  хм не се согласи со мене малце погоре? :)

   
 13. bigmen

  bigmen
  Intern

  65
  0
  22 Јуни 2008
  за искусните?
  на кое ниво се односите Проф-Студент?
  прашанјето ми е заради тоа што сакам да знам колку е можноста за плус искуство во нивните работи(проекти)
   
 14. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,497
  2,512
  14 Мај 2008
  Машко
  На кое ниво? Хаха на никакво. Тоа професорите си мислат богови дека се. Иначе колку за инфо, испит математика е 500 евра, статистика 400-450, менаџмент 1000че, основи на економија е едно пушење и тртење ако си женско, и така натаму. Економски е најкорумпиран факултет во Македонија и пошироко.

  Ама ако ги преживееш прва и втора година(таму се митаџиите и куртоните) после 3та и 4та се одлични и нудат многу можности и знаење.
   
 15. Dare

  Dare
  Intern

  141
  2
  8 Април 2007
  еден другар ми кажа тој учел на е-бизнис го прашале асистентот...абе друже зошто не учиме тука нешто практика и овој се изнасмеал и им рекол дека тука скоро се е теорија да не очекуваат нешто од практична природа.
   
Слични теми
 1. ajvar
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  7,260
 2. didi
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  5,011
 3. puler
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,725
 4. unknown-xx
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,985
 5. dacta
  Одговори:
  38
  Прегледи:
  8,141
Вчитување...

Сподели

Вчитување...