Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Е-бизнис 101: Како ОСОБЕНО не треба... лекција 1

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
Да да, можеби сум досаден со овие "Како не треба..." работи, но лично верувам дека повеќе се учи со кажување на работи кои не се дозволени и работи кои не треба да се прават, отколку работи кои треба да се прават... не знам, така народот повеќе слуша и учи кога му кажеш не треба да правиш вака....

Епа, еве, веќе имам неколку лекции во Е-маркетинг, и денес видов нешто што ме запрепасти и ми се буквално ми се гади од вакви работи па реков да преземам нешто во врска со тоа...

Гледам јас, членот HaKeRcE си поставил убав потпис на профилот...
hakercecv4.jpg


Гледајќи го потписот... викам, ај баш да видам за што се работи... и long story short, погледнете и Вие самите:
cccif4.jpg


Епа почитувани, работи кои не треба да ги правите доколку сакате да почнете е-бизнис (или каков и да е друг бизнис):

- не крадете туѓи лого-а
- не крадете туѓи имиња на услуги
- бидете оргинални
- не се ставајте во опасност да бидете тужени заради нарушувања на авторски права
- доколку немате услови за започнување на бизнисот кој го сакате - соочете се со реалноста и не правете го тоа... бар до тогаш дур не ги обезбедите условите...

П.С. HaKeRcE - Браво мајсторе! Разбрав дека имаш само околу 12-13 години... па ако од мали нозе правиш вака имаш "светла" иднина...
 
D

DimitarMK

Гостин
И D... имињата на услугите не се нивни, посети ја секоја веб страна која нуди Hosting, ќе го пишува истото. Да бе... МкХост се најдобри па све е нивно :ua: :ua: :ua:

btw. МкХост не ми се идоли па од нив да копирам страна
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
Леле стварно добар поздрав ви прати... :p
Иако сум против крадње и све тоа....сепак...искача дека уркал од крадци :p
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
Од кај им е логото на МКхост не знам... тоа си е сосема друга политика... Според тоа што знам од пријателски односи со луѓето од МКхост, логото е дизајнирано од дизајнер кој веќе со години работи и има огромно портфолио.

Доколку е украдено, тоа би било лошо.

Едноставно напишав тоа што видов и приметив... Така да, лекцијата сеуште си е валидна. :)

А уште нешто, тоа што го даваш како извор за идејата на твоето лого, мислам дека и тие го имаат крадено логото... :)

Edit
:

http://ultimate-caffe.org/
Created: 2007-03-24 Expires: 2008-03-24
Registrant ID:DI_5834045
Registrant Name:Mario Borovcak
Registrant Organization:Borovcak
Registrant Street1:Klokovec 99a
Registrant Street2:
Registrant Street3:
Registrant City:Krapinske Toplice
Registrant State/Province:Krapinsko-zagorska
Registrant Postal Code:49217
Registrant Country:HR
Registrant Phone:+385.915827589
Registrant Phone Ext.:
Registrant FAX:
Registrant FAX Ext.:
Registrant Email:[email protected]

www.mkhost.org
Created: 2005-04-11 Expires: 2008-04-11
Ова само е нова слика на целата ситуација... :)
 
D

DimitarMK

Гостин
логото е украдено бе, ама со мое право, глеј по нетов 70% се копии на други страници, а тоа со услугите ти е голем кикс :LOL:
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
логото е украдено бе, ама со мое право, глеј по нетов 70% се копии на други страници, а тоа со услугите ти е голем кикс :LOL:

Со твое право?

А тоа со услугите го напишав чисто онака, за други прилики не од твојот пример.
 

Retardinjo

Баниран/a
16 јуни 2007
36
0
Види вака пер :p
Бидејки гледам дека си имаш појма од интернет и слични ствари..Подобро види што значи тоа лого, па потоа чукај на тастатурата важи??
Нема никаква кражба бе пер :))
 

Retardinjo

Баниран/a
16 јуни 2007
36
0
HTML:
П.С. HaKeRcE - Браво мајсторе! Разбрав дека имаш само околу 12-13 години... па ако од мали нозе правиш вака имаш "светла" иднина...

ВО една тема ми кажа дека не смееш да го потценуваш трудот..
А тоа што ти го правиш само го тераш да не продолжи со своето супер темпо.
Коа се запознав со димитар беше некаде 10-11 години и не беше толку по компјутерите..
Но постепено почна да црпи делови од моите знења.
Сервери,хостинг, скрипти она ова. така да наскоро ке научи и да програмира и да дизајнира,моделира и така натаму.
Така да Димитар - маестро, денес располага со 300 гигабајти сервер и бла бла, и партнер кој што му го јас лично предложив..
И можам да кажам дека твојот мк хост администраторе нуди смешни цени да не кажам и ми се плачи од смеење.
така да гледам дека имаш многу против за детето, така да ќе гледа да ве надмине вас - многу што знаете и разбирате компјутери, некој што е најдобар во девелопинг, некој што знае да води форуми во наводници тоа све :spienje:
 

Retardinjo

Баниран/a
16 јуни 2007
36
0
И за оние другите што не го знаат значењето на логото, и ќе мислат дека е крадено од мкхост, да им кажам дека димевиот хостинг оди така кажано преку мкхост..
И плус тоа администраторе да ви кажам дека не е битно логото воопшто, битно е цената и квалитетот...не да биде само однадвор убаво, треба да биде и внатре... јас мислам дека така треба да се работи..воопшто не како вас :)
знам дека ке има и бан за ова..ама гледам дека тука нема демократија и дали секој дали мисли како вас, еве јас се тотално несогасувам со вас и вашето размислување
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
ВО една тема ми кажа дека не смееш да го потценуваш трудот..
Не смееш да потценуваш труд точно, но крадењето е туѓ труд не твој.

А тоа што ти го правиш само го тераш да не продолжи со своето супер темпо.
Тоа ми е целта... да го спречам него и таквите како него да престанат да крадат туѓ труд и да развиваат свој.

Коа се запознав со димитар беше некаде 10-11 години и не беше толку по компјутерите.. Но постепено почна да црпи делови од моите знења.
Ако твоето менторство му дало идеја да краде лого-а и слично, тогаш срам да ти е што учиш луѓе со потенцијални добри способности на такви работи.

Сервери,хостинг, скрипти она ова. така да наскоро ке научи и да програмира и да дизајнира,моделира и така натаму.
Само напред... но со овој мој гест сакам да му укажам дека во иднина не треба да краде туѓ труд и да го рачуна како свој... ако научи да програмира, неможе да земе туѓи кодови и да каже дека се негови.

Така да Димитар - маестро, денес располага со 300 гигабајти сервер и бла бла, и партнер кој што му го јас лично предложив..
Само напред за Димитар, но уа за неговото крадење на туѓ труд.
И можам да кажам дека твојот мк хост администраторе нуди смешни цени да не кажам и ми се плачи од смеење.
Драг Ретардињо, Мкхост воопшто не се мои ниту имам било каква врска со нив освен тоа што го познавам администраторот.

така да гледам дека имаш многу против за детето, така да ќе гледа да ве надмине вас - многу што знаете и разбирате компјутери, некој што е најдобар во девелопинг, некој што знае да води форуми во наводници тоа све :spienje:
Немам ништо против "детето" ниту пак сум имал... едноставно оценувам лош гест набљудувајки од страна а вие тоа го оценувате како лична пресметка. Па не добивам ништо од што го напишав ова... за остатокот од твојот коментар, ке оставам членовите да ти пресудат... :)))
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
@ Retardinjo

Нема да има бан се додека не ги прекршиш правилата... тоа што го искажуваш своето мислење не е прекршување на правилата ниту пак тоа што не се согласуваш со моето мислење...

Во друга прилика, кога ќе имам повеќе време ќе напишам зошто и колку (многу!) едно лого е важно за еден бизнис... со помош на едно "обично" лого се гради препознавање на еден бренд и промоција и сл.

Придржувајте се до темата! За изразување на повредени суети и лични емоции и навреди спрема мене користете го Боречкиот клуб.
 

Retardinjo

Баниран/a
16 јуни 2007
36
0
Не смееш да потценуваш труд точно, но крадењето е туѓ труд не твој.


Тоа ми е целта... да го спречам него и таквите како него да престанат да крадат туѓ труд и да развиваат свој.


Ако твоето менторство му дало идеја да краде лого-а и слично, тогаш срам да ти е што учиш луѓе со потенцијални добри способности на такви работи.


Само напред... но со овој мој гест сакам да му укажам дека во иднина не треба да краде туѓ труд и да го рачуна како свој... ако научи да програмира, неможе да земе туѓи кодови и да каже дека се негови.

[quoteТака да Димитар - маестро, денес располага со 300 гигабајти сервер и бла бла, и партнер кој што му го јас лично предложив..
Само напред за Димитар, но уа за неговото крадење на туѓ труд.

Драг Ретардињо, Мкхост воопшто не се мои ниту имам било каква врска со нив освен тоа што го познавам администраторот.Немам ништо против "детето" ниту пак сум имал... едноставно оценувам лош гест набљудувајки од страна а вие тоа го оценувате како лична пресметка. Па не добивам ништо од што го напишав ова... за остатокот од твојот коментар, ке оставам членовите да ти пресудат... :)))[/QUOTE]

Пер прво види логото, значи и мкхост крадат :isplashen:
Секој оној што мисли дека логото е украдено значи е тотално изгубен и неук..
За другото што да ти кажам со еден збор администратор на ит форум, а изгубен во своите цитати
 

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
полечка тука малце еј... сакате боралиште да отвориме? влезот за членовите на форумот ќе биде бесплатен... :p

На интернет ги има такви логоа милиони во .png формат... само си стартуваш фотошоп и наместо кај што пишува Company го менуваш тоа... така да нема потреба за расправии... Да почнеме сега сите компании во Македонија а и компании од странство, ќе забележаме дека сите имаат некои сличности. :rolleyes:
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
HaKeRcE стварно не мислев дека ти би се навредил од ваква ДОБРОНАМЕРНА забелешка...
Имаш само 12 години и не го сваќај ова како навреда туку како предизвик...
Те следам по форуми и морам да ти кажам дека потенцијал каков што имаш ти не верувам дека поседува уште некој твој врсник...

Секое добро...
Поздрав
 
D

DimitarMK

Гостин
хмм... како да не би се навредил кога D ова го шири на форумиве и ми со смалува рејтингот? :ua:
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
хмм... како да не би се навредил кога D ова го шири на форумиве и ми со смалува рејтингот? :ua:

HaKeRcE ... toa beshe samo dobronamerna zabeleshka i moeto mislenje za tebe ne mnogu se smeni po ova shto go napisha Damjan, osobeno shto e napishano, i e vo vrska so E-biznis, a toa voopshto ne me interesira

Ustvari i koga ke razmisli nekoj laik za bisnis kako mene ke potvrdi deka koristenje tugjo logo, odnosno kopiranje ili modificiranje na vekje koristeno/postoechko i ne e nekoja pametna ideja...

Kako i da e, celava rabota e tvoj biznis, i negovoto vodenje normalno e tvoe... :)


Stefan.
 
D

DimitarMK

Гостин
ма дај не го тупете... логово го има на кило, во 1000 бои....
после логото било на мкхост, а го даваат фрее :LOL:
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
хмм... како да не би се навредил кога D ова го шири на форумиве и ми со смалува рејтингот? :ua:
Само ти укажува тебе и на останатите како не треба доколку рејтингот ви значи нешто... Твоите пропусти може да ги забележи речиси секој кој има потреба од услуги кои ги нудиш, верувај ми...
Логото кое го користиш е генерично но сепак во Македонија е синоним за МкХост...

Тука сме сите да учиме и од своите грешки и од своите достигнувања...
no hard feelings... peace
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.123
Мислења
975.104
Членови
35.432
Најнов член
Luka Milevski
На врв Дно